Na kolejnym spotkaniu w ramach projektu "Bajki moich rodziców" 23 listopada o godz.12.00 zobaczymy "W pustyni i w puszczy" - ekranizację powieści Henryka Sienkiewicza z roku 1973. Pokaz filmu będzie niezwykłą podróżą w czasie i ciekawym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i rodziców i opiekunów.
Ekranizacja jednej z najpoczytniejszych powieści Henryka Sienkiewicza, która powstała w roku 1911 i była ostatnim ukończonym dziełem pisarza. Pierwowzorem Nel stała się 10-letnia adoptowana córka przyjaciela Sienkiewicza, zaś pierwowzorem inżyniera Tarkowskiego był inż. Mieczysław Gieniusz, który pracował przy budowie Kanału Sueskiego. Handlarze niewolnikami porwali mu jedynego syna. Chłopca nigdy nie udało się odnaleźć. Usłyszaną od Gieniusza historię pisarz wykorzystał w powieści. Próby sfilmowania "W pustyni i w puszczy" podejmowali przed wojną Amerykanie, a także Włosi i Niemcy. Jednak przewidując duże trudności, wycofali się przed rozpoczęciem zdjęć. Film Władysława Ślesickiego jest wierną adaptacją Sienkiewiczowskiej powieści. Wprowadzone przez reżysera zmiany są nieliczne i polegają głównie na skondensowaniu akcji. Odtwórców ról Stasia i Nel wybrano spośród blisko 7 tysięcy dziewcząt i chłopców.
Reż. Władysław Ślesicki, Andrzej WróbelScen. Władysław ŚlesickiObsada: Tomasz Mędrzak, Monika Rosca, Emos Bango, Stanisław JasiakiewiczProdukcja : PolskaGatunek: przygodowycena: 5 zł
Autor: nk