Kino Światowid najlepszym kinem w Polsce

Dokładnie w dniu swoich 55. urodzin Kino Światowid z Elbląga zostało wyróżnione prestiżową Nagrodą PISF. Jedyną polską nagrodą za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. 

W ciągu dziesięciu lat istnienia Nagrody PISF elbląski "Światowid" był do niej nominowany aż pięć razy. Za działalność DKF-u, edukację filmową i trzy razy za całokształt. – Myśleliśmy, że to byłaby dobra klamra, gdyby dokładnie w dniu, w którym mija 55 lat od pierwszej projekcji w Kinie Światowid, przydarzyła nam się ta nagroda. I tak właśnie się stało – mówi Natalia Piotrowska, kierownik Kina Światowid.

Do Nagrody PISF za rok 2016 w kategorii Kino nominowane były trzy kina w Polsce: Kino Fenomen z Kielc, Kino Światowid z Katowic oraz Kino Światowid z Elbląga. Ogłoszenie laureatów oraz wręczenie nagród obyło się 19 września 2017 roku na uroczystej gali wręczenia Nagród PISF. Gala miała miejsce podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodę odebrali Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu oraz Natalia Piotrowska, kierownik Kina Światowid.

- Cieszymy się, że spośród kilkuset kin istniejących w Polsce na forum ogólnopolskim nagradzana jest działalność Kina Światowid. To zasługa codziennej pracy wszystkich pracowników kina – podkreśla dyrektor Antoni Czyżyk.

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Nagrody PISF są przyznawane od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty działające w sektorze kultury.

Fot. Marcin Kułakowski, PISF

Zobacz również

Zapisz się do newslettera