Pamiętamy o Munku

Reżyser filmowy, a także operator, jeden z twórców najwybitniejszych dzieł polskiej szkoły filmowej, patron Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie „Światowid". W tym roku obchodzimy 90. rocznicę urodzin i zarazem 50. rocznicę śmierci Andrzeja Munka.

Spotkania z Munkiem w klubie Mjazzga, wystawa plakatów do filmów Munka, projekcje filmowe, foldery i konkursy - to wszystko w ramach obchodów jubileuszu tego znakomitego reżysera planuje kino „Światowid" w najbliższych miesiącach. Obchody jubileuszu reżysera potrwają od września do listopada 2011 roku.

Już dziś można wziąć udział w jednym z dwóch konkursów - „Kim był Munk?", w którym nadsyłane prace mogą mieć dowolne formy, w jednej z dwóch kategorii: kategoria dziennikarska i kategoria graficzna

Oraz w konkursie „Munkowy freestyle" na przygotowanie najlepszej prelekcji do wybranego filmu reżysera.

Znamy również termin pierwszego pokazu filmów Munka w klubie Mjazzga. 27 września o godz. 19.00 zaprezentowany zostanie film z roku 1957 - EROICA, a spotkanie poprowadzi dr Krzysztof Kornacki - filmoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego. Wstęp wolny.

- Podczas spotkań będzie możliwość obejrzenia najważniejszych filmów w dorobku reżysera, oraz podyskutowania o nich z zaproszonymi gośćmi - znawcami i pasjonatami sztuki filmowej - mówi Natalia Klonowska z kina „Światowid".

Andrzej Munk urodził się 16 października 1921 roku w Krakowie, zginął tragicznie 20 września 1961 roku w wypadku samochodowym. Wymienia się go wśród najważniejszych reżyserów w historii polskiego kina, choć ilościowo jego dorobek jest bez porównania skromniejszy niż Wajdy, Kawalerowicza, czy Polańskiego.

Obchody jubileuszu Andrzeja Munka realizowane są w ramach projektu Dyskusyjny Klub Filmowy im. Andrzeja Munka w Kinie Światowid dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Autor: Edyta Jasiukiewicz

Zobacz również

Zapisz się do newslettera