Działająca na co dzień w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” Regionalna Pracownia Digitalizacji zaprezentuje się już dziś i jutro (8-9 kwietnia) podczas imprezy „Przekrocz granice rzeczywistości” w Centrum Handlowym Ogrody.
Regionalna Pracownia Digitalizacji powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D. W wirtualnej rzeczywistości prócz form przestrzennych, można również oglądać ponad sto kapliczek, a także eksponaty z muzeów Warmii i Mazur.
W jaki sposób obiekty dziedzictwa kulturowego istniejące realnie trafiają do sieci? W Centrum Handlowym Ogrody 8 i 9 kwietnia w godz. 16.00-20.00 zaprezentowane zostanie działanie posiadanych przez Pracownię skanerów 3D, dzięki którym jest to możliwe. W ich obsłudze, każdy będzie miał okazje spróbować swoich sił. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych, którzy będą mogli spróbować złożyć model zabytkowego domu z papieru.
Dzięki działaniu Regionalnej Pracowni Digitalizacji w sieci w 3D można oglądać wybrane elbląskie Formy Przestrzenne, zbiory z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu, ale także z muzeów we Fromborku, Węgorzewie, Olsztynku czy Nowym Dworze Gdańskim. Ostatnio pracownia zdigitalizowała obiekty z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, które zostały odkryte na wykopaliskach w latach 2014-2015. Pracownia zrealizowała również wirtualne spacery, m.in. po elbląskiej starówce, muzeach w Elblągu, Fromborku czy Węgorzewie.