"Papieska toaleta" na początek Przeglądu Współczesnego Kina Urugwajskiego

Jorge Pitsikalis - Konsul Honorowy Urugwaju otworzy Przegląd Współczesnego Kina Urugwajskiego, który w czwartek, 12 marca rozpocznie się w Kinie „Światowid”. – Przez cztery dni będziemy prezentowali ciekawe, wielokrotnie nagradzane filmy urugwajskie – mówi Aleksandra Bielska z Kina „Światowid”.

 

Czas na kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka.

- Tym razem wspólnie z Ambasadą Urugwaju zapraszamy na Przegląd Współczesnego Kina Urugwajskiego, który potrwa od 12 do 15 marca – mówi Aleksandra Bielska. – W czwartek naszym gościem będzie Jorge Pitsikalis - Konsul Honorowy Urugwaju, który będzie uczestniczył w dyskusji po filmie.

„Papieska toaleta”, „Gigant”, „Zły dzień na wędkowanie oraz „Podróż nad może” to urugwajskie filmy, na które będzie można obejrzeć podczas Przeglądu.

- Elblążanie i mieszkańcy regionu będą mieli okazję przyjrzeć się kinematografii Urugwaju, która może nie jest u nas tak znana, ale jest warta odkrycia. Zwłaszcza, że filmy, które przedstawimy podczas Przeglądu zostały nagrodzone na wielu międzynarodowych festiwalach - dodaje Aleksandra Bielska.

Bilet na każdy film kosztuje 5 zł.

12 marca (czwartek) godz. 18:00

"Papieska toaleta", reż. César Charlone, Enrique Fernández / dramat / Brazylia, Francja, Urugwaj / 2007 / 90 minut

Mieszkańcy przygranicznego, urugwajskiego miasteczka – Melo – z niecierpliwością czekają na wizytę papieża Jana Pawła II. W tym historycznym wydarzeniu upatrują szansę na poprawę swojego losu. Rozpoczynają domową produkcję medalików i pamiątek, które mają nadzieję sprzedawać podczas pielgrzymki. Główny bohater – Beto – inwestuje wszystkie oszczędności w budowę toalety publicznej. Zabawna historia o solidarności i ludzkiej godności.

– Nagroda Specjalna (Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian)

13 marca (piątek) godz. 18:00

"Gigant", reż. Adrián Biniez / dramat, komedia / Argentyna, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Urugwaj / 2009 / 84 minuty

Jara – nieśmiały 35-letni ochroniarz supermarketu zakochuje się Julii – kobiecie pracującej na stanowisku sprzątaczki. Ale nie jest to zwykła, miłosna historia. Jara zna dziewczynę tylko z obrazów zarejestrowanych przez monitoring sklepowy, który obsługuje. Początkowo, tylko się jej przygląda, później zaczyna śledzić, a uczucie przeradza się w obsesję. Doskonale zbudowana postać Jary w wykonaniu Horacio Camandule.

– Grand Prix Jury Srebrny Niedźwiedź za Najlepszy film (Berlinale) – Nagroda Specjalna za Najlepszy debiut (Berlinale) – Nagroda Specjalna (Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian)

 14 marca. (sobota) godz. 18:00

"Zły dzień na wędkowanie", reż. Álvaro Brechner / dramat, komedia / Hiszpania, Urugwaj / 2009 / 100 minut

Jest to historia dwóch nietypowych podróżników: „najsilniejszego człowieka świata” – Jacoba Van Appena i jego managagera Orsiniego. Para przemierza Amerykę Południową występując  w miasteczkach i wsiach, jednak w pewnym momencie ich podróż całkowicie zmienia kierunek. Scenariusz powstał na  podstawie opowiadania Juana Carlosa Onetti Jacob y el Otro.

– Nagroda w Konkursie Wolny Duch (Warszawski Festiwal Filmowy)

 15 marca  (niedziela) godz. 18:00

"Podróż nad morze", reż. Guillermo Casanova / komedia, przygodowy / Argentyna, Urugwaj /2003  / 78 minut

Oszczędny film drogi, w którym podróż staje się pretekstem do ukazania mentalności mieszkańców Urugwaju. Starzy przyjaciele z miejscowości Minas postanawiają wyruszyć w podróż życia. Ich celem jest morze, nad którym jeszcze nigdy nie byli.  Zaskakujące, wzruszające kino.

 

Zobacz również

Zapisz się do newslettera