"Kawaler srebrnej róży" - 9.01.2010

Kolejną odsłoną cyklu „The Metropolitan Opera. Live in HD" będzie dzieło Richarda Straussa - „Kawaler Srebrnej Róży". Ta muzyczna komedia w trzech aktach jest niezwykle rzadko prezentowana na polskich scenach operowych, tym bardziej Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" zaprasza w sobotę, 9 stycznia o godzinie 19.00, do obejrzenia bezpośredniej transmisji z Met.

    Każdy szanujący się dziś teatr na świecie grywa utwory Richarda Straussa, który operę wprowadził w XX wiek, pozostając wierny jej tradycji. Richard Strauss urodził się w 1864 roku w Monachium. Był synem waltornisty Franza Straussa. W młodości od ojca otrzymał staranne wykształcenie muzyczne i bardzo wcześnie zaczął komponować. Jego pierwsze kompozycje były utrzymane w stylu Schumanna i Mendelssohna, później Wagnera. Pod koniec XIX wieku Strauss zwrócił się ku operze. Pierwsze dwie próby, „Gutram" i „Feuersnot" okazały się porażkami, ale już „Salome" z 1905 roku, na podstawie sztuki Oskara Wilde'a spowodowała reakcje gorące i skrajne. Opera ta zawdzięczała tak duże zainteresowanie nie tylko wyborowi tematu, ale również wprowadzeniu do muzyki operowej dysonansów i rozbudowanej chromatyki. Richard Strauss był również kapelmistrzem orkiestr w Meiningen, Monachium, Berlinie i w Operze Wiedeńskiej.     „Kawaler srebrnej róży", to obok „Salome", najchętniej wystawiana opera Richarda Straussa, jej akcja dzieje się w Wiedniu w czasach Marii Teresy. Hugo von Hofmannsthal - autor libretta, wykorzystał w nim tradycyjny zwyczaj przesyłania narzeczonej tytułowej róży, natomiast Strauss całą partyturę przepoił rytmem walca, choć w rzeczywistości na wiedeńskim dworze taniec ten nie był jeszcze wówczas znany. Bohaterem tej komedii jest baron Ochs. Ma on słabość do młodych dziewcząt. Postanawia zaręczyć się z jedną z nich - Zofią. Wysyła jej srebrną różę. Posłańcem jest młody Oktawian, do którego Ochs też się umizgiwał, jednak wtedy Oktawian przebrany był za pokojówkę (przebrał się dlatego, że baron niemal nakrył go, na intymnym sam na sam z Marszałkową - atrakcyjną kobietą). Marszałkowa widząc, że jej kochanek zauroczony jest Zofią, uświadamia sobie, że jej młodość i uroda przemijają i że nie ma prawa stawać Oktawianowi na drodze do szczęścia...

Libretto: Hugo von HofmannsthalKierownictwo muzyczne: James LevineWystępują: Renée Fleming, Susan Graham, Christine Schäfer, Eric Cutler, Thomas Allen, Kristinn SigmundssonCzas trwania: 4 h 45 min. (2 przerwy)

Cena biletu wynosi 50 zł. Bilet grupowy - powyżej 5 osób - 40 zł od osoby.

Autor: E.J., J.K-D

Zobacz również

Zapisz się do newslettera