WARSZTATY z tradycją
Cykl warsztatowy, którego główną osią są święta, tradycje, sztuka ludowa, a także historia naszego kraju. Styl etniczny obecnie jest uznany za atrakcyjny niemal na całym świecie. Choć dziś nadszedł czas, kiedy odkrywamy atrakcyjność polskiego folkloru, to nadal istnieje duże zapotrzebowanie, aby zapoznawać z kulturą ludową oraz zapewniać inspiracje barwnym folklorem młodemu pokoleniu. Naszym celem jest sięgnięcie do korzeni poprzez popularyzację wiedzy o własnym pochodzeniu i rodzimej kulturze z całym jej bogactwem tradycji.
Działania w ramach projektu:
1 .Warsztaty sobótkowe w Kadynach
Noc Świętojańska (nazywana także: Sobótką, Palinocką, Nocą Kupały) jest to święto przywitania lata wywodzące się z dawnych obyczajów Słowiańskich, związane jest z letnim przesileniem, najdłuższym dniem w roku. Przypada na noc z 23 na 24 czerwca, czyli w wigilię św. Jana. Warsztaty zostaną zorganizowane w formule 2-dniowej. Pierwszego dnia instruktorzy, wspólnie z uczestnikami skonstruują piec neolityczny do wypalenia biżuterii ceramicznej. Wypał w palenisku otwartym to najstarszy i najbardziej tradycyjny sposób wypalania ceramiki. Uczestnicy wykonają elementy biżuteryjne z gliny, które zostaną wypalone w dole neolitycznym. Natomiast drugiego dnia warsztatów instruktorzy zaprezentują uczestnikom sposoby składania z ceramicznych elementów gotowych wyrobów biżuteryjnych. Podczas warsztatów powiązanych z przesileniem letnim, nie może zabraknąć wicia wianków z ziół i kwiatów polnych. Plecenie wianków jest powiązane z wieloma zwyczajami, dawniej każda kobieta znała tą umiejętność od wczesnych lat dzieciństwa, dziś spora część dzieci i młodzieży nie potrafi tego robić. Choć współcześnie wydaje się to nie być użyteczne, taka umiejętność może znaleźć zastosowanie w twórczości plastycznej.
Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć.
2.Warsztaty dożynkowe w Marwicy
Warsztaty mają na celu zapoznanie dzieci z tradycją i zwyczajami ludowego święta jakim są dożynki. Warsztaty plecenia wianków i innych ozdób ze słomy i kłosów są jednocześnie okazją do podniesienia umiejętności manualnych, a także zebrania inspiracji do twórczości plastycznej w niebanalnych materiałach takich jak właśnie słoma. Składanie darów dziękczynnych w postaci wieńców to pradawna tradycja na terenach Polski. W dawnych czasach ludzie składali je jako ofiarę za pomyślne ukończenie żniw. Niemal w niezmienionej postaci tradycja ta przetrwała po dziś dzień na polskiej wsi, a wicie wieńców stało się dziedziną ludowej sztuki. Święto plonów to ukoronowanie końca żniw oraz podziękowanie za plony, aby uczestnicy mogli poprzez własne zmysły odczuć znaczenie zbioru zbóż, podczas warsztatów poznają tajniki tradycyjnego wypieku chleba w piecu ceramicznym, po czym nastąpi wspólna degustacja wypieku. Piec do wypiekania chleba powstanie wcześniej w pracowni ceramicznej CSE „Światowid’, zostanie ulepiony z gliny szamotowej oraz wypalony, po czym zostanie przewieziony do Orlego Gniazda w Marwicy. Zaletą takiego pieca jest możliwość jego przenoszenia oraz trwała konstrukcja, która przez wiele lat służy do wypiekania chleba. Mieszkańcy Marwicy i okolic będą mogli podtrzymywać tradycję wypieku chleba w piecu ceramicznym.
Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć.
3. Warsztaty z okazji 1 Listopada w Aniołowie
Od wielu lat obserwujemy zjawisko rozpowszechniania w Polsce Halloween, zwyczaju obchodzonego 31 października, związanego z maskaradą, którego symbolem są dynie z wyszczerbionymi zębami, duchy i czarownice. Alternatywą dla Halloween jest innowacyjny pomysł - marsz ku czci wszystkich świętych, zorganizowany w przeddzień uroczystości. Podczas warsztatów dzieci i młodzież wykonają maski, stroje i rekwizyty adekwatne dla wybranej przez siebie postaci świętej. Zajęcia te będą miały charakter multiplastyczny. Na uczestników czeka dużo kreatywnej pracy podczas, której nabędą nowych umiejętności oraz wykorzystają te już posiadane. Uczestnicy przy instruktarzu prowadzących wykonają część plastyczną, następnie dzieci i młodzież przebiorą się w wykonane przez siebie stroje.
4 .Warsztaty o niepodległości w Bartoszycach
Głównym celem tego działania będzie przekazanie dzieciom i młodzieży: co oznacza Narodowe Święto Niepodległości i jakie ma znaczenie dla każdego z nas. Podczas warsztatów każdy z uczestników za pomocą różnych technik plastycznych wykona drzewo genealogiczne swojej rodziny. Zajęcia dla młodego pokolenia o tematyce związanej z niepodległością, częstą są trudne do jasnego przekazania dzieciom. Pomysł tworzenia drzewa genealogicznego to sięganie do własnej historii rodzinnej, która rozgrywała się na tle historycznym Polski. Osobista historia, rodzi zaangażowanie, chęć poszukiwań i zgłębiania tematu. Do wykonania autorskiego drzewa genealogicznego uczestnicy posłużą się wieloma technikami z zakresu plastyki: papieroplastyką, technikami grafiki warsztatowej, rysunkiem, szablonami. Warsztaty będą poprowadzone w taki sposób, by na ich zakończenie, każdy z uczestników zabrał do domu, własnoręcznie wykonaną pamiątkę, przypominającą o własnej historii.
5. Warsztaty gwiazdkowe w Ornecie i SuchaczuZanim pojawiła się w Polsce choinka, która przybyła do nas z Alzacji, w okresie Bożego Narodzenia królowała w polskich domach podłaźniczka, nazywana też podłaźnikiem, jutką lub wiechą albo bożym drzewkiem. Była to najczęściej gałąź sosny albo czubek jodły lub świerku, zawieszane czubkiem w dół, dzięki czemu pień wskazywał niebo. Podłaźniczkę wieszano głównie nad stołem, ale też nad oknem lub drzwiami – co miało zapewnić domownikom zdrowie, zgodę i dostatek. Święto Bożego Narodzenia wiąże się z wieloma tradycjami, które są żywo kultywowane, warto jednak zadbać by wiedza o dawnych zwyczaj była przekazywana kolejnym pokoleniom. Do przyozdobienia podłaźniczki uczestnicy wykonają ozdoby z kolorowego papieru i bibuły, własnoręcznie polukrowane pierniczki, a także wykorzystają w tym celu także cukierki i orzechy. Podłaźniczka z kolorowymi ozdobami, posłuży uczestnikom jako stroik do dekoracji domu przed świętami Bożego Narodzenia. Następnie podczas warsztatów uczestnicy skonstruują domki z piernika, które polukrują i ozdobią. Piernik jest jednym z najstarszych ciast, obecnym w polskiej tradycji od wieków. Ideą warsztatów gwiazdkowych jest zintegrowanie uczestników w poczuciu święta, tradycji, które buduje i wzmacnia relacje.
6. Opracowanie konspektów zajęć
Opracowanie konspektów zajęć plastycznych, opartych na zagadnieniach polskiej sztuki ludowej. Ideą takiego opracowania jest wskazanie na twórcze wykorzystanie folkloru w programach edukacyjnych i artystycznych. Konspekty opatrzone dokładnym opisem wybranych technik oraz nawiązaniami do tradycji zostaną przekazane w formie elektronicznej świetlicom wiejskim, środowiskowym, bibliotekom i szkołom podstawowym województwa Warmińsko-Mazurskiego. Tego rodzaju opracowanie jest przekazaniem gotowych i atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży pomysłów na przeprowadzenie zajęć.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art” w Elblągu i CSE „Światowid”
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.