„Książka ma znaczenie – czyta każde pokolenie!”,

Od czerwca do grudnia 2022 r. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu będzie realizował projekt pn. „Książka ma znaczenie – czyta każde pokolenie!”, który uzyskał dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Promocja literatury i czytelnictwa, priorytet Promocja czytelnictwa.

Każde pokolenie prezentuje własne wzorce, poglądy i wizje przyszłości. Generacja X, Milenialsi, Generacja Z - z pewnych względów socjologowie dzielą i różnicują pokolenia, my chcemy je łączyć za pomocą literatury - idealnego narzędzia do międzypokoleniowej integracji oraz przekazu uniwersalnych wartości. Projekt jest skierowany do wszystkich grup wiekowych, jednak najważniejsze działania będą dedykowane dzieciom i młodzieży. Głównym celem będzie stworzenie atrakcyjnych oraz innowacyjnych warunków do obcowania z książką w formie tradycyjnej i nowoczesnej. Przeprowadzimy ogólnodostępne działania w przestrzeni internetowej: twórcze konkursy, webinaria dla rodziców i edukatorów, Książki dla Was i dla nas, Escape Room, a także działania stacjonarne: półkolonie literacko-teatralne, międzypokoleniowe pikniki literackie, gry miejskie oraz szkolne Akademie w miejscowościach o utrudnionym dostępie do kultury i edukacji czytelniczej. Finałem projektu będzie czytelniczy happening "Zaczytane pokolenia".

***

Weź udział w olimpiadzie "Oczytana szkoła"

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu zaprasza do udziału w olimpiadzie pn. „Oczytana szkoła” - Czyli zostań mistrzem ze znajomości literatury i zgarniaj nagrody dla swojej klasy/szkoły!

Impreza odbędzie się: 19 grudnia o godz. 11:00 w Dużej Sali Kina Światowid.

Quizy, zagadki, kalambury – chcesz sprawdzić, jak dobry jesteś z literatury? Wraz z drużyną weź udział w Finale Olimpiady „Oczytana Szkoła” Zapraszamy drużyny (uczniów szkół podstawowych z klas V–VIII) na literackie zmagania pełne edukacji, ale przede wszystkim dobrej zabawy. Drużyna musi liczyć 4 członków wytypowanych przez wychowawcę lub nauczyciela. Mogą to być uczniowie jednej klasy lub różnych klas z jednej szkoły. Konkurencje będą takie same dla wszystkich drużyn, poruszymy zagadnienia z lektur przerabianych w klasach V - VII, zatem wskazane jest, by w drużynie znaleźli się uczniowie z każdego przedziału wiekowego. Każdej drużynie musi towarzyszyć opiekun (nauczyciel) oraz pozostali uczniowie z klasy (jako publiczność). Podczas zabawy przewidziane dodatkowe pytania i nagrody dla publiczności. Zgłoszenia można przesyłać do 13 grudnia mailem, faxem lub pocztą. Regulamin i karta zgłoszenia dostępne są w linku
Nagrodami dla zwycięzców będą książki, gry edukacyjne oraz gadżety.

Olimpiada zostanie przeprowadzona w ramach happeningu pn. "Zaczytane pokolenia" organizowanego w ramach projektu pn. "Książka ma znaczenie - czyta każde pokolenie". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

***

Akademia „Czytelnictwo nowej generacji” w SP w Wilczętach

Uczniowie klas 1-8 wzięli udział w zajęciach promujących czytelnictwo. Były to:

-> „Spotkanie z bajką czytaną” – czytanie książek z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai;

-> Lekcja „Ok!ładka jak z bajki” – zajęcia plastyczne polegające na przygotowaniu zdobionej okładki na książki ze szkolnej biblioteki lub swej ulubionej książki;

-> Lekcja „Czytam i podaję dalej” – warsztaty tworzenia zdjęć rekomendujących książki. Zajęcia obejmowały zagadnienia teoretyczne i praktykę, a ich efektem są nietuzinkowe fotografie;

-> Lekcja „Zostań mistrzem czytania” – zajęcia edukacyjne pełne ćwiczeń i zabaw podnoszących umiejętności czytania;

-> Lekcja „Literatura w sieci” – zajęcia, które udowodniły, że Internet i technologia nie zawsze mają negatywny wpływ na dzieci i młodzież, a mogą stanowić źródło darmowych e-booków, audiobooków oraz gier powiązanych z literaturą, w tym escape roomy oraz quizy.

W ramach zajęć przeprowadzono również olimpiadę „Oczytana szkoła” oraz wirtualny escape room, w których najlepsze drużyny otrzymały upominki.

Obejrzyj galerię zdjęć z naszej wizyty w Wilczętach.

***

Wyniki konkursów w ramach projektu "Książka ma znaczenie - czyta każde pokolenie"


Znamy laureatów konkursów przeprowadzonych w ramach projektu pn. „Książka ma znaczenie – czyta każde pokolenie!” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

--> Konkurs plastyczny pn. „Książka mostem międzypokoleniowym” – konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku 7 – 18 lat. Polegał na stworzeniu projektu plakatu/grafiki/pracy plastycznej prezentującej książkę jako łącznik różnych pokoleń.

Napłynęło 61 prac, z czego 55 spełniło wymogi regulaminu.
Prace zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych:

Kategoria 7-12 lat:
I miejsce:
- Olivier Gorgol
II miejsce:
- Gabriela Mruk
III miejsce ex aequo:
- Laura Głasek
- Zuzia Boenig
Wyróżnienie:
- Martyna Rybicka
- Natalia Świątek- Brzezińska

Kategoria 13-18:
I miejsce:
- Olga Citak
II miejsce ex aequo:
- Aleksandra Koziej
- Kinga Kapuścik
III miejsce:
- Julia Szarzyńska


--> Konkurs literacki pn. „Książka to przygoda” konkurs polegał na napisaniu opowiadania, które będzie przedstawiało prawdziwą/ fikcyjną przygodę z udziałem książki/bohatera literackiego.
Napłynęło 11 prac, z czego 7 spełniło wymogi regulaminu.
Prace zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych:

Kategoria 15-18 lat:
I miejsce ex aequo:
- Anita Jaroszewska
- Mateusz Turek

Jury nie przyznało II oraz III miejsca.

Kategoria powyżej 18 roku życia:
I miejsce:
- Izabela Durma
II miejsce:
- Magdalena Rutkowska
III miejsce:
-Anna Nowak
Wyróżnienie:
- Joanna Żyrek


--> Konkurs pn. „Książka mojej generacji” – konkurs bez ograniczeń wiekowych. Polegał na nagraniu przez uczestnika krótkiego video TikTok dokumentującego spędzanie wolnego czasu ze swoją ulubioną książką. Napłynęło 5 prac, z czego 3 spełniły wymogi regulaminu.

I miejsce:
- Amelia Wolanin
II miejsce:
- Aleksandra Mełges

Jury nie przyznało III miejsca.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, każda praca była wyjątkowa. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Nagrody zostaną wysłane pocztą. Nagrodzone prace konkursowe zostaną opublikowane/udostępnione na naszej stronie już niebawem.

***

KONKURSOMANIA

Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskich konkursach poświęconych czytelnictwu. 

- Konkurs pn. „Książka mostem międzypokoleniowym” - konkurs przeznaczony dla dzieci i młodzieży do lat 18, przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych (I – 7-12 lat, II - 13-18 lat) polegający na przygotowaniu plakatu/grafiki/pracy plastycznej prezentującej książkę jako łącznik różnych pokoleń.

- Konkurs literacki pn. „Książka to przygoda” – przeprowadzony w dwóch kategoriach (I – 15-18 lat, II – powyżej 18 roku życia). Przedmiotem konkursu będzie opowiadanie, które będzie polegało na opisaniu prawdziwej/ fikcyjnej przygody z udziałem książki/bohatera literackiego.

- Konkurs TikTok „Książka mojej generacji” - bez ograniczeń wiekowych, polega na stworzeniu krótkiego video TikTok dokumentującego spędzanie wolnego czasu ze swoją ulubioną książką. Materiał video będzie musiał zaprezentować okładkę z widocznym tytułem utworu.

Na Wasze prace konkursowe czekamy co końca września 2022 roku. Najlepsze prace nagrodzimy m.in. bonami podarunkowymi, książkami,  grami planszowymi.  

Regulaminy konkursów oraz formularze zgłoszeniowe do pobrania poniżej.

***

Zapraszamy na fanpage projektu!

Każde pokolenie prezentuje własne wzorce, poglądy i wizje przyszłości. Generacja X, Milenialsi, Generacja Z - z pewnych względów socjologowie dzielą i różnicują pokolenia, my chcemy je łączyć za pomocą literatury! A dlaczego w ten sposób? Ponieważ książka to idealne narzędzie do międzypokoleniowej integracji oraz przekazu uniwersalnych wartości! Zapraszamy na nasz fanpage będzie stanowił kompendium wiedzy na temat czytelnictwa, ale również postrzegania książek przez różne pokolenia. Wierzymy, że okaże się, iż dla książki czas nie ma znaczenia, a miłość do literatury jest ponadpokoleniowa.
 
Zachęcamy Was do dzielenia się rekomendacjami, ulubionymi cytatami i opiniami na temat książek, udziału w naszych konkursach, dyskusjach i projektowych działaniach!

***

Międzypokoleniowe Pikniki Literackie

Zapraszamy na Międzypokoleniowe Pikniki Literackie. Spotykamy się 22 sierpnia w Braniewie i 23 sierpnia w Małdytach. Pikniki odbędą się w godzinach 10.00 - 13.00. W programie na chętnych czeka wiele atrakcji:

 • bajka czytana
 • zajęcia plastyczne
 • gry planszowe
 • rekomendacje książek 
 • gry i zabawy czytelnicze
 • gra miejska z nagrodami 

 

Pliki do pobrania

 • pdf

  Formularz zgłoszeniowy Książka mojej generacji.pdf

  pobierz
 • pdf

  Formularz zgłoszeniowy Książka pomostem międzypokoleniowym.pdf

  pobierz
 • pdf

  Formularz zgłoszeniowy Książka to przygoda.pdf

  pobierz
 • pdf

  Regulamin Konkursu Książka mojej generacji.pdf

  pobierz
 • pdf

  Regulamin Konkursu Książka mostem międzypokoleniowym.pdf

  pobierz
 • pdf

  Regulamin Konkursu Książka to przygoda.pdf

  pobierz

Zapisz się do newslettera