
W kinie Światowid już od 11. sierpnia br. oglądać będzie można wystawę 100 LAT POLSKIEGO FILMU. Nowoczesna i niezwykła wystawa przygotowana została przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmotekę Narodową i Muzeum Kinematografii w Łodzi w ramach obchodów 100-lecia filmu polskiego. W Elblągu gościć będzie aż do 4. września i pokazywana jako część projektu Filmowa Polska realizowanego w kinie Światowid.
Wystawa przedstawia w porządku chronologicznym wybrane, najważniejsze filmy z lat 1908 - 2008. Jest to krótka historia filmu polskiego opowiedziana za pomocą fotosów, fragmentów starych recenzji i dialogów z filmów. Wystawie towarzyszy album oraz strona internetowa - www.100latpolskiegofilmu.pl, na której, oprócz fotosów, można obejrzeć wykłady Rafała Marszałka o historii polskiego kina.Wystawa została przygotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmoteką Narodową z okazji 100-lecia polskiego filmu. Jest w trzech wersjach językowych - polskiej, angielskiej i niemieckiej. Wersję niemiecką opracował Polski Instytut w Berlinie.Konsultantami wystawy są Rafał Marszałek i Andrzej Bukowiecki. Kuratorem jest Natalia Chojna. Autorem grafiki jest Aleksandra Kot, a konstrukcji Michał Ziętek i Katarzyna Pągowska.
„Nasza wystawa przypomina wyprawę stateczkiem przez ocean. Inaczej być nie mogło. W ciągu stu lat zrealizowano w Polsce ponad półtora tysiąca filmów fabularnych. Wystawa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z konieczności ogranicza się do stu trzydziestu tytułów.Wybraliśmy je kierując się uzupełniającymi się wzajemnie kryteriami: uznanej rangi artystycznej, krajowych i międzynarodowych nagród, inspirującej obecności w obrębie danego nurtu, wreszcie wskaźników frekwencyjnych pokazujących zainteresowanie publiczności. Zdarza się, że poza polem opisu znalazły się niektóre głośne filmy zrealizowane przez najwybitniejszych artystów, wyprowadziliśmy za to z cienia inne, ważne a mniej oswojone przez pamięć utwory. Pragnęliśmy bowiem ukazać nie tylko wertykalny horyzont arcydzieł, ale fragmenty codziennego krajobrazu polskiego kina. Opis nie sprowadza się wyłącznie do jubileuszowej laudacji." Rafał Marszałek
Autor: nk