IX PLEBISCYT KINA

Kino "Światowid" ogłasza kolejny, dziewiąty już, plebiscyt dla widzów. Głosując mailowo (kino@swiatowid.elblag.pl), spośród pięciu tytułów wybierają oni ten, który chcieliby obejrzeć na ekranie kina. Głosować można do 6 czerwca. Wśród głosujących rozlosowane zostaną zaproszenia do kina.

1. ŚWINKI (reż. Robert Gliński, dramat obyczajowy, Niemcy, Polska, 2009, 100 min)

34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych- Nagroda Indywidualna za debiut aktorski dla Filipa GarbaczaBohaterem filmu jest Tomek, szesnastoletni chłopak żyjący z rodzicami i siostrą w bloku tuż przy granicy. Pewnego dnia Tomek poznaje tajemnicę swojego szkolnego kolegi, Ciemnego. On i kilku innych nastoletnich chłopców sprzedają się za pieniądze niemieckim pedofilom. Dziewczyną Tomka jest Marta. Aby spełnić jej różne marzenia i kaprysy Tomek próbuje zarabiać jakieś pieniądze. Szybko okazuje się, że w tym przygranicznym miasteczku jedynym sposobem na pewny zarobek jest robienie tego samego co Ciemny.

2. PROSTO Z NIEBA (reż. Piotr Matwiejczyk dramat, Polska, 2011)

„Prosto z nieba" jest autorską wersją wydarzeń z dnia 10 kwietnia 2010 r. Jest to pierwszy, pełnometrażowy film fabularny dotyczący katastrofy smoleńskiej.

Pięć rodzin, pięciu bohaterów, którzy tego feralnego dnia mieli znaleźć się na pokładzie samolotu lecącego do Smoleńska. Pilot, stewardessa, oficer BOR, tłumacz, członek oficjalnej delegacji, niektórzy na rozkaz, niektórzy z patriotycznego obowiązku wyruszyli w podróż bez powrotu, zostawiając na ziemi swoje rodziny, problemy, dramaty i spory.

Autor filmu prowadzi widzów od samego rana, pokazując ostatnie pożegnania, potem wprowadza w codzienne życie pięciu rodzin, przerwane nagle wiadomością o tragedii. Akcja filmu kończy się wieczorem, 10 kwietnia, kiedy już ostatecznie wiadomo, kto był na pokładzie i kto już nigdy nie wróci.

Film nie skupia się na sporach politycznych, tylko na przeżyciach zwykłych ludzi, członków rodzin dotkniętych tragedią.

3. MELANCHOLIA (reż. Lars von Trier; akcja/dramat/fantastycznonaukowy, Dania, Francja, 2011)

Kolejny po głośnym, prowokacyjnym "Antychryście" film Larsa von Triera. Tym razem autor "Przełamując fale" i "Tańcząc w ciemnościach" pragnie zrealizować bardzo osobiste, psychologiczne kino katastroficzne i piękny film o końcu świata. Głównymi bohaterkami "Melancholii" są dwie siostry grane przez Kirsten Dunst i Charlotte Gainsbourg. Młodsza wychodzi właśnie za mąż, gdy okazuje się, że do Ziemi niebezpiecznie zbliża się inna planeta, grożąc końcem świata.

 

4. MARATON TAŃCA (reż. Magdalena Łazarkiewicz, obyczajowy, Polska, 2010)

Opowieść o maratonie tańca, odbywającym się w małym, prowincjonalnym miasteczku, którym rządzi miejscowa sitwa. Impreza - tak naprawdę - służy pewnemu "przekrętowi", w który umoczony jest miejscowy establishment, ale - niejako przy okazji - powoduje też wiele zmian w układach międzyludzkich wśród jego uczestników.

 

5. KIEŁ (reż. Yorgos Lanthimos dramat, Grecja, 2009, 94 min)

Oscary 2011- Nominacja w kategorii Film Nieanglojęzyczny62. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes- nominacja dla najlepszego filmu

Ojciec i matka mieszkają wraz z trójką dzieci w domu na obrzeżach miasta. Dom otoczony jest wysokim płotem. Dorosłe dzieci nigdy jeszcze nie wyszły poza teren posiadłości. Ich edukacja, rozrywka i ćwiczenia fizyczne są pod ścisłą kontrolą rodziców, bez jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. Jedyną osobą z zewnątrz, która ma prawo wejść do tego domu, jest Christina. Ojciec zaprasza ją, by poskromić seksualne ciągoty syna. W „laboratoryjnych" warunkach reżyser umieszcza metaforyczną historię ze społeczno-politycznym przesłaniem o niebezpieczeństwach związanych z odcięciem się od świata, tak jednostek jak i narodów.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera