Monarchia Dziecięca w Królestwie Polskiej Animacji rozpoczęta

Dzisiaj w Kinie "Światowid" rozpoczął się projekt "Monarchia Dziecięca w Królestwie Polskiej Animacji". Projekt ten to laureat konkursu na przedsięwzięcie realizowane w ramach obchodów 60-lecia animacji w Polsce. Przedsięwzięcie dofinansowane zostało przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne.

    

Monarchia Dziecięca w Królestwie Polskiej Animacji – projekt ten jest przeprowadzany w bezpośrednim powiązaniu z XII. edycją Dziecięcych Oskarów – festiwalem filmów dla dzieci i młodzieży – imprezą cyklicznie realizowaną przez Kino Światowid w Elblągu.

Przedsięwzięcie realizowane  będzie w kinie "Światowid" od 4 do 8 czerwca, a więc uświetni dodatkowo obchody Dnia Dziecka. W czasie trwania Dziecięcych Oskarów nasze kino zamienia się w królestwo dzieci i młodzieży: to one są jurorami – oceniają prezentowane przez nas filmy, uczestniczą w wielu zabawach i konkursach. Ta coroczna impreza realizowana jest dla dzieci i dzięki dzieciom, to oni są w tym czasie najważniejsi. W tym roku chcielibyśmy, aby tradycyjna Monarchia Dziecięca, która w tym czasie nastaje w naszym kinie przeniosła się do Królestwa Polskiej Animacji Dla Dzieci.

Tuż obok pięciu prezentowanych w ciągu pięciu dni najnowszych filmów dla dzieci i młodzieży, chcielibyśmy zaprezentować pięć historycznych już bajek animowanych produkcji polskiej. 

Będą to:

 1) Film: Proszę słonia (1978) 02.06.2008 – animacja rysunkowa. Pełnometrażowy film animowany o przygodach porcelanowego słonia, który urósł i ożył pod wpływem witamin, dawanych mu przez małego chłopczyka. Cierpiący z powodu niskiego wzrostu Pinio zaprzyjaźnia się ze znalezionym porcelanowym słoniem. Karmi go dużymi porcjami witamin, których sam nie chce łykać. Figurka przybiera rozmiary prawdziwego słonia. Słoń nazwany Dominikiem, budzi powszechną sensację. Po wielu przygodach, kiedy grozi mu sprzedanie do cyrku, Dominik przybiera znów miniaturowe rozmiary i  Pinio zabiera przyjaciela do domu. Reżyseria: Witold Giersz Scenariusz: Witold Giersz, Ludwik Jerzy Kern, Roman Huszczo, Alina Maliszewska, Bogdan Nowicki, Ryszard Słapczyński, Stefan Szwakopf 1979 - Nagroda im. Zenona Wasilewskiego (najlepszy film animowany dla dzieci) Pierwowzór literacki: PROSZĘ SŁONIA Autor pierwowzoru: Ludwik Jerzy Kern. 

2) Film: Przygody błękitnego rycerzyka (1983) 03.06.2008 – animacja rysunkowa. Pełnometrażowy film kinowy, w którym wykorzystano fragmenty serialu tv pod tym samym tytułem. Błękitny Rycerzyk wyrusza, aby uratować młodszą siostrę pięknej księżniczki, porwaną przez obleśnego Trzmiela. Wyzwala Żuka, pomaga Mrówkom i Gąsienniczze, zwycięża w turnieju potężnego Jelonka. Księżniczka wychodzi za mąż za hrabiego Tawulca, a Błękitny rycerzyk oświadcza się pogodnej Mrówce. Reżyseria: Lechosław Marszałek Współpraca reżyserska: Halina Filek-Marszałek, Jan Hoder, Józef Byrdy Scenariusz: Lechosław Marszałek, Leszek Mech 1983 - Lechosław Marszałek Giffoni Valle Piana (MFF dla Dzieci i Młodzieży) -Wielka Nagroda.   3) Film: Porwanie w Tiutiurlistanie (1986) 04.06.2008    – animacja rysunkowa Bajka według powieści Wojciecha Żukrowskiego. Trójka przyjaciół wyrusza na poszukiwanie porwanej królewny.   4) Film: Tajemnica szyfru Marabuta (1979) 05.06.2008 – animacja rysunkowa. Kinowa wersja dziecięcego serialu telewizyjnego, w której niezmordowani detektywi - Kajetan Chrumps i Kot Makawity - tropią przebiegłego przestępcę - Kamaeleona Super.  5) Film: Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie (1986) 06.06.2008 – animacja rysunkowa. Zrealizowana w konwencji westernu opowieść o zmaganiach dzielnych chłopców z groźnym bandytą Pif-Pafem, znanym już z "Wielkiej podróży ..." Perypetie, jakie towarzyszą tym zmaganiom, bywają i zabawne, i niebezpieczne, ale zawsze kończą się sukcesem małych bohaterów. W filmie wykorzystano materiały z serialu "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie".                                                             

Filmy te pokazywane będą tuż obok najnowszych produkcji dla dzieci i młodzieży. Wszystkie razem staną do konkursu i będą ubiegać się o nagrody w pięciu kategoriach: najlepszy film, najlepszy bohater, najlepsza bohaterka, najlepsza muzyka, najlepsza scenografia/ kostiumy. Filmy oglądać będzie i oceniać dziecięce jury.   

Oprócz pokazów filmów w ramach projektu odbywać siię będąwarsztaty animacji rysunkowej dla dzieci 2-4 czerwca 2008 - otwarte seminarium "Krótka histaria polskiej animacji" - 7.06.2008 godz.11.00, mała sala kina Światowid.

Serdecznie zapraszamy!!

nk

Zobacz również

Zapisz się do newslettera