Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają 22 kwietnia na konferencję pn. „Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii”.  

 

- Do udziału w konferencji w charakterze ekspertów zaprosiliśmy Centra Kompetencji, których przedstawiciele wygłoszą referaty na temat materialnych i niematerialnych źródeł dziedzictwa kulturowego, roli digitalizacji w propagowaniu dziedzictwa kulturowego oraz jej dalszej przyszłości – mówi Marta Derlukiewicz z CSE „Światowid”. - Podczas konferencji zaprezentowany zostanie dorobek Pracowni Digitalizacji z Małopolskiego Instytutu Kultury oraz Regionalnej Pracowni Digitalizacji w Elblągu.

Konferencji towarzyszyć będzie prezentacja firm specjalizujących się w dostawach skanerów i świadczących usługi skanowania. Będzie więc okazją do zapoznania się z możliwościami jakie dają nowe technologie oraz do wymiany poglądów dotyczących potrzeby digitalizacji.

Konferencja odbędzie się 22 kwietnia w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, Pl. Kazimierza Jagiellończyka 1 (sala kameralna Kina „Światowid”).

Zgłoszenia do udziału w konferencji można przesyłać do 20 kwietnia na adres: marta.derlukiewicz@swiatowid.elblag.pl.

PROGRAM KONFERENCJI:

„Cyfrowa Pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii”

Elbląg, 22.04.2015

11:00 – Przywitanie gości przez Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacka Protasa

11:05 - 11:25 – Co robić by zachować pamięć o historii, czyli jak zachować materialne i niematerialne źródła dziedzictwa kulturowego? - Waldemar Majcher. Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie

11:25 - 11:40 –  Polona dla kultury - możliwości wykorzystania Cyfrowej Biblioteki Narodowej do archiwizowania i udostępniania zasobów innych instytucji kultury - Monika Michalska. Biblioteka Narodowa

11:40 – 12:00 – "Wirtualne Muzea Małopolski" – digitalizacja – edycja - publikacja. 

- Paweł Szelest. Pracownia Digitalizacji z Małopolskiego Instytutu Kultury

12:00- 12:20 – Kultura otwarta na edukację. W jaki sposób można włączyć użytkowników internetu w cyfrową archiwizację

12:20 – 12:35 – Przerwa kawowa

12:35 - 13:55 – Prezentacja doświadczeń Regionalnej Pracowni Digitalizacji w Elblągu - Zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

13:55 - 14:15 – Powołanie Centrów Kompetencji oraz dalsza perspektywa pracowni digitalizacji - Anna Duńczyk-Szulc. Zastępca dyrektor. Departamentu Mecenatu Państwa  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

14:15 – 15:00 – Panel dyskusyjny z udziałem ekspertów z Centrów Kompetencji „Komu służy digitalizacja? Co zrobić, by była użyteczna?”

15:00 – Zakończenie konferencji

Zobacz również

Zapisz się do newslettera