Projekt "Połączeni Sztuką"

„Połączeni sztuką”

Projekt "Połączeni sztuką" zakłada realizację działań edukacyjnych i artystycznych, którym motywem przewodnim będą trendy i kierunki w sztuce. Przeprowadzimy szereg warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów - fotograficzne, malarskie, teatralne, plastyczne. Zrealizujemy ogólnopolski konkurs fotograficzny oraz dwa warsztaty online, spektakl i dwie wystawy.

Każde działanie inspirowane będzie innym kierunkiem w sztuce - kubizmem, minimalizmem, pop-artem, konceptualizmem, abstrakcjonizmem aż po street-art. Projekt będzie edukował, inspirował i integrował uczestników wokół kreatywnych przedsięwzięć. Działania skierowane będą do różnych grup wiekowych i społecznych a ich realizacja głównie odbywać się będzie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Część działań skierowanych będzie do mieszkańców całego kraju – konkurs fotograficzny, wystawa multimedialna oraz warsztaty online.

Uczestnictwo w projekcie umożliwi rozwijanie zdolności i umiejętności artystycznych oraz przyczyni się do poszerzenia wiedzy z zakresu różnych dziedzin sztuki. Powstaną obrazy inspirowane kubizmem, stworzymy konceptualne fotografie, czy też zmierzymy się z pop-artem w malarstwie i minimalizmem w teatrze. Każde działanie będzie stanowiło wyzwanie i wyzwalało twórczą kreatywność w uczestnikach. Nierzadko wymagać będzie nowatorskiego podejścia, gdyż wyraz artystyczny nie będzie charakterystyczny dla danego nurtu w sztuce.

Wrzesień to końcówka sezonu wakacyjnego a tym samym oferowanych dla turystów atrakcji, dlatego pierwszym przystankiem będą plenerowe warsztaty w trzech turystycznych miejscowościach z województwa warmińsko-mazurskiego (Ostródzie, Olsztynku i Fromborku). Nasi uczestnicy wspomagani przez instruktora, malować będą obrazy w klimacie pop-art. Ze sztuką zmierzyć będzie się mogła każda zainteresowana osoba. Szacujemy, że w każdym plenerze weźmie bezpośredni udział trzydziestu turystów lub mieszkańców. Namalowane obrazy zabiorą ze sobą jako pamiątkę.

Kolejne działanie, również w regionie (w Pasłęku, Braniewie, Gronowie Elbląskim i Kadynach) to międzypokoleniowe warsztaty plastyczne inspirowane kubizmem. Pod przewodnictwem instruktora, który wprowadzi uczestników w charakterystyczne dla tego okresu trendy, powstaną przepiękne kolaże z gazet. W każdych warsztatach weźmie udział trzydziestu mieszkańców, w różnym wieku. Naszym celem jest integracja przez sztukę.

Ogłosimy również konkurs fotograficzny, której tematem przewodnim będzie street-art. Sztuka otacza nas wszędzie nawet w miejscach zupełnie nieoczywistych. W konkursie będą mogli wziąć udział mieszkańcy całego kraju a ich zadaniem będzie sfotografowanie murali. Jury spośród nadesłanych prac wybierze najciekawsze murale oraz najładniejsze zdjęcia. Nagrodzeni otrzymają nagrody rzeczowe.

Prace przyjmowane będą w formie elektronicznej, co umożliwi przygotowanie multimedialnej wystawy, która zaprezentowana zostanie w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu oraz w formie wirutalnej.

Kolejne działania skierowane będą do mieszkańców Elbląga i okolic. Zrealizujemy warsztaty fotograficzne, skierowane do osób dorosłych. Myślą przewodnią warsztatów będzie konceptualizm. Powstałe na warsztatach prace zostaną wydrukowane a wystawa pokazana zostanie w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

W ramach warsztatów teatralnych, inspirowanych minimalizmem przygotowany zostanie spektakl teatralny, który zostanie pokazany publiczności na zakończenie warsztatów. Warsztaty będą skierowane do seniorów.

Ostatnia propozycja adresowana jest do młodzieży. Weźmie ona udział w warsztatach ceramicznych. Tym razem uczestnicy zmierzą się z abstrakcjonizmem.

Udział w projekcie będzie nie tylko okazją do poznania różnych kierunków w sztuce, udziału w ciekawych przedsięwzięciach, ale również do przyczyni się do poprawy samopoczucia. Coraz częściej znajdowane jest bowiem potwierdzenie na to, w jak wielkim stopniu sztuka wpływa na zdrowie psychiczne człowieka. Potrafi ona zrelaksować po ciężkim dniu, rozbudzić i zachęcić do kreatywnego myślenia, a przede wszystkim wzbudzać wiele pozytywnych emocji.

Sztuka buduje zdrową samoocenę, poprawia pamięć, wpływa na empatię.

Na przestrzeni wieków ludzie tworzyli sztukę w różnych formach i włączali ją do swojego codziennego życia. Od obrazów na ścianach po rzeźby, kulturę i styl życia, sztuka była i jest częścią życia. Pomagała ludziom inaczej patrzeć na życie, jednocześnie wpływając na społeczeństwo.

Dziś wiele rzeczy związanych ze sztuką ewoluowało. Główną zmianą jest jej dostępność. Dzięki nowoczesnej technologii ludzie mogą korzystać z dobrodziejstw sztuki zarówno bezpośrednio, jak i na odległość a tym samym czerpać z nich więcej korzyści terapeutycznych bez wychodzenia z domu.

Z drugiej strony nowoczesne, rozwijające się technologie mogą negować sens sztuki i jej miejsce w naszym życiu.

Szczególnie dotyczy to młodych ludzi, których życie toczy się praktycznie w przestrzeni cyfrowej.

Poprzez realizację projektu udowodnimy w obcowaniu ze sztuką jest więcej sensu, niż moglibyśmy sądzić. Pokażemy, że sztuka uczy, bawi, inspiruje i integruje tworząc międzypokoleniowy i ponadczasowy most.

Koszt całkowity zadania: 47 598,00
Kwota wsparcia ze środków KPO 34 640,00 zł.



1. bezpłatne warsztaty teatralne "Przystanek minimalizm" realizowane w ramach projektu "Połączeni sztuką"
Cykliczne warsztaty teatralne skupione na minimalizmie to wyjątkowe doświadczenie artystyczne, które pozwoli uczestnikom eksplorować i rozwijać umiejętności aktorskie oraz twórcze w sposób skoncentrowany na prostocie i esensji wyrazu. Skupimy się na podstawowych elementach aktorstwa, takich jak ruch, gest, mimika i głos, bez zbędnych ozdobników. Do udziału w tym przedsięwzięciu zapraszamy seniorów. Na zakończenie warsztatów wystawiony zostanie spektakl.

Zajęcia odbywać się będą we wtorki od 1 października, w godz. 14:15 - 16:15 (łącznie 8 spotkań po 2h). Prowadzenie Irena Adamiak.

Warsztaty skierowane do seniorów. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Scena na Piętrze CSE "Światowid" w Elblągu.
Zapisy Aleksandra Bednarczuk 605636670, aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl



2. bezpłatne warsztaty fotograficzne "Przystanek konceptualizm" realizowane w ramach projektu "Połączeni sztuką"
Ten nurt inspirować nas będzie podczas cyklicznych warsztatów fotograficznych, które realizować będziemy w Elblągu. Uczestnicy pracować będą z fotografem starając się oddać w fotografiach minimalizm charakterystyczny dla konceptualizmu, a zarazem stworzyć zdjęcia, które opowiadają historię. Warsztaty skierowane są do osób dorosłych w każdym wieku. Weźmie w nich udział grupa 10 osób. Po zakończeniu warsztatów zdjęcia zostaną wydrukowane i zaprezentowane na wystawie w CSE "Światowid" w Elblągu.

Zajęcia odbywać się będą w czwartki od 26 września, w godz. 17:00-19:00 (8 spotkań po 2 h). Prowadzenie Wojciech Sójka.

Warsztaty skierowane do osób dorosłych. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Sala muzyczna CSE Światowid w Elblągu. Zapisy Aleksandra Bednarczuk 605636670, aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl



3. bezpłatny plener malarski "Przystanek Pop-Art", realizowane w ramach projektu "Połączeni sztuką"
Zapraszamy na plenerowe warsztaty malarskie inspirowane pop-artem. Będzie to wspaniałe doświadczenie zarówno dla uczestników, jak i organizatorów. Pop-art, znany ze swojej kolorowej, żywej estetyki i używania motywów zaczerpniętych z kultury masowej, jest idealnym źródłem inspiracji do twórczych działań na świeżym powietrzu.

Działanie zrealizujemy w trzech miejscowościach turystycznych - Ostróda, Olsztynek i Frombork. Do stworzenia obrazów w klimacie pop-art zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby.

21.09.2024 - godz. 10:00 - 13:00 - Frombork, Rynek Miejski
28.09.2024 - godz. 10:00 - 13:00 - Olsztynek, Park Miejski, teren przy Amfiteatrze
29.09.2024 - godz. 10:00 - 13:00 - Ostróda, Centrum Miasta, Plac Św. Piotra

Warsztaty skierowane do osób dorosłych. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy Aleksandra Bednarczuk 605636670, aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl



--- --- --- --- ---

Projekt "Połączeni sztuką" rozpoczęliśmy plenerem malarskim we Fromborku (21 września).

Mieszkańcy oraz turyści malowali obrazy inspirowane pop-artem. Przepiękne obrazy nasi artyści-amatorzy zabrali ze sobą na pamiątkę.

A już za tydzień kolejne plenery w Olsztynku (28.09) oraz Ostródzie (29.09). Zapraszamy wszystkich chętnych.

#KorzyściDlaCiebie #NextGenerationEU #FunduszeUE

 

 


--- --- --- --- ---

28 września realizowaliśmy plener malarski "Przystanek pop-art" w Olsztynku (28 września). Mimo typowo jesiennej pogody nie zabrakło chętnych do twórczej ekspresji. Malowali starsi, młodsi, a nawet całe rodziny. Malujący przyciągali zainteresowanie kolejnych osób. Namalowane obrazy uczestnicy pleneru zabrali ze sobą na pamiątkę.

Działanie realizowane było z projektu "Połączeni sztuką" dofinansowanego ze środków KPO.

#NextGenerationEU #FunduszeUE #KorzyściDlaCiebie #miejskidomkulturywolsztynku

 

 

 


--- --- --- --- ---


Ostatni plener malarski w klimacie pop-art zrealizowaliśmy 29 września w Ostródzie. Mieszkańcy i turyści pracowali na świeżym powietrzu, otoczeni miejskim krajobrazem, który kontrastował z intensywnymi kolorami i wyrazistymi, graficznymi formami ich obrazów. Powstały kolejne, dynamiczne i barwne prace, które nasi uczestnicy zabrali ze sobą na pamiątkę.

Działanie"Przystanek pop-art" realizowane było w ramach projektu "Połączeniu sztuką" dofinansowanego ze środków KPO.

 

 

 

--- --- --- --- ---

Jednym z działań realizowanych w ramach projektu "Połączeni sztuką" są warsztaty fotograficzne "Przystanek konceptualizm". Zajęcia odbyły się już dwukrotnie - 26.09 i 3.10. Uczestnicy poznali ideę konceptualizmu w fotografii, zapoznali się z krótkim wprowadzeniem w arkana obsługi programu do obróbki zdjęć, tak by każdy z uczestników mógł samodzielnie przygotować swoje prace fotograficzne do wydruku. Kilkoro z uczestników zaprezentowało swoje zdjęcia, które być może po obróbce przedstawią w trakcie wystawy kończącej warsztaty.

Działanie "Przystanek konceptualizm" realizowane jest w ramach projektu "Połączeni sztuką" dofinansowanego ze środków KPO.

 

 

--- --- --- --- --- ---

W październiku rozpoczęliśmy kolejne działania w ramach projektu "Połączeni sztuką". Tym razem mieszkańcy Braniewa wzięli udział w "Przystanku kubizm". Przepiękne prace w Braniewskim Centrum Kultury tworzyły całe rodziny oraz uczniowie Technikum ZSZ im. Jana Liszewskiego.
A już niedługo zawitamy do Gronowa Elbląskiego, Kadyn i Pasłęka. #KorzyściDlaCiebie #FunduszeUE #NextGenerationEU #bckbraniewo

 

 

 

--- --- --- ---

22 października nasz "Przystanek kubizm" zawitał do Świetlicy w Kadynach. Obrazy tworzyły całe rodziny. Wszyscy rozpoczęli przygotowaniem bazy - czyli wyklejaniem podobrazia gazetami i ścinkami starych książek, postarzaniem i wklejaniem w ramę. Następnie każdy realizował obraz według własnej wizji, niektórzy szukali inspiracji w sieci, inni korzystali z gotowych szablonów lub pomysł powstawał w ich głowie. Po raz kolejny powstały przepiękne dzieła, które nasi uczestnicy zabrali ze sobą na pamiątkę.
działanie realizowane było w ramach projektu "Połączeni sztuką" realizowanego ze środków KPO.#FunduszeUE #KorzyściDlaCiebie #NextGenerationEU
 
  
 
 
 
 
 
 
--- --- --- --- ---
Trzeci "Przystanek kubizm" realizowany w ramach projektu "Połączeni sztuką" odbył się 24 października w Bibliotece Publicznej Gminy Gronowo Elbląskie. Po raz kolejny mieszkańcy puścili wodze wyobraźni i stworzyli obrazy z gazet i kolorowych papierów. dziękujemy za wspólnie spędzony czas. #światowid #warmiaimazury #połączenisztuką #warsztaty #FunduszeUE #NextGenerationEU #KorzyściDlaCiebie #bibliotekagronowo
 
 
 

--- --- --- --- ---

Ostatnie warsztaty "Przystanek kubizm" realizowane w ramach projektu "Połączeni sztuką" odbyły się w Pasłęku (25.10). Dziękujemy Pasłęckiemu Ośrodkowi Kultury za gościnę a mieszkańcom za przybycie i piękne prace.
 
 

 

--- --- --- ---

Kolejne warsztaty w ramach realizacji działania "Przystanek konceptualizm"  odbyły się 14.10, 17.10, 24.10, 31.10, 7.11 i 14.11. Nasi uczestnicy wzięli udział w spacerze fotograficznym, robili zdjęcia z wykorzystaniem ścianki oraz aparatu instax w CSE Światowid a następnie dokonywali ich obrobki w programie graficznym. Powstałe na warsztatach zdjęcia zostaną wywołane i pokazane będą w grudniu na wystawie.

 

 

 

--- --- --- ---

"Przystanek minimalizm" to warsztaty teatralne, w których udział biorą seniorzy. W ramach realizacji tego działania powstaje spektakl, który nasi uczestnicy zaprezentują 9 grudnia. Nasze seniorki pod czujnym okiem aktorki i instruktorki teatralnej Ireny Adamiak przygotowują spektakl, który mówić będzie o różnych sytuacjach, które każdego z nas dotykają w życiu. O mierzeniu się z narzucaniem przez innych swojego zdania, o realizacji cudzych marzeń, o obłudzie i fałszu. Spotkania w ramach "Przystanku minimalizm" odbyły się: 1.10, 7.10, 15.10, 22.10, 29.10, 12.11, 26.11 oraz 3.12.

 

 

 

23 i 25 października gościliśmy w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu młodzież. Wzięla ona udział w warsztatach "Przystanek abstrakcjonizm". Podczas zajęć nasi uczestnicy tworzyli przepiękne prace przy użyciu gliny i innych materiałów.


--- --- --- --- ---

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Przystanek street art"

Znamy zwycięzców konkursu "Przystanek street art". 8 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie. Nagrodzone zostały najlepsze prace!

Poniżej lista nagrodzonych:

KATEGORIA NAJCIEKAWSZY MURAL:
Numer zdjęcia - 39 - I NAGRODA – Joanna Zawadzka, Płońsk
Numer zdjęcia – 4 - I NAGRODA – Edyta Drzazga, Bydgoszcz
Numer zdjęcia - 54 - II NAGRODA – Marek Domagała, Kluczbork
Numer zdjęcia - 36 - III NAGRODA – Jerzy Giziński, Elbląg

KATEGORIA NAJLEPSZE ZDJĘCIE:
Numer zdjęcia – 52 - I NAGRODA – Łukasz Żurek, Katowice
Numer zdjęcia - 72- II NAGRODA – Weronika Ziółkowska-Żygas, Warszawa
Numer zdjęcia - 68 - III NAGRODA – Rafał Torzewski, Poznań

Wernisaż wystawy wszystkich zdjęć nadesłanych na konkurs odbędzie się 3.12.2024 o godz. 18:00 w Galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. Dla tych, którzy nie będa mogli obejrzeć wystawy w siedzibie instytucji zostanie ona zaprezentowana na profilu facebookowym Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu.



  
  

  





--- --- --- --- ---

20 listopada o godzinie 17.00 na platformie ZOOM odbył się wykład "Sztuka pod lupą: Analiza i interpretacja dzieł sztuki". Wykład prowadzila Monika Kowalczyk-Kogut.

MONIKA KOWALCZYK-KOGUT - animator kultury, teatrolog, specjalista emisji głosu, instruktor teatralny i recytatorka, jest laureatką głównych nagród na największych konkursach recytatorskich w kraju, Prowadzi szkolenia z emisji głosu, wystąpień publicznych i autoprezentacji, a także warsztaty i szkolenia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Jest inicjatorką i pomysłodawczynią jedynego w Polsce Festiwalu Wywodzących ze Słowa "KOT" i działa w kilku stowarzyszeniach kulturotwórczych. Jest również prezesem Stowarzyszenia Promocji Amatorskiego Ruchu Artystycznego "Między wierszami" i członkiem zarządu Stowarzyszenia "Głowa do góry". Wraz z mężem, Piotrem Kogutem, prowadzi Dom Spokojnej Książki, organizuje warsztaty twórcze, artystyczne i kulturowe, imprezy kulturalne, współtworzy festiwale i konkursy.

Wykład można obejrzeć na:

facebook:
 
 
YouTube
 
-------------
 
21 listopada na platformie MEET zrealizowany został zrealizowany wykład "Sztuka w każdym przedmiocie: Integracja kultury isztuki w edukacji". Warsztat poprowadziła Marlena Derlukiewicz.
Marlena Derlukiewicz, konsultantka ds. języka polskiego, edukacji czytelniczej i rozwijania kreatywności w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Autorka podręczników do języka polskiego, programów nauczania, scenariuszy lekcji i projektów edukacyjnych.
 
 
Wykład można obejrzeć:
 
facebook 
 
Youtube
 
---------------

3 grudnia o godz. 18.00 odbył się wernisaż wystawy multimedialnej "Przestrzenie wyobraźni", na której obejrzeć można zdjecia nadesłane na konkurs "Przystanek street-art".

 

Wystawa jest możliwa do obejrzenia na FB Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu

https://www.facebook.com/watch/?extid=CL-UNK-UNK-UNK-UNK_GK0T-GK1C&v=877432711263808

oraz w siedzibie instytucji na holu

 

----------

9 grudnia o godz. 17.00 w siedzibie Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu zaprezentowany został spektakl w wykonaniu uczestniczej warsztatów teatralnych "Przystanek minimalizm". Spektakl nosił tytuł "Tak, tak, tak. Nie, nie, nie" i dotykał różnych niekomfortowych sytuacji, w jakich stawia nas życie - czy wybrać studia zgodnie ze swoimi zainteresowaniami czy zgodnie z oczekiwaniami rodziców, czy na odbywające się po latach spotkanie klasowe wybrać strój klasyczny czy zaszaleć,

 

Zapisz się do newslettera