„Kobieta w Berlinie" w Kinie „Światowid" !!! II Wojna Światowa, kwiecień 1945 roku. Armia Czerwona wkracza do upadającego Berlina. Historia kobiet, które, zdane na łaskę radzieckich żołnierzy, musiały wybierać między przeżyciem a szacunkiem do samych siebie. Trudny temat, o którym, w kontekście tak II Wojny Światowej, jak i każdego innego konfliktu zbrojnego prawie w ogóle się nie mówi. Na film składa się wspaniała i poruszająca do głębi muzyka Zbigniewa Preisnera oraz przerażający obraz kamery. Całość sprawia, że trudno jest o tym dziele zapomnieć.
Bohaterka książki - i filmu - po raz pierwszy pada ofiarą gwałtu katastrofalnej - jak sama o tym pisze - nocy z 27 na 28 kwietnia 1945 roku. Żołnierze, którzy wkraczają do stolicy Niemiec, strzelają do ludzi wywieszających białe flagi, a następnie penetrują schrony i piwnice w poszukiwaniu kobiet. Nie przepuszczają żadnej. Wkrótce Niemki będą się pozdrawiać na ulicy pytaniem „Ile razy [zostałaś zgwałcona]?" Aby uwolnić się od strachu i ocalić życie, Anonima odnajduje najstarszego stopniem radzieckiego oficera w okolicy i oddaje się w jego ręce. Szczęśliwie major Rybkin okazuje się człowiekiem wrażliwym, który zrazu nie wie, jak skorzystać z takiej darowizny, ale sam akt oddania wystarczy: ani Anonima, ani jej sąsiedzi nie będą już nachodzeni przez Rosjan. Ale wojenne wydarzenia rozgrywają się w coraz szybszym tempie - 30 kwietnia Hitler popełnia samobójstwo, 2 maja upada Berlin, 9 maja zostaje podpisany akt kapitulacji. Każde z tych wydarzeń to wybuch radości Rosjan, wzrost ich pijacko-seksualnej aktywności i rosnące poczucie upokorzenia Niemek. Wracający z frontu mężczyźni, którzy uniknęli niewoli i wywiezienia w głąb Rosji, wydają się bezsilni: zepchnięci na margines życia, wegetują po kątach, obserwując poczynania swoich kobiet. Niektórzy nie potrafią ogarnąć tego, co się wokół dzieje, inni - zrozumiawszy - odbierają sobie życie, jeszcze inni próbują podjąć tradycyjny obowiązek zapewnienia bytu rodzinie, co w wojennym Berlinie zazwyczaj kończy się tragicznie. (fragment recenzji Konrada J. Zarębskiego - „Kino" 2009, nr 5, s. 56-57.)
Reżyseria - Max FärberböckScenariusz - Max Färberböck, Catharina SchuchmannProdukcja - Niemcy, PolskaGatunek - dramat wojennyObsada - Nina Hoss, Yevgeni Sidikhin(dane o filmie na podstawie www.filmweb.pl)
Cena biletu - 12 złBilet grupowy - 10 zł
autor: nk