Echo regionu - kreatywnie dla regionu!

Tytuł projektu nawiązuje do idei echa symbolizującego wielowymiarowość historii, kultury, tradycji i sztuki ludowej w regionie Warmii i Mazur, które w różnorodny sposób niczym dźwięk odbijają się w społeczności.

Projekt zakłada poszukiwanie tego wspólnego brzmienia, które reprezentuje bogactwo dziedzictwa, różnorodność kulturową, innowacyjność oraz kreatywność mieszkańców regionu. Echo sugeruje także rozprzestrzenianie się idei oraz działań, co podkreśla główny cel projektu - propagowanie dziedzictwa kulturowego i twórczego potencjału regionu w szerokim zakresie. Projekt będzie skierowany do wszystkich grup wiekowych, jednakże główne działania dedykowane będą dzieciom i młodzieży z czterech miejscowości o utrudnionym dostępie do edukacji i kultury. Twórcze Kąciki Ludowe w małych miejscowościach, poprzez innowacyjne warsztaty, odkryją dziedzictwo małych ojczyzn i regionu, zaprezentują kulturę ludową i tradycyjną z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi, rozbudzą ciekawość i kreatywność, a ich rezultaty zostaną zaprezentowane lokalnej społeczności oraz podczas Festiwalu w Elblągu, a także opublikowane w albumie promującym działania projektowe oraz dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Finałem projektu będzie dwudniowy Festiwal Kreatywności ECHO REGIONU integrujący dziedzictwo kulturowe z nowoczesnością. W ramach wydarzenia odbędą się: konferencja dotycząca Warmii i Mazur (historia regionu, teraźniejszość oraz przyszłość z uwzględnieniem takich aspektów jak ekologia, kultura, innowacje w sektorze kreatywnym, wspieranie współpracy i wymiany wiedzy między różnymi sektorami kreatywnymi), innowacyjne zajęcia i pokazy edukacyjne, prezentacje artystów z regionu, warsztaty rękodzielnicze, wystawy interaktywne i wiele innych atrakcji.



***

KONKURSY

Konkursy projektowe to przestrzeń, w której uczestnicy mogą wyrazić swoją kreatywność w różnych formach artystycznych, od poezji, przez grafikę po sztukę cyfrową. Każdy konkurs daje możliwość prezentacji twórczości, która łączy tradycję z nowoczesnością, promując kulturę w nowych, kreatywnych odsłonach.

Konkurs "Digital Folk Fusion" to konkurs łączący tradycje kultury ludowej z nowoczesnymi technikami artystycznymi, takimi jak animacja, gif czy krótki film. Jego celem jest przedstawienie folkloru w innowacyjnej formie, która zachęci do odkrywania tradycji na nowo. Uczestnicy mają okazję twórczo reinterpretować obrzędy i sztukę ludową, korzystając z narzędzi cyfrowych.

Konkurs poetycki "Oda do regionu" ma na celu promowanie lokalnych tradycji oraz zachowanie gwary naszego regionu. Zadaniem uczestników jest stworzenie wiersza, w którym choć część będzie napisana gwarą Warmii lub Mazur, ukazującego bogactwo historii i kultury tych terenów.

Konkurs "Folklor w nnowym wydaniu" to konkurs łączący tradycję z nowoczesnością, w którym zadaniem uczestników jest stworzenie grafiki inspirowanej kulturą ludową z nowoczesnym akcentem. Zwycięskie projekty ozdobią ekologiczne torby podczas Festiwalu, promując kreatywne podejście do tradycyjnych motywów.

Regulaminy konkursowe oraz formularze zgłoszeniowe do pobrania poniżej.

Pliki do pobrania

  • pdf

    REGULAMIN KONKURSU ODA DO REGIONU.pdf

    pobierz
  • pdf

    REGULAMIN KONKURSU DIGITAL FOLK FUSION.pdf

    pobierz
  • pdf

    REGULAMIN KONKURSU FOLKLOR W NOWYM WYDANIU.pdf

    pobierz
  • pdf

    Oda do regionu - formularz.pdf

    pobierz
  • pdf

    Digitak Folk Fusion- formularz.pdf

    pobierz
  • pdf

    Folklor w nowym wydaniu- formularz.pdf

    pobierz

Zapisz się do newslettera