30-lecie DKF-u z filmami Andrzeja Munka

Już pod koniec września kino „Światowid" obchodzić będzie 30-lecie Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka. Z tej okazji CKiWM „Światowid" przygotował przegląd filmów reżysera.

Dyskusyjny Klub Filmowy jest dobrowolnym zrzeszeniem miłośników sztuki filmowej, którzy nie tylko pragną pogłębić swe wiadomości w tej dziedzinie, ale zamierzają także brać czynny udział w popularyzowaniu wartościowych zjawisk artystycznych.

- DKF to nie tylko pokazy filmów. Spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego powinny uczyć odpowiedniego postrzegania filmu przede wszystkim jako sztuki, a także za pomocą przekazu filmowego kształcić świadomego widza -mówi Natalia Klonowska z kina Światowid. 

1 października 1978 roku Dyskusyjnemu Klubowi Filmowemu działającemu przy kinie Światowid nadano imię Andrzeja Munka.

Andrzej Munk był reżyserem filmowym, także scenarzystą i operatorem. Urodził się w 1921 (lub, jak podają inne źródła, w 1920) w Krakowie. Zmarł tragicznie w 1961 roku. Od roku 1947 studiował w szkole filmowej w Łodzi na wydziale operatorskim, by po pewnym czasie przenieść się na wydział reżyserski. Studia filmowe ukończył w 1951 roku. Przez 5 lat pracował w warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych, początkowo jako operator Polskiej Kroniki Filmowej, potem reżyser filmów dokumentalnych.  

Jako twórca filmów fabularnych zaczynał w 1956 roku od CZŁOWIEKA NA TORZE. W 1958 zrealizował pierwszy ze swych najgłośniejszych filmów, EROIKĘ, w 1960 drugi, ZEZOWATE SZCZĘŚCIE. Od 1957 roku do śmierci był wykładowcą w łódzkiej szkole filmowej. Zginął w wypadku samochodowym w roku 1961, pozostawiając nieukończony film PASAŻERKA.

Od 1965 roku łódzka szkoła filmowa przyznaje coroczną nagrodę imienia Andrzeja Munka za najlepszy debiut reżyserski. Za swoje filmy Andrzej Munk był wielokrotnie nagradzany na najważniejszych festiwalach filmowych świata, m.in. w Wenecji za film SPACEREK STAROMIEJSKI (1959), BŁĘKITNY KRZYŻ (1955) i PASAŻERKA (1964) oraz w Cannes za film PASAŻERKA (1964). Jego filmy CZŁOWIEK NA TORZE (1957), EROICA (1958), ZEZOWATE SZCZĘŚCIE (1960) oraz PASAŻERKA (1963) uznane zostały przez polskich krytyków filmowych za najlepsze filmy fabularne roku.

DKF działający przy „Światowidzie” realizuje zamierzone cele poprzez systematyczne organizowanie projekcji filmów niekomercyjnych, czyli tych o wysokich walorach artystycznych połączonych z prelekcją i zakończonych dyskusją. W ramach klubu prowadzone są także spotkania z teoretykami, twórcami filmowymi oraz organizowane są imprezy popularyzujące wartościowe zjawiska i filmy- mówi Natalia Klonowska ze Światowida.

- Obchody 30-lecia DKF rozpoczną się 29 września i potrwają do 3 października. W ciągu pięciu dni będzie można zobaczyć pięć filmów Andrzeja Munka – dodaje Natalia Klonowska. 

Harmonogram przeglądu filmów Andrzeja Munka: 

29 września - „Błękitny Krzyż”

30 września - „Człowiek na torze”

1 października – „Eroica”

2 października – „Zezowate Szczęście”

3 października – „Pasażerka”.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera