Ostatni mistrzowie kultury ludowej

Materiały filmowe, spotkania z młodzieżą, scenariusze lekcji oraz szkolenia dotyczące ochrony i promocji kultury tradycyjnej, a także promocji samych twórców - elbląski Światowid rozpoczął projekt „Ostatni mistrzowie kultury ludowej". Program otrzymał dofinansowanie z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Program będzie prezentował i dokumentował obecny stan dziedzictwa kultury ludowej na Warmii i Mazurach oraz terenie byłego województwa elbląskiego - na Żuławach i Powiślu.

- W szczególności zależy nam na tym, by pokazać najciekawszych i najważniejszych twórców ludowych, takich o których możemy powiedzieć, że są ostatnimi mistrzami w swoich dziedzinach - mówi Agnieszka Jarzębska, autorka projektu i redaktor naczelna Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur eswiatowid.pl. - Przygotujemy spotkania mistrzów z młodzieżą, odbędą się również szkolenia z zakresu ochrony i promocji kultury tradycyjnej oraz promocji samych twórców.

Powstanie też cykl materiałów filmowych i scenariusze lekcji, a także mini-galeria sztuki ludowej, która ma stać się stałą ekspozycją Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid" w Elblągu. Do współpracy przy projekcie zaproszeni zostali specjaliści, którzy zajmują się etnografią i przeszłością naszego regionu oraz szkoły. Współorganizatorami i współpartnerami przedsięwzięcia są też: Stowarzyszenie "Jantar", Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Projekt wspiera też Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz patroni medialni: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl i Telewizja Elbląska.

Współpraca:      

J.Kozłowska-Dyrla

Zobacz również

Zapisz się do newslettera