
Od 24 do 27 lutego w CSE "Światowid" odbędzie się "Tydzień z Rzeczpospolitą".
W dniach 24-27 lutego 2010 r. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" wspólnie z dziennikiem „Rzeczpospolita" zaprezentuje elbląskiej publiczności najważniejsze wydarzenia 2009 roku w czterech dziedzinach: literatura, film, plastyka i muzyka.
Podczas V edycji Tygodnia z Rzeczpospolitą w CSE Światowid można będzie zobaczyć:
LITERATURA24 lutego 2010, godz. 19.00, Galeria Nobilis /II piętro CSE „Światowid"/ wstęp wolnyWarszawa, początek lat 50. dwudziestego wieku. Redaktorka poezji Sabina, która nigdy jeszcze nie całowała się z chłopakiem, ogląda w kinie pochód uśmiechniętych i muskularnych sportowców Związku Radzieckiego. Pół wieku później pani Sabina na warszawskim Okęciu czeka na samolot z Nowego Jorku, którym przyleci jej syn, Marek.Sabina mieszka z matką i babcią. W tej samej kamienicy, na ostatnim piętrze, pracownię ma Arkadek, jej młodszy brat, socrealistyczny malarz. Ojciec zginął podczas nalotu, ją i brata matka zamknęła w piwnicy, aby nie brali udziału w powstaniu. Staropanieństwo Sabiny budzi w domu coraz większy niepokój. Ona zaś skrycie podkochuje się w dyrektorze Barskim, swoim szefie.W końcu zjawia się adorator idealny. Przystojny, szarmancki, czytający w jej myślach. I chcący się żenić. Przedtem jednak prosi, by młoda narzeczona wyświadczyła mu pewną przysługę. Na piśmie. A właściwie, żeby wyświadczała ją raz na tydzień...Na spotkanie z Andrzejem Bartem - autorem scenariusza do filmu „Rewers" i książki pod tym samym tytułem, zapraszamy 24 lutego o godz. 19.00. Jak co roku, gospodarzem spotkania będzie Krzysztof Masłoń, redaktor dziennika „Rzeczpospolita".
FILM25 lutego 2010, godz. 19.00, kameralna sala Kina „Światowid"/ cena biletu: 8 zł
Film „Rewers" oparty na scenariuszu Andrzeja Barta zdobył Złote Lwy, nagrodę główną 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Został także polskim kandydatem do Oscara. Obraz, wyprodukowany przez Studio Filmowe KADR, wyreżyserował Borys Lankosz, główne role zagrali Agata Buzek, Krystyna Janda, Anna Polony i Marcin Dorociński. Reżyser, zapytany o to, jak udało mu się zgromadzić tyle aktorskich znakomitości, odpowiada, że siła tkwi w doskonałym scenariuszu autorstwa jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy - Andrzeja Barta - Ten scenariusz jest tak mocny i tak oryginalny, że każdy, kto go przeczyta, po prostu chce brać w tym udział.
Pokaz filmu „Rewers" i spotkanie z reżyserem - Borysem Lankoszem, które poprowadzi Barbara Hollender, odbędą się w Sali Kina „Światowid" 25 lutego o godz. 19.00.
PLASTYKA 26 lutego 2010, godz. 19.00, kameralna sala Kina „Światowid"/ wstęp wolny
„Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939-2009" to tytuł wystawy prezentującej prace najwybitniejszych twórców videoartu na świecie. W Elblągu będzie można zobaczyć dzieła tak znanych twórców, jak: Antonio Muntadas, Bill Viola, Dragana Zarevac czy Köken Ergun. Polskich artystów reprezentować będzie Mirosław Białka. Publiczność zobaczy ponadto głośną „Europę 2" Franciszki i Stefana Themersonów.
„Labirynt pamięci" to próba odpowiedzi na pytanie, jak różne formy przemocy, terroryzmu, agresji, wojennej traumy czy ludobójstwa, jakich doświadczaliśmy w XX w., wpływały na ogólnoludzkie wartości i jak można wyzwolić się od ich destrukcyjnego wpływu. W Elblągu wystawę zaprezentuje jej kurator, a zarazem dyrektor Instytucji Kultury Ars Cameralis - Marek Zieliński.
MUZYKA27 lutego 2010, godz. 19.00, duża sala Kina „Światowid"/ cena biletu: 15 zł
W muzyce alternatywnej największym wydarzeniem był dla mnie debiut zespołu Biff złożonego z członków Pogodno i Los Trabantos. Ich płyta „Ano" jest pod każdym względem błyskotliwa: inteligentna i dowcipna.
(Jacek Cieślak, Rzeczpospolita)BiFF to projekt Ani Brachaczek i Hrabiego Fochmana znanych ze współpracy z zespołem Pogodno, a zasilanych przez "najlepszą sekcję rytmiczną w kraju", czyli Jarka Kozłowskiego (Mitch & Mitch) i Michaela Pfeiffa (Pogodno). Brzmią rockowo, bigbeatowo, tanecznie, czasem glamrockowo. Oniryczny wokal Ani i słodkie melodie w połączeniu z ironicznymi tekstami i rock&rollową energią tworzą coś, co sam zespół nazywa onirycznym punkiem. W 2008 roku zadebiutowali piosenką "Ślązak", którą intensywnie promował Pr. III Polskiego Radia. Rok później wydali swoją pierwszą płytę zatytułowaną "Ano". Album wyprodukował Marcin Bors, znany m.in. z realizacji albumu „Nosowska/Osiecka". Jeden z tekstów napisała Dorota Masłowska.
Rezerwacja biletów: 055/ 611 20 68/76