Dzieci i młodzież, a także każdy chętny, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich może odwiedzić Regionalną Pracownię Digitalizacji działającą w „Światowidzie”. Już 7 i 8 maja, w godz. od 8 do 17, zespół pracowni wprowadzi wszystkich w tajniki digitalizacji.
O każdej pełnej godzinie rozpoczną się 45-minutowe spotkania, podczas których będzie można dowiedzieć się na czym polega skanowanie zabytku i dalsza obróbka materiału cyfrowego. Chętni będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak zeskanowany zabytek trafia do sieci. O tym komu i do czego służy digitalizacja w kulturze i sztuce opowie Urszula Jatkowska, pracownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji, absolwentka kierunku ochrona dóbr kultury o specjalizacji konserwatorstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Spotkania są bezpłatne. Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsza rejestracja, którą prowadzi Urszula Jatkowska (email: urszula.jatkowska@swiatowid.elblag.pl).
Digitalizacja pozwala udokumentować, a w ten sposób ochronić i utrwalić w formie cyfrowej dla przyszłych pokoleń obiekty dziedzictwa materialnego. A co z dziedzictwem niematerialnym, które nasz kraj powinien chronić także dlatego, że Polska ratyfikowała Konwencję UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego? Jak zapisać i przekazać dalej tradycyjne umiejętności, wiedzę czy obrzędy?
W piątek, w godz. od 8 do 14, do rozmowy na ten temat będą zachęcać: Agnieszka Jarzębska i Tomasz Misiuk z Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur www.eŚwiatowid.pl. Okazją do dyskusji będą pokazy filmów dokumentalnych: "W cieniu domów" o zabytkowych domach podcieniowych na Żuławach oraz "Ostatni mistrzowie kultury ludowej" - o twórcach ludowych z Warmii, Mazur, Powiśla i Żuław.
Regionalna Pracownia Digitalizacji jest pierwszą w województwie, która digitalizuje w 3D. W ramach projektu „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury”, realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, digitalizowane są obiekty muzealne z naszego regionu. Podczas jego realizacji na stronie www.cyfrowewm.pl zamieszczone zostały obiekty wraz z opisami. Wszystko po to, by zachować dziedzictwo kulturowe regionu.
- Teraz, za pośrednictwem Internetu, każdy może poznać dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur, co jest istotne zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych ruchowo – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, koordynatorka projektu realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
A Ci, których „Światowid” zachęci do odwiedzenia naszego regionu mogą zaplanować sobie wizytę. Dzięki uruchomionemu serwisowi wycieczkowemu e-wędrówki - w oparciu o informacje na temat dziedzictwa kulturowego regionu - można tworzyć własne szlaki on-line i pobierać je na urządzenia mobilne.
- Partnerami projektu „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury" były trzy muzea: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku oraz Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim. Eksponaty z tych muzeów poszerzyły dotychczasową bazę ciekawych przedmiotów i obiektów, które można oglądać na stronie – dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur.
Projekt „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury" dofinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.