Warsztaty analizy i interpretacji dzieł filmowych

Aby ułatwić praktyczną pracę z pakietem Filmoteki Szkolnej oraz skłonić nauczycieli do wykorzystania obrazów filmowych podczas zajęć szkolnych Kino Światowid zaprasza nauczycieli i młodzież ze szkół średnich na cykl szkoleń z zakresu repertuaru Filmoteki Szkolnej.

 

   W piątek, 12 lutego o godz. 16.00 rozpocznie się drugie spotkanie, które poprowadzi profesjonalny filmoznawca i wykładowca Katedry Dramatu, Teatru i Filmu Uniwersytetu Gdańskiego - dr Krzysztof Kornacki. Temat spotkania brzmi "Filmowiec jako historyk", a zaprezentowane zostaną filmy: „Usłyszcie mój krzyk" (M. Drygas, 1991) , zestaw 13 nowel zrealizowanych przez różnych reżyserów zatytułowany „Solidarność, solidarność" (2005). Po filmach przewidziany jest wykład z elementami interakcji.     Następnie odbędzie się warsztat dla nauczycieli "Kino dokumentalne a fabularne", podczas którego podane zostaną m.in. modele i gatunki kina dokumentalnego, przedstawiona zostanie współczesna sytuacja kina dokumentalnego i przygotowywane będą scenariusze zajęć.

- Szkolna jest przedsięwzięciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - mówi Katarzyna Mielnicka z kina „światowid". - Celem projektu jest włączenie wiedzy o filmie do procesu edukacji szkolnej, a program realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym.

Do prawie 14. 000 szkół w całej Polsce zostały przesłane pakiety płyt DVD zawierające ponad 50 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Filmy dobrane zostały do 26, zaproponowanych przez specjalistów od danego przedmiotu, tematów lekcji i zajęć pozalekcyjnych (j. polski, historia, wiedza o sztuce, wiedza o społeczeństwie). Filmy te nie są ekranizacjami lektur ani zestawem najważniejszych osiągnięć polskiej kinematografii. To dzieła, które zdaniem filmoznawców, dobrze ilustrują poszczególne tematy, z punktu widzenia wiedzy o filmie.Szczegółowe informacje na temat projektu Filmoteka Szkolna znaleźć można na stronie internetowej: http://www.filmotekaszkolna.pl

- Zajęcia warsztatowe będą miały dwustopniowy charakter: rozpocznie je wspólny dla młodzieży i nauczycieli blok po nim zaś warsztat dla nauczycieli, z naciskiem na kwestie metodyczne do wykorzystania na zajęciach z przedmiotów humanistycznych - dodaje Katarzyna Mielnicka. - Chętne osoby prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie WWW.swiatowid.elblag.pl i przesłanie na adres katarzyna.mielnicka@swiatowid.elblag.pl.

Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem: 055- 611-20-56/ 59

załączone pliki:

» Formularz zgłoszenia

Autor: J.Kozłowska-Dyrla

Zobacz również

Zapisz się do newslettera