Weź udział w bajecznym projekcie

Od kwietnia Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu realizować będzie projekt pn. „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki”, który jest skierowany do dzieci i młodzieży. Oprócz konkursów z nagrodami zostaną zorganizowane wydarzenia kulturalne, które będą miały na celu zachęcenie uczniów do częstszego spędzania wolnego czasu przy książkach lub grach planszowych.

„Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki” to przede wszystkim projekt, który ma na celu rozbudzenie kreatywności i wyobraźni młodych osób, a także zarażenie miłością do literatury. Inicjatywę ma rozpocząć piknik literacki oraz gra terenową pn. „Z dala od klawiatury, a bliżej literatury”. W wakacje w CSE „Światowid” odbędą się także półkolonie literackie i ilustratorskie, podczas których dzieci i młodzież będą mogli zapoznać się z metodami pisania tekstów literackich pod okiem instruktora.

- Gry terenowe oraz pikniki literackie planowane są również w szkołach pięciu okolicznych miejscowości: Gronowa Elbląskiego, Braniewa, Tolkmicka, Morąga i Miłakowa – mówi Aleksandra Bednarczuk, koordynatorka projektu. - W ramach projektu zorganizowane też zostaną trzy konkursy o zróżnicowanym poziomie trudności, których wspólnym mianownikiem będzie oczywiście literatura, bo właśnie zachęcenie do częstszego czytania jest głównym założeniem projektu.

Odmienne formy ekspresji mają zachęcić jak największą liczbę uczniów do wzięcia w nich udziału oraz rozwoju własnej kreatywności. I tak w konkursie plastycznym pod hasłem „Pokaż, że czytasz” zadaniem będzie przygotowanie plakatu, który ma zachęcić odbiorców do częstszego spędzania czasu przy literaturze, a nie przed telewizorem lub komputerem.

Wyobraźnię młodych ludzi ma pobudzić konkurs pn. „Nie uwierzysz, z kim siedziałem/am w szkolnej ławce”. Jego tematem jest napisanie opowiadania, którego głównymi bohaterami będą autor we własnej osobie, a także postać literacka z ulubionej lektury szkolnej. Uczestników ograniczać będą jedynie własne pomysły, a także limit 4000 znaków.

„Poczytajmy i pograjmy” to najbardziej wymagający konkurs i jedyny, który dopuszcza pracę w zespole. Uczestnicy mają za zadanie przedstawić manualnie wykonaną grę planszową, która opierać się będzie na fabule ulubionej książki, opowiadania lub wiersza. Technika jest dowolna, ale w pracy powinny się znaleźć wszystkie elementy, które towarzyszą grom planszowym: tytuł, instrukcja obsługi, plansza, a także – w zależności od pomysłu – pionki, żetony lub karty.

Prace konkursowe wraz z formularzem zgłoszeniowym należy dostarczyć lub wysłać na adres: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, plac Jagiellończyka 1, 82-300 Elbląg z dopiskiem nazwy konkursu. Opowiadanie literackie w ramach „Nie uwierzysz z kim siedziałem/am w szkolnej ławce” można również wysłać w formacie tekstowym na adres e-mail aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl.

Termin składania prac mija 15 sierpnia 2017 roku. Uczestnicy będą oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: do 12 roku życia, a także 13-18. Dla najlepszych zostały przygotowane nagrody rzeczowe w postaci gier edukacyjnych, książek, a nawet czytników e-booków.

- Na zakończenie projektu zostanie zorganizowany bajeczny happening, podczas którego rozegra się „Wielka Potyczka Literacka”, czyli quiz dla różnych kategorii wiekowych, który sprawdzi wiedzę młodzieży o literaturze – dodaje Aleksandra Bednarczuk. - Właśnie wtedy zostaną podsumowane wszystkie działania projektowe oraz zaprezentowane prace konkursowe laureatów.

Informacje dotyczące projektu, w tym regulaminy konkursów, znaleźć można na stronie www.swiatowid.elblag.pl, udziela ich także koordynatorka poprzez pocztę elektroniczną: aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl lub pod numerem telefonu 55/611 20 59.

Na zdjęciu: laureaci zeszłorocznej edycji konkursu

Pliki do pobrania

 • pdf

  Konkurs na grę planszową

  pobierz
 • pdf

  Konkurs na opowiadanie

  pobierz
 • pdf

  Konkurs na plakat

  pobierz

Zobacz również

Zapisz się do newslettera