Erasmus+ Akredytacja: Edukacja dorosłych (2021-2025)

PROJEKT NR 1: PORTUGALIA

Program Erasmus+ | wyjazd zagraniczny

7 pracowników naszej instytucji już za 5 dni weźmie udział w zagranicznym szkoleniu realizowanym w ramach projektu Akredytacji Programu Erasmus+ w sektorze edukacja dorosłych.
 
Dzisiaj odbyło się przedwyjazdowe spotkanie z naszym partnerem i organizatorem kursu MBC Portugal. Podczas spotkania poznaliśmy szczegółowy program kursu, a także poruszone zostały aspekty organizacyjne.
 
Mamy nadzieję, że szkolenie zaowocuje nowymi, ciekawymi pomysłami, które będziemy mogli wdrożyć w plan działań Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu.

 
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ 
 
_________________________________________

 
Szkolenia zagraniczne: Portugalia

Polo Cultural Gaivotas l Boavista Polo Cultural Gaivotas l Boavista to pierwsza instytucja którą odwiedziliśmy w ramach szkolenia zagranicznego realizowanego przez siedmiu pracowników Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu w ramach Akredytacji Programu Erasmus+ w sektorze edukacja dorosłych.
 
Spotkanie z przedstawicielami tej instytucji to ogromna dawka wiedzy na temat przygotowania przestrzeni i wsparcia dla artystów, którzy tego potrzebują, a także wymiana doświadczeń pomiędzy pracownikami obydwu instytucji.
 
Kolejnym punktem programu było Towarzystwo Historyczne Niepodległości Portugalii Sociedade Histórica Independencia Portugal zamknięte w pięknym budynku i pięknym ogrodzie miejsce, w którym toczą się przeróżne wydarzenia artystyczne skierowane do różnych grup odbiorców w tym osób zagrożonych wykluczeniem.
 
Dziękujemy za bardzo interesujące wykłady i cierpliwe odpowiadanie na wszystkie pytania.
 


Podróże kształcą? To fakt! Za nami dwa kolejne dni pełne niesamowitych możliwości poznania tego, w jaki sposób funkcjonują instytucje kultury w Lizbonie. Wczorajszy dzień rozpoczęliśmy wizytą w Museu da Água, a dziś odwiedziliśm MAAT czyli Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii MAAT - Museu de Arte, Arquitetura e Tecnologia. W jednym budynku królowała woda, a w drugim elektryczność... dwa żywioły, które zostały przedstawione w sposób bardzo nowoczesny, innowacyjny i kreatywny. Przestrzenie budynku zrobiły na nas ogromne wrażenie, a sposób i interaktywne metody prezentacji wystawy spowodowały, że każdy z nas z przyjemnością korzystał i oglądał wystawę. Spotkania i rozmowy z przedstawicielami obydwu instytucji dodatkowo pokazały nam m.in. w jaki sposób funkcjonują instytucje, jak są zarządzane, w jaki sposób pozyskują odbiorców, jak funkcjonują w mediach społecznościowych.
 
Kontrastem dla tych nowoczesnych muzeów była niewielka pracownia ceramiki Casa Do Azulejo z bardzo ciepłą i pełną pasji Pani instruktor, która pokazała nam tradycyjny dla portugalskiej kultury sposób malowania kafli. Praca metodą warsztatową była świetną zabawą, a także możliwości porównania sposobu pracy w Polsce i Portugalii. Z pozoru niewielka pracownia ceramiki, która znajdowała się daleko od centrum okazała się bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów i migrantów miejsce poznania kultury portugalii, a także metodą arteterapii. Mimo napiętego planu szkolenia wieczorem mieliśmy chwilę relaksu i czas na poznanie kultury i zabytków miasta.

 
Nowe trendy w kształceniu dorosłych, jak trafiać i jakie metody stosować w pracy z osobami powyżej 25 roku życia? To były tematy przewodnie kolejnych dwóch dni szkolenia zagranicznego realizowanego w ramach Akredytacji Programu Erasmus+ w sektorze edukacja dorosłych. W piątek odwiedziliśmy Fundação Calouste Gulbenkian, w której usłyszeliśmy o projektach jakie przygotowali w ciągu ostatnich lat oraz o tym jaki wpływ miała pandemia działalność ich instytucji. Dodatkowo poznaliśmy inspirujące możliwości pracy z osobami niepełnosprawnymi, sposoby łączenia różnych dziedzin kultury podczas jednego eventu oraz dowiedzieliśmy się w jaki sposób przygotowywane są książki artystyczne w grupie seniorów. 
 
W sobotę natomiast dzień spędziliśmy w stowarzyszeniu Sociedade Musical Boa União, której wąskie drzwi wejściowe niczym te do zaczarowanego ogrodu pokazały nam serce, pasję, ciężką pracę i zaangażowanie osób tam pracujących. Historia tego miejsca jest niesamowita i sięga 1889 roku. To miejsce było wspaniałym zakończeniem naszego 5-dniowego szkolenia, jednak czas już wracać i wdrażać nowe pomysły do programu naszej instytucji...
 
 

Siedmiu pracowników Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu wzięło udział w szkoleniu zagranicznym w Portugalii. Kurs zorganizowany był przez znaną organizację szkoleniową z Lizbony - MBC Portugal, która posiada długoletnie doświadczenie szkoleniowe. Zajęcia były prowadzone przez portugalskich pracowników i działaczy kultury. Międzynarodowa grupa szkoleniowa składała się z edukatorów, którzy prowadzili spotkania w języku angielskim i portugalskim (z tłumaczeniem).  Pracują oni w różnych instytucjach kulturalnych – nowoczesnych muzeach, stowarzyszeniach, pracowniach artystycznych.

Dzięki temu zróżnicowaniu uczestników, szkolenie stworzyło świetną okazję do zawodowego networkingu, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, a także do opowieści o systemach pracy w zagranicznych instytucjach kultury. Uczestnicy przez 5 dni aktywnie uczestniczyli w szkoleniu, rozwijali swoje umiejętności społeczne, interpersonalne, interkulturowe i również językowe. Oprócz doskonalenia efektywnej komunikacji w języku angielskim, w którym głównie prowadzony był kurs, uczestnicy poznali również podstawowe zwroty w języku portugalskim, a także dowiedzieli się sporo na temat portugalskiej tradycji, kultury i życia codziennego. 

Samo szkolenie miało wyjątkowo praktyczny charakter oparty na analizie wydarzeń, projektów, sposobie pracy, licznych ćwiczeniach i zadaniach. Podczas szkolenia poznaliśmy m.in. metody pracy w zagranicznych instytucjach kultury, sposoby pracy z osobami dorosłymi oraz możliwościami dotarcia i zaangażowania osób dorosłych i osób należących do grup wykluczonych (w tym m.in. z niepełnosprawnościami oraz migrantami). Niewątpliwie była to ogromna dawka wiedzy, umiejętności,  inspiracji, przemyśleń i nowej energii do pracy. 

Organizatorzy szkolenia zadbali również o to by uczestnicy poznali miasto, zorganizowali dla nich wieczory z przewodnikiem po najbardziej charakterystycznych miejscach w Lizbonie. Poniżej zamieszczamy film ze szkolenia, a o tym co nas zachwyciło, czego się dowiedzieliśmy i co zamierzamy wprowadzić w działania naszej instytucji dowiedzą się Państwo na spotkaniu podsumowującym 22 czerwca 2022 r. o godz. 12.00 w sali kameralnej Kina Światowid. 

Serdecznie zapraszamy!

 
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ 
 
_________________________________________

 
Taneczne szkolenie z Pietro Bragą
 
Od czwartku do soboty (6-8.10.2022) nasi instruktorzy taneczni będą mieli przyjemność wziąć udział w szkoleniu z Tańców Standardowych z Pietro Bragą.

W Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu prowadzone są zajęcia taneczne z trenerami, którzy pracują na co dzień z parami tanecznymi. Natomiast uzupełnieniem programu szkoleniowego z trenerami klubu są konsultacje i zajęcia z najlepszymi szkoleniowcami z kraju i z zagranicy. Dzięki programowi ERASMUS + mogliśmy zaprosić wysokiej klasy trenera i szkoleniowca.

Pietro Braga jest cenionym i uznanym specjalistą w Europie. Zawodnicy i trenerzy, których szkoli to topowi specjaliści reprezentujący światowy poziom. Zazwyczaj trenują pary, które zajmują wysokie miejsca w finałach międzynarodowych turniejów tańca. Pietro Braga reprezentuje włoską szkołę tańca, charakteryzującą się dużą ekspresją i widowiskowymi choreografiami. Niewątpliwie szkolenie wpłynie pozytywnie na naszych instruktorów i przyczyni się do poprawy jakości prowadzenia zajęć tanecznych, a także trenowania par reprezentujących nasze miasto w turniejach tanecznych.

Szkolenie zostało dofinansowane w ramach Akredytacji Programu Erasmus+ w sektorze edukacja dorosłych.
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ 
 
_________________________________________
 
 
O Portugalii w Światowidzie
 

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza 22 czerwca 2022 r. (środa) na spotkanie w ramach cyklu "Poznaje świat". Tym razem przeniesiemy się do kolorowego świata Portugalii. W programie m.in. spotkanie z podróżnikiem Vincentem Vanem oraz warsztaty plastyczne. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Zapraszamy!


Zaczynamy o godz. 11.00 z podróżnikiem  Vincentem Vanem, który swoim kamperem zwiedził Portugalię. Spotkanie to ma na celu przybliżyć kulturę Portugalii. Po spotkaniu możliwe będzie zwiedzenie tego słynnego vana, którego nie raz był widoczny na elbląskich ulicach. 


Portugalia to kraj na krańcu Europy, który na każdym kroku zaskakuje, a czasem nawet zachwyca. Coś o tym wiemy! Niedawno 7 pracowników Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu wzięło udział w kursie zagranicznym w Lizbonie gdzie poznało metody i techniki pracy z dorosłymi w instytucjach kultury w Portugalii. I o tym właśnie chcielibyśmy Państwu opowiedzieć. Na spotkanie zapraszamy o godzinie 12.00. 


O godz. 12.00 w pracowni dziecięcej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu odbędą się warsztaty plastyczne z cyklu "Ze sztuką przez świat". Tematem spotkania będą charakterystyczne dla Portugalii żółte tramwaje, które będzie można samodzielnie wykonać i ozdabiać.

 
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: 
Marta Derlukiewicz-Kogut
(55) 611 20 89
marta.derlukiewicz@swiatowid.elblag.pl

 

 

 
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ 
 
_________________________________________
 
 
PROJEKT NR 2: NIEMCY
 
Szkolimy się i udoskonalamy swoje umiejętności w Berlinie

Grupa pracowników Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu jest na szkoleniu w ramach programu: Edukacja dorosłych Erasmus+ „Methods and thools of work in cultural and film institutions”.

Za nami pierwsze dwa dni szkolenia, podczas których zdobyliśmy wiele nowych doświadczeń, informacji i dobrych praktyk. Spotkaliśmy się m.in. z pracownikami kameralnego Kina Central w Berlinie należącego do sieci kin Europa Cinemas, gdzie porównywaliśmy metody pracy z zakresu edukacji filmowej różnych grup społecznych i wiekowych. Odwiedziliśmy Wyspę Muzeów, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych na świecie oraz Futurium – muzeum, w którym znajdują się interaktywne wystawy poświęcone wyzwaniom przyszłości – klimatowi, mieszkalnictwu, żywności i technologii. Obejrzeliśmy również projekcję filmu na temat Parlamentu Europejskiego w technologii 360° w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Niemczech, a także podziwialiśmy najważniejsze historyczne symbole Berlina, np. pozostałości Muru Berlińskiego czy Bramę Brandenburską.

Podczas spotkań z przedstawicielami berlińskich instytucji kultury mogliśmy zainspirować się projektami i różnymi działaniami na rzecz edukacji, zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Dzięki nowym pomysłom będziemy mogli dostosować naszą ofertę do potrzeb wielu grup wiekowych.

Partnerem i instytucją koordynującą nasz wyjazd jest Stowarzyszenie Culturecore z Berlina. Misją tej organizacji jest wspieranie wymiany oświatowej, kulturowej czy społecznej różnych grup.

 
Edukacja i inspiracja | Program Eramsus+ w Berlinie
 

Za nami 5-dniowe szkolenie zagraniczne w Berlinie, gdzie doszkalaliśmy się w ramach programu: Edukacja dorosłych Erasmus+ „Methods and thools of work in cultural and film institutions”. Nasz wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie Culturecore z Berlina, które ma bogate doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych o różnej tematyce.

Podczas kolejnych dni naszego wyjazdu mieliśmy okazję zwiedzić Fundację Muru Berlińskiego - Stiftung Berliner Mauer, gdzie uczestniczyliśmy w prelekcji na temat oferty edukacyjnej instytucji, dostosowanej zarówno do dzieci i młodzieży, jak i osób starszych. Poznaliśmy także szerzej historię Muru Berlińskiego, a także zwiedziliśmy East Side Gallery – najdłuższą galerię na świeżym powietrzu. Jest to pomnik z murali poświęcony wolności, stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego o długości 1316 m, usytuowany niedaleko Dworca Wschodniego w Berlinie.

W czasie wizyty w siedzibie telewizji Deutsche Welle – największej niemieckiej stacji nadawczej, mogliśmy dowiedzieć się najciekawszych rzeczy na temat pracy dziennikarzy, realizatorów obrazu czy dźwięku, pracy w studiu i na planie. W trakcie zwiedzania berlińskiego Muzeum Kinematografii mogliśmy natomiast zaczerpnąć inspiracji na temat wykorzystywania najnowszych technologii do organizacji interesujących wystaw multimedialnych czy pokazów filmowych. Mieliśmy również okazję do podziwiania niesamowitej przestrzeni Domu Wilka – miejsca, w którym organizowane są nieszablonowe warsztaty kulturalne, społeczne i integracyjne dla różnych środowisk: kobiet, dzieci, pracowników firm czy artystów.

Cały wyjazd był z pewnością okazją do zawodowego networkingu między pracownikami poszczególnych instytucji kultury, a osobami pracującymi w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, a także do czerpania inspiracji na temat różnych systemów organizacji pracy. Wszyscy uczestnicy podczas wizyty w Berlinie mogli rozwinąć także swoje umiejętności interpersonalne czy kompetencje międzykulturowe, a także podszkolić warsztat językowy.

 
 
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ 
 
_________________________________________
 
 
Poznaję świat: Niemcy w Kinie Światowid
 

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza 14 i 15 marca na wydarzenia w ramach cyklu „Poznaję świat”. Tym razem przeniesiemy się do Niemiec, gdzie szkolili się uczestnicy projektu w sektorze edukacji dorosłych „Akredytacja Erasmus +” (lipiec 2023).

W programie m.in. spotkanie i warsztat z autorką książki "Taki jest Berlin" - Justyną Burzynski, seanse filmowe i szkolenie fotograficzne dla seniorów.

Zaczynamy w czwartek 14 marca o godz. 11.00 i 17.00 spotkaniami z Justyną Burzynski, autorką bloga Berlinsko.com, a także książki "Taki jest Berlin". Poznamy stolicę Niemiec oczami pisarki, przyjrzymy się kulturze tego miasta, a także od strony warsztatowej - dowiemy się jak pisać o mieście (wstęp bezpłatny).

Drugi dzień upłynie pod znakiem filmowym. O godzinie 9:00 ruszy szkolenie z fotografii dla seniorów (obowiązują zapisy). Natomiast o 11:00 projekcja filmu Daniela Bruhla pt. "Jedenaste: Znaj sąsiada swego" (wstęp bezpłatny), poprzedzona prelekcją o współczesnym kinie niemieckim.

O godzinie 18.00 zapraszamy na premierowy seans filmu "Pokój nauczycielski" - ten trzymający w napięciu dramat o konformizmie, rasizmie i buncie jest wnikliwym spojrzeniem poszukiwanie prawdy we współczesnym społeczeństwie. Reżyser pokazuje najważniejsze tematy publicznej debaty: o rasizmie, sprawiedliwości, odpowiedzialności, manipulacji o zasadach moralnych. Film otrzymał 5 Niemieckich Nagród Filmowych i nominację do Oscara.

Spotkania i szkolenia zostały dofinansowane w ramach Akredytacji Programu Erasmus+ w sektorze edukacja dorosłych.

 

Warsztaty z Justyną Burzynski

W dniach 14-15.03.2024 w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbyły się dwa warsztaty szkoleniowe skierowane do osób dorosłych z pisarką, dziennikarką, autorką bloga o Berlinie, Justyną Burzynski. Autorka książki "Taki jest Berlin" opowiadała o stolicy Niemiec i kulturze miasta a tematem przewodnim warsztatów był zagadnienie: Jak pisać o mieście?

Justyna Burzynski mieszka w Berlinie od 2012 roku, prowadzi blog o Berlinie — berlinsko.com. Jest autorką tekstów i zdjęć z Berlina. Współpracowała między innymi z: Zwykłe Życie, f5, enterTheRoom/GirlsRoom, Cee Cee, Tagesspiegel, Element Żeński, szajn, All Inclusive i wieloma innymi redakcjami. Ma na swoim koncie także komercyjne współprace w zakresie artykułów sponsorowanych, kampanii content marketingowych, treści dla mediów społecznościowych. Jej zdjęcia pojawiły się w prasie drukowanej, na internetowych portalach i w kanałach społecznościowych poświęconych Berlinowi, w tym w oficjalnej kampanii miasta Berlin #FreiheitBerlin zorganizowanej przez @sei_berlin/Berlin Partner. Justyna wystąpiła w licznych nagraniach audycji radiowych, podcastów i programów o Berlinie.

Szkolenie zostało dofinansowane w ramach Akredytacji Programu Erasmus+ w sektorze edukacja dorosłych.





Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ 
 
_________________________________________
 

Zapisz się do newslettera