O edukacji młodzieży wiejskiej - konferencja

Konferencja pn. „Wsi spokojna, wsi wesoła - czyli jak stworzyć młodzieży wiejskiej odpowiednie warunki do rozwoju" podsumuje półroczny projekt, w którym uczestniczyły dzieci z gmin Wilczęta, Markusy i Gronowo Elbląskie. 18 czerwca w kinie Światowid o szansach edukacyjnych mieszkańców wsi dyskutować będą  przedstawiciele MEN, Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, pracownicy organizacji pozarządowych i wykładowcy uniwersyteccy.

Zintegrowany program pomocy dzieciom i młodzieży z terenów wiejskich powiatu elbląskiego i braniewskiego Stowarzyszenie „Jantar” realizuje od lutego 2008 r. Aktywnymi uczestnikami działań projektowych jest 45-osobowa grupa dzieci w wieku 9-13 lat z gmin Wilczęta, Markusy i Gronowo Elbląskie. Dzieci w co drugą sobotę dowożone są do Centrum Kultury „Światowid” w Elblągu. Tu uczestniczą w zajęciach edukacyjnych i warsztatach prowadzonych przez doświadczonych ekspertów i pedagogów. Bardzo ważnym punktem programu są warsztaty informatyczne, kurs języka angielskiego oraz korepetycje z języka polskiego i matematyki. Dzięki systematycznej pracy z nauczycielami adresaci projektu poprawiają oceny szkolne i szybko uczą się obsługi komputera. Ponadto cała ekipa aktywnie uczestniczy w cyklu zajęć artystycznych z zakresu plastyki, muzyki i tańca. Ich celem jest rozwój talentów i zachęcenie młodzieży do aktywnego uczestnictwa  w działaniach kulturalnych.  W ramach dodatkowych zadań-niespodzianek młodzież odwiedziła Teatr im. A. Sewruka, kino, Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Efekty zrealizowanego programu zostaną zaprezentowane lokalnej społeczności 18 czerwca podczas konferencji w kinie Światowid pn. „Wsi spokojna, wsi wesoła – czyli jak stworzyć młodzieży wiejskiej odpowiednie warunki do rozwoju”. 

Program konferencji

WSI SPOKOJNA, WSI WESOŁA –  czyli jak stworzyć młodzieży wiejskiej odpowiednie warunki do rozwoju

18 czerwca 2008Kino „Światowid”Pl. K. Jagiellończyka 1Elbląg

PATRONAT HONOROWYWójtowie Gmin: Wilczęta, Markusy i Gronowo Elbląskie

godz. 12.00 – 15.00

Równe prawo do nauki oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci z terenów wiejskich – rozwiązania systemowe

• Cezary Zawistowski – Naczelnik Wydziału ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej

• Michał Tatarek – pełnomocnik Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych 

Szanse edukacyjne dzieci i młodzieży z terenów wiejskich • dr Krystyna Kutiak-Zakrzewska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski): Wyrównywanie szans edukacyjnych w środowisku wiejskim

• prof. UG dr hab. Jan Papież (Uniwersytet Gdański): Wykluczenie i marginalizacja dziecka wiejskiego

Modelowe programy pomocy mieszkańcom wsi • Dariusz Klimczak – specjalista ds. projektów (Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA – Warszawa): Działalność FAPA na rzecz młodzieży wiejskiej

• Antoni Czyżyk (Stowarzyszenie „Jantar” – Elbląg): Wsi spokojna, wsi wesoła modelowym programem pomocy dzieciom i młodzieży z terenów wiejskich.

Spotkaniu w kinie Światowid towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych przygotowanych przez uczestników zintegrowanego programu pomocy dzieciom i młodzieży z terenów wiejskich powiatu elbląskiego i braniewskiego pn. Wsi spokojna, wsi wesoła… 

Konferencja adresowana jest do nauczycieli, pedagogów, reprezentantów instytucji publicznych, ośrodków pomocy społecznej, stowarzyszeń i fundacji działających na rzecz wsi oraz wszystkich osób zainteresowanych tematem edukacji na wsi.

Słuchacze otrzymają pisemne potwierdzenie uczestnictwa w seminarium.

Swój udział należy zgłosić mailowo lub telefonicznie: tel. 055 611 20 83 mail: jedrzej.rusinski@swiatowid.elblag.pl

Konferencja jest częścią programu Wsi spokojna, wsi wesoła… dofinansowanego przez  Kompanię Piwowarską S.A. w ramach kampanii społecznej „Warto być za”

Zrealizowano w ramach Programu  Operacyjnego „Rozwój inicjatyw lokalnych” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoProjekt „Wsi spokojna, wsi wesoła…” dofinansowano ze środków  Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Zobacz również

Zapisz się do newslettera