Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czy czytanie bajek to przeżytek? W kolejnej edycji projektu „Bajkowy weekend dla najmłodszych", przez kilka miesięcy w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" można przekonać się, że czytanie bajek to nie tylko doskonała rozrywka, to także pobudzanie dziecięcej wyobraźni, uczenie myślenia i wpływanie na rozwój intelektualny maluchów.
Głównym założeniem „Bajkowego weekendu" jest przybliżenie dzieciom bajki czytanej, pobudzenie ich wyobraźni, pokazanie, że czytane historie mogą być równie fascynujące, a nawet ciekawsze, niż te ekranizowane. Spotkania to doskonała okazja, żeby pokazać dzieciom, że wszystko, co nas otacza, może być magiczne i bajkowe. A to, jak postrzegamy ludzi, rzeczy i świat zależy tylko od nas...
- Potrzeba zrealizowania projektu narodziła się niemal 5 lat temu - mówi Aleksandra Bednarczuk, autorka projektu.- Obserwacja znajomych dzieci, ich rodziców uświadomiła nam bolesną prawdę, że coraz mniej czasu poświęcamy na czytanie dzieciom bajek a zamiast nich sadzamy dzieci przed telewizorami. Tymczasem to właśnie książka pobudza dziecięcą wyobraźnię, uczy myślenia i rozwija intelektualnie.
Dlatego w 2006 roku CSE „Światowid" rozpoczęło realizację projektu "Bajkowy weekend dla najmłodszych". Przedsięwzięcie odnioło natychmiastowy sukces, coraz większe zainteresowanie sprawiło, że w kolejnych latach weekendowe spotkania dla dzieci i ich rodziców zostały poszerzone o podobną ofertę dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo, ze środowisk wiejskich, grup zorganizowanych i dzieci niedosłyszących. Dla niektórych z nich udział w tych spotkaniach to jedna z niewielu okazji żeby obcować z książką.
- Spotkania z bajką czytaną prowadzone w sprzyjającym otoczeniu są doskonałą okazją, żeby pokazać dzieciom, że wszystko co nas otacza może być magiczne i bajkowe a to jak postrzegamy ludzi, rzeczy i świat wokół nas zależy tylko od nas - dodaje Aleksandra Bednarczuk.
W trakcie tegorocznej edycji projektu odbywają się spotkania z bajką czytaną w formie:
* weekendowych spotkań dla dzieci i rodziców* spotkań dla przedszkoli i szkół podstawowych* spotkań dla dzieci z upośledzeniem umysłowym* spotkań dla dzieci niedosłyszących* spotkań z bajką czytaną dla dzieci ze środowisk wiejskich.
Oprócz tego odbyły się:
* spotkania z bajkopisarzem oraz z ilustratorem książek dla dzieci* warsztaty plastyczne i teatralne „Nasza bajka"* wykłady dla rodziców i konkursy: literacki oraz plastyczny.
Relacje fotograficzne i audio:
* http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/bajkowe-warsztaty-plastyczne/ (warsztaty plastyczne)* http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/bajkowy-weekend-dla-najm-odszych/ (seria spotkań z bajką czytaną)* http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/bajkowe-warsztaty-teatralne/ (warsztaty teatralne)* http://www.eswiatowid.pl/?page=news&ShowOne=5838* http://www.eswiatowid.pl/?page=news&ShowOne=6038