Za nami czwarty już dzień retrospektywnego przeglądu filmów patrona DKFu, nieżyjącego już polskiego reżysera, Andrzeja Munka. Wczoraj obecni na spotkaniu widzowie obejrzeli film "Zezowate szczęście". A już dzisiaj kino „Światowid” zaprasza na ostatni dzień przeglądu i film „Pasażerka”. Pokaz o godzinie 19.00. Wstęp na projekcję jest bezpłatny.
3.10.2008 godz. 19:00 PASAŻERKA
Reżyseria: Andrzej Munk, Witold Lesiewicz Scenariusz: Andrzej Munk, Zofia Posmysz Obsada: Aleksandra Śląska, Anna Ciepielewska, Jan Kreczmar, Marek Walczewski Produkcja: polska Rok produkcji: 1963 Gatunek: dramat wojenny Czas: 62 min.
O filmie:
Ostatni film Munka. Po jego śmierci w trakcie kręcenia filmu, jego współpracownicy dokończyli obraz nie dokręcając ani jednej sceny i dodając komentarze, czytane na tle szeregu nieruchomych fotografii. Film o dwóch młodych kobietach z obozu koncentracyjnego - jedna jest samotną Niemką i ma władzę, druga jest Polką, władzy nie ma, jest więźniarką, ale ma faceta, który ją kocha. Film dostał nagrody w Cannes i na festiwalu w Wenecji w 1964. (www.filmweb.pl)W PASAŻERCE, ostatnim, nieukończonym filmie sięgnął Munk po inny, poważny, daleki od prześmiewczego język, znów jednak mówiąc o heroizmie. Zafascynowała go historia dwóch kobiet, strażniczki i więźniarki w obozie koncentracyjnym, przedstawiona w słuchowisku radiowym przez Zofię Posmysz-Piasecką. Sięgnął po ten temat dwukrotnie, raz w spektaklu telewizyjnym i potem w filmie. Fascynowała go postać Marty, więźniarki, która "stwarza - jak napisał Jackiewicz - w granicach niewoli swoje piękne człowieczeństwo (...). W przeciwieństwie do oficerów z OSTINATO - LUGUBRE w EROICE, Marta nie tworzy sobie nawet mitu wolności. Wolność jest w niej, powiadam" - pisał z naciskiem krytyk podkreślając, że bohaterstwo Marty w obronie wolności, to jej sprawa prywatna, nie narodowa. (www.kulturapolska.pl).
Wstęp na projekcje darmowy!
Zapraszamy serdecznie!