
W środę, 5 sierpnia o godz. 18.00 w Galerii Nobilis centrum kultury „Światowid" otwarta została wystawa malarstwa Janusza Wierzyńskiego.
Malarstwo Wierzyńskiego stoi w wyraźnej opozycji do malarstwa postmodernistycznego. Jego obrazy są czytelne dla każdego widza, nie występują w nich ukryte symbole, do odbiorcy „przemawiają" kolorem, światłem i nastrojem.
Tytuł wystawy brzmi „Retrospektywny pokaz obrazów. 36 lat twórczości Janusza Wierzyńskiego" i pozwala przyjrzeć się twórczej drodze artysty od momentu ukończenia Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi do dnia dzisiejszego.
Janusz Wierzyński urodził się 1 kwietnia 1947 r. w Olsztynie, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące. Podczas nauki w szkole średniej uczęszczał do Wojewódzkiego Domu Kultury na zajęcia plastyczne prowadzone przez Eugeniusza Kochanowskiego. W 1973 r. ukończył na Wydziale Malarstwa i Tkaniny Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Jako student prowadził galerię sztuki Stowarzyszenia PAX, gdzie w 1969 r. odbyła się pierwsza indywidualna wystawa prac malarza. Po studiach Janusz Wierzyński powrócił do Olsztyna. Od tego momentu aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta. Od 1976 r. aż do czasu zawieszenia działalności Związku Polskich Artystów Plastyków w 1983 r. zajmował stanowisko dyrektora Biura Wystaw Artystycznych. W 1989 r. został dyrektorem Domu Środowisk Twórczych. Na początku lat 90-tych przewodniczył Warmińsko-Mazurskiemu Stowarzyszeniu Artystów Plastyków. Był głównym inicjatorem i organizatorem wystawy z okazji 50-lecia olsztyńskiego środowiska twórczego. Wystawa była okazją do wręczenia artyście odznaczenia Zasłużony Działacz Kultury i Złoty Krzyż Zasługi.
Janusz Wierzyński jest również Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Był organizatorem licznych aukcji charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Zrealizował wiele plenerów artystycznych.
Wystawa będzie czynna do 28 sierpnia.