
Bajka dla dzieci oraz dwie propozycje dla dorosłych - to już 4 grudnia w ramach Festiwalu SPUTNIK w Kinie Światowid.Bajka dla dzieci - „Czeburaszek" - 4 grudnia, godz. 14.00
Czeburaszek to nieznane światu stworzenie z wielkimi uszami. Czeburaszek zostaje znaleziony w kartonie z pomarańczami, przywiezionym do wielkiego miasta, spotyka Krokodyla Gienię, który zostaje jego najlepszym przyjacielem. Razem poszukują nowych kolegów i pomagają innym czynić świat lepszym. Przeszkadzają im w tym złośliwa starucha Szapoklak i jej domowy szczurek Łariska.Główne postaci:Czeburaszek - miły brunatny stworek z wielkimi uszamiKrokodyl Genia - chodzi na dwóch łapach, jest ubrany w garnitur, ma kapelusz i laskę, pali fajkę i codziennie chodzi do Zoo, gdzie pracuje jako krokodylStarucha Szapoklak - z natury złośliwa i sprytna staruszka, której głównym zajęciem są psoty
Gatunek: Serial animowanyReżyser: Roman KaczanowScenariusz: Roman KaczanowRok produkcji: 1969 - 1983
„Półtora pokoju" 4 grudnia, godz. 18:00
Film inspirowany jest biografią i utworami Josifa Brodskiego. W 1972 r. Brodski został pozbawiony obywatelstwa i wydalony ze Związku Radzieckiego z powodu „pasożytniczego stylu życia". Nigdy więcej nie odwiedził Rosji ani nie zobaczył swoich rodziców.„Półtora pokoju", na podstawie scenariusza Andrieja Chrżanowskiego i Jurija Arabowa, harmonijnie łączy poezję i wspomnienia Brodskiego (niektóre z nich czytane są przez samego autora) z fragmentami kronik filmowych, zdjęciami i doskonałą animacją, która w subtelny sposób przekazuje istotę poetyckich wizji Brodskiego.Podczas wyimaginowanej podróży statkiem do ojczyzny bohater filmu wspomina swoje dzieciństwo i młodość spędzone w kulturalnej stolicy Rosji - Petersburgu. Przeplatają się wspomnienia blokady Leningradu, ewakuacji, powojennych meczów piłkarskich, młodzieńczych randek, pierwszej radzieckiej książki kucharskiej i szalonych prywatek lat sześćdziesiątych. Reżyser, inspirowany Brodskim, tworzy świat, w którym wraz z wysiedlanymi Żydami ulatują po niebie z Petersburga ich skrzypce i wiolonczele, dziecko podczas podróży po książce kucharskiej spotyka Stalina w fartuszku, a jego ojciec dyskutuje z Szostakowiczem w podrzędnym barze piwnym o grze lokalnej drużyny.Film o poezji, Petersburgu, miłości do rodziców i kotów.
Reżyseria: Andriej ChrżanowskiScenariusz: Andriej Chrżanowski, Jurij ArabowCzas trwania: 130 min.Rok produkcji: 2009 r.
Obsada: Grigorij Ditiakowskij (Josif Brodski), Siergiej Jurskij (ojciec Brodskiego), Alisa Frejndlich (matka Broskiego), Swietłana Kriuczkowa (Anna Achmatowa), Jewgienij Ogandżanjan (Brodski w dzieciństwie), Artiom Smoła (Brodski w młodości)
NAGRODY: 2010 r. - Nagroda „Nika" za najlepszy film fabularny, za najlepszą reżyserię (Andriej Chrżanowski), za najlepszy scenariusz (Jurij Arabow, Andriej Chrżanowski).2010 r. - Nagroda „Nika" 2009 r. - Nagroda „Kryształowy Globus" w programie konkursowym "Z zachodu na wschód" na 44. MFF w Karlowych Warach (Andriej Chrżanowski),2009 r. - Grand Prix „Złota Łódź" na 17. Festiwalu Filmu Rosyjskiego „Okno na Europę" w Wyborgu (Andriej Chrżanowski),2009 r. - Nagroda specjalna jury „Srebrna Łódź" za najlepszą rolę żeńską na 17. Festiwalu Filmu Rosyjskiego „Okno na Europę" w Wyborgu (Alisa Frejndlich),2009 r. - Nagroda Specjalna Mirona Czernienko Komitetu osyjskiej nagrody krytyków i dziennikarzy filmowych „Biały Słoń" (Andriej Chrżanowski),2009 r. - Grand Prix za najlepszy film fabularny - Nagroda Gildii Teoretyków Kina i Krytyków Filmowych (3. MFF „Zwierciadło" imienia Andrieja Tarkowskiego)
„Krótkie spięcie" - 4 grudnia, godz. 20.00
„Krótkie spięcie" to pięć krótkometrażowych filmów o miłości nakręconych przez młodych, najbardziej obiecujących rosyjskich reżyserów. Każdy z filmów był kręcony niezależnie - twórcy nie wiedzieli o czym są pozostałe projekty. Materiał został połączony w jedną całość dopiero w trakcie montażu. Filmy były ograniczone nie tylko wspólnym tematem i wymaganiami formalnymi, ale także niewysokim budżetem.
Gatunek: MeloramatReżyser: Boris Chliebnikow, Piotr Busłow, Iwan Wyrypajew, Aleksiej German Mł, Kiriłł SierebriennikowScenariusz: Andriej Mugacziow, Piotr Busłow, Iwan Wyrypajew, Konstantin Fiodorow, Andriej Chaas, Kiriłł Sieriebriennikow, Maksim Kuroczkin, Iwan Ugarow, Boris ChliebnikowZdjęcia: Igor Griniakin, Fiodor Lass, Jewgienij Priwin, Oleg Łukicziow, Szandor BierkeszyRok produkcji: 2009Czas trwania: 95 min.
Obsada: Aleksandr Jacenko, Ilja Szczerbinin, Irina Butanajewa, Jewgienij Sytyj, Karolina Gruszka, Jurij Czursin, Aleksiej Filimonow, Iwan Dobronrawow, Karim Pakaczakow
Autor. mat.pras.