Echo regionu - kreatywnie dla regionu!

Tytuł projektu nawiązuje do idei echa symbolizującego wielowymiarowość historii, kultury, tradycji i sztuki ludowej w regionie Warmii i Mazur, które w różnorodny sposób niczym dźwięk odbijają się w społeczności.

Projekt zakłada poszukiwanie tego wspólnego brzmienia, które reprezentuje bogactwo dziedzictwa, różnorodność kulturową, innowacyjność oraz kreatywność mieszkańców regionu. Echo sugeruje także rozprzestrzenianie się idei oraz działań, co podkreśla główny cel projektu - propagowanie dziedzictwa kulturowego i twórczego potencjału regionu w szerokim zakresie. Projekt będzie skierowany do wszystkich grup wiekowych, jednakże główne działania dedykowane będą dzieciom i młodzieży z czterech miejscowości o utrudnionym dostępie do edukacji i kultury. Twórcze Kąciki Ludowe w małych miejscowościach, poprzez innowacyjne warsztaty, odkryją dziedzictwo małych ojczyzn i regionu, zaprezentują kulturę ludową i tradycyjną z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi, rozbudzą ciekawość i kreatywność, a ich rezultaty zostaną zaprezentowane lokalnej społeczności oraz podczas Festiwalu w Elblągu, a także opublikowane w albumie promującym działania projektowe oraz dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Finałem projektu będzie dwudniowy Festiwal Kreatywności ECHO REGIONU integrujący dziedzictwo kulturowe z nowoczesnością. W ramach wydarzenia odbędą się: konferencja dotycząca Warmii i Mazur (historia regionu, teraźniejszość oraz przyszłość z uwzględnieniem takich aspektów jak ekologia, kultura, innowacje w sektorze kreatywnym, wspieranie współpracy i wymiany wiedzy między różnymi sektorami kreatywnymi), innowacyjne zajęcia i pokazy edukacyjne, prezentacje artystów z regionu, warsztaty rękodzielnicze, wystawy interaktywne i wiele innych atrakcji.



Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

***

KONKURSY

Konkursy projektowe to przestrzeń, w której uczestnicy mogą wyrazić swoją kreatywność w różnych formach artystycznych, od poezji, przez grafikę po sztukę cyfrową. Każdy konkurs daje możliwość prezentacji twórczości, która łączy tradycję z nowoczesnością, promując kulturę w nowych, kreatywnych odsłonach.

Konkurs "Digital Folk Fusion" to konkurs łączący tradycje kultury ludowej z nowoczesnymi technikami artystycznymi, takimi jak animacja, gif czy krótki film. Jego celem jest przedstawienie folkloru w innowacyjnej formie, która zachęci do odkrywania tradycji na nowo. Uczestnicy mają okazję twórczo reinterpretować obrzędy i sztukę ludową, korzystając z narzędzi cyfrowych.

Konkurs poetycki "Oda do regionu" ma na celu promowanie lokalnych tradycji oraz zachowanie gwary naszego regionu. Zadaniem uczestników jest stworzenie wiersza, w którym choć część będzie napisana gwarą Warmii lub Mazur, ukazującego bogactwo historii i kultury tych terenów.

Konkurs "Folklor w nnowym wydaniu" to konkurs łączący tradycję z nowoczesnością, w którym zadaniem uczestników jest stworzenie grafiki inspirowanej kulturą ludową z nowoczesnym akcentem. Zwycięskie projekty ozdobią ekologiczne torby podczas Festiwalu, promując kreatywne podejście do tradycyjnych motywów.

Regulaminy konkursowe oraz formularze zgłoszeniowe do pobrania poniżej.


--- --- --- --- ---

Szkolne warsztaty w regionie!

W ramach projektu „Echo Regionu – kreatywnie od wieków!” odbywają się wyjątkowe lekcje w szkołach podstawowych w Słobitach, Tolkmicku, Małdytach oraz Zielonce Pasłęckiej. Warsztaty zorganizowane w kilku blokach tematycznych pozwalają dzieciom i młodzieży z różnych grup wiekowych poznawać i twórczo interpretować bogactwo kultury ludowej regionu.

„Twórcze kąciki ludowe: od idei do realizacji” rozpoczęły cykl zajęć, prezentując techniki projektowania stoisk i pokazów festiwalowych. Uczniowie mają okazję zobaczyć, jak wyglądają ekspozycje podczas lokalnych festiwali, oraz uczą się używania ekologicznych materiałów.

Podczas zajęć pn. „Historie w ruchu” młodzi uczestnicy wcielają się w role aktorów, ożywiając lokalne legendy poprzez improwizację i krótkie spektakle. Zajęcia te rozwijają ich wyobraźnię i umiejętności aktorskie, a także pozwalają tworzyć scenariusze, które zostaną zaprezentowane na kolejnym etapie projektu.

„Słowem malowane” to nowoczesne warsztaty łączące tradycję z nowoczesnością. Uczestnicy opracowują tekst do lokalnych legend, również sami tworzą własne legendy związane z regionem. Używając narzędzi cyfrowych przenoszą swoje prace do Internetu.

„MemoryLab” z kolei pobudza zainteresowanie uczniów lokalną historią i tradycją. Młodzież gromadzi opowieści i zdjęcia, które wspólnie przekształcają w cyfrową kolekcję wspomnień oraz interaktywną mapę online, na której zaznaczają miejsca związane z legendami, opowieściami i regionalnymi zabytkami.

Warsztaty „Kultura wciąż w grze” pozwalają uczestnikom na projektowanie gier planszowych oraz quizów o lokalnych legendach. Dzięki temu młodzież nie tylko rozwija swoje umiejętności projektowania, ale także ma okazję pogłębić wiedzę o tradycjach regionu w kreatywny i angażujący sposób.

Na uczniów czekają jeszcze zajęcia „Rytm regionu”. Po zakończeniu wszystkich zajęć uczestnicy projektu przygotują pokazy artystyczne oraz stoiska, które zaprezentują w swoich szkołach lokalnej społeczności oraz w CSE podczas Festiwalu Kreatywności, który odbędzie się 4-5 grudnia.

Zobacz zdjęcia z warsztatów:

- zajęcia w Małdytach

- zajęcia w Słobitach

- zajęcia w Tolkmicku

- zajęcia w Zielonce Pasłęckiej


   

Projekt „Echo regionu – kreatywnie od wieków!” sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.

--- --- --- --- ---

Wyniki konkursów w ramach projektu pn. "Echo regionu- kreatywnie od wieków!

Otrzymaliśmy prawie sto niesamowitych prac – pełnych kreatywności, pasji i szacunku do tradycji. Jury miało nie lada wyzwanie, gdyż poziom prac był naprawdę wysoki!

W każdym z konkursów wyłoniliśmy trzy najlepsze prace, a także przyznaliśmy kilka wyróżnień dla prac, które szczególnie poruszyły jurorów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i twórcze podejście do tematu!

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym – Wasze prace zachwycają!

"Digital Folk Fusion"
I miejsce - Lilianna Rudzka
II miejsce - Maria Kamińska
III miejsce - Karina Filipiuk

"Oda do regionu"
I miejsce - Tadeusz Charmuszko
II miejsce - Jan Kogut
III miejsce - Wiktor Kuźnicki

"Folklor w nowym wydaniu"
I miejsce - Dawid Drzyzga
II miejsce - Helena Sacharuk
III miejsce - Marlena Chajewska

Wyróżnienia:
Klaudia Drzyzga
Zuzanna Rudzka
Hanna Brzozowska
Maria Makowska
Zuzanna Osmańska

Ze zwycięzcami skontaktujemy się drogą mailową lub telefonicznie. Wszystkie prace opublikujemy niebawem na naszej stronie.

Projekt „Echo regionu – kreatywnie od wieków!” sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.

#KorzyściDlaCiebie #NextGenerationEU #FunduszeUE #KPOdlakultury #KPO

 

Film w kat. "Digital Folk Fusion" Lilianny Rudzkiej do zobaczenia -> tutaj

--- --- --- --- ---

Wszystkie prace nadesłane do konkursu: "Folklor w nowym wydaniu" do obejrzenia w naszej >> galerii <<

Prezentujemy prace, które zajęły 3 pierwsze miejsca oraz wyróżnienia w konkursie "Folklor w nowym wydaniu".

   

  

 


--- --- --- --- ---

Wszystkie prace nadesłane do konkursu: "Oda do regionu" do obejrzenia w naszej >> galerii <<

Prezentujemy prace, które zajęły 3 pierwsze miejsca oraz wyróżnienia w konkursie "Oda do regionu".

"Oda do regionu"
I miejsce - sympatyk
II miejsce - Jan K.
III miejsce - Wiktor K.

  

--- --- --- --- ---

Wszystkie prace nadesłane do konkursu: "Digital Folk Fusion" do obejrzenia poniżej.

Prezentujemy również pierwszą 'trójkę" konkursu "Digital Folk Fusion":
I miejsce - Lilianna Rudzka
II miejsce - Maria Kamińska
III miejsce - Karina Filipiuk

--- --- --- --- ---

Prezentacje Twórczych Kącików Ludowych – wyjątkowe prezentacje w szkołach w Zielonce Pasłęckiej, Tolkmicku, Słobitach i Małdytach!

Za nami fantastyczne wydarzenia, podczas których efekty pracy Twórczych Kącików Ludowych realizowanych w ramach projektu pn. "Echo regionu - kreatywnie od wieków!" ujrzały światło dzienne! Każda ze szkół zaprezentowała niezwykłe pokazy artystyczne i tematyczne stoiska, które zaskakiwały kreatywnością i nawiązywały do kultury ludowej. Były mini spektakle, występy wokalne, muzyczne, taneczne, galerie sztuki z rękodziełem, wirtualne skrzynki pamięci z mapami, animowane legendy, a nawet gry i quizy.

Publiczność dopisała – mieszkańcy licznie przybyli, by podziwiać talent, zaangażowanie i pomysłowość uczestników warsztatów. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami, zaangażowali się w działania i podzielili się ich spektakularnymi efektami

To nie koniec – już 4-5 grudnia wielki finał projektu, czyli Festiwal Kreatywności ECHO REGIONU w CSE w Elblągu, gdzie spotkamy się, by razem świętować połączenie kultury ludowej i kreatywności. Do zobaczenia!

Projekt „Echo regionu – kreatywnie od wieków!” sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.

#KorzyściDlaCiebie #NextGenerationEU #FunduszeUE #KPOdlakultury #KPO

Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

   



--- --- --- --- ---

Festiwal Kreatywności ECHO REGIONU – pełen pasji i kultury ludowej!

W dniach 4-5 grudnia odbył się Festiwal Kreatywności ECHO REGIONU. Przez dwa dni nasz Światowid stał się miejscem spotkań, twórczości i inspiracji. Festiwal, który miał na celu promowanie dziedzictwa kulturowego oraz twórczego potencjału regionu, przyciągnął zarówno mieszkańców, jak i turystów, artystów, młodzież oraz pasjonatów kultury ludowej.

Tematem przewodnim wydarzenia była kultura ludowa Warmii i Mazur, a także rola nowoczesnych technologii w zachowaniu dziedzictwa i rozwoju lokalnych tradycji. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z bogatą historią regionu oraz dowiedzieć się, jak dziedzictwo kulturowe łączy się z nowoczesnością. To były dni pełne warsztatów, wystaw, koncertów i konferencji, które inspirowały do kreatywnego odkrywania lokalnej tożsamości.

Wielka frekwencja i pozytywna energia – festiwal cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a ponad 2000 uczestników aktywnie włączało się w liczne atrakcje. Jednym z najważniejszych momentów były prezentacje Twórczych Kącików Ludowych, które powstały w małych miejscowościach, takich jak Zielonka Pasłęcka, Tolkmicko, Słobity czy Małdyty. Uczestnicy tych warsztatów zaprezentowali efekty swojej pracy – od rękodzieła, przez tradycyjne tańce, spektakle dotyczące lokalnych legend i historii, po efekty cyfrowe i gry planszowe. Te kreatywne stoiska i pokazy spotkały się z ciepłym przyjęciem odbiorców.
Festiwal obfitował także w interaktywne strefy, takie jak Strefa Nowych Technologii, gdzie uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach VR, zajęciach z wykorzystaniem podłogi multimedialnych, długopisów 3D czy zobaczyć działanie drukarki 3D oraz sztuczną inteligencję.

Dodatkowo, w ramach strefy popularno-naukowej, odbyły się interesujące konferencje z udziałem antropologów oraz etnografów, które przybliżyły historię i współczesne wyzwania związane z kulturą ludową.
W Strefie Kreatywności, jednej z najbardziej angażujących stref festiwalu, uczestnicy, mieli okazję tworzyć swoje własne dzieła nawiązujące do tradycji regionu. Powstały szkatułki, bombki świąteczne, zdobione pierniki, lalki motanki, a także animacje poklatkowe LEGO – pełne kreatywnych pomysłów. Można było także spróbować swoich sił w tworzeniu biżuterii, ozdabianiu ekologicznych toreb grafikami konkursowymi i motywami ludowymi. Każdy uczestnik mógł zabrać do domu coś wyjątkowego, co stanowiło nie tylko pamiątkę, ale i małą część dziedzictwa kulturowego.

W ramach festiwalu odbyły się również liczne warsztaty edukacyjne. Jednym z najciekawszych zajęć była sesja czerpania papieru, podczas której uczestnicy tworzyli papier starodawną metodą, odkrywając tajniki tej rzemieślniczej sztuki.Dodatkowo, w Strefie Edukacji, przygotowano gry edukacyjne, zabawy i teleturnieje, które sprawdzały wiedzę uczestników na temat kultury ludowej. Dzięki tym aktywnościom, dzieci i młodzież w ciekawy sposób zgłębiali historię regionu, uczestnicząc w quizach, a także w grach planszowych opartych na lokalnych legendach i tradycjach. To była świetna okazja, by w formie zabawy nauczyć się o przeszłości i tradycjach, które mają wielką wartość także we współczesnym świecie.

Festiwal Kreatywności ECHO REGIONU okazał się nie tylko wielkim wydarzeniem kulturalnym, ale także platformą do wzmacniania więzi społecznych, łączenia tradycji z nowoczesnością i budowania świadomości na temat dziedzictwa kulturowego regionu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz partnerom za wkład w sukces tego wyjątkowego wydarzenia! Obejrzyjcie galerię zdjęć z Festiwalu Kreatywności.

Projekt „Echo regionu – kreatywnie od wieków!” sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.

#KorzyściDlaCiebie #NextGenerationEU #FunduszeUE #KPOdlakultury #KPO

Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

  


--- --- --- --- ---

 















Pliki do pobrania

  • pdf

    REGULAMIN KONKURSU ODA DO REGIONU.pdf

    pobierz
  • pdf

    REGULAMIN KONKURSU DIGITAL FOLK FUSION.pdf

    pobierz
  • pdf

    REGULAMIN KONKURSU FOLKLOR W NOWYM WYDANIU.pdf

    pobierz
  • pdf

    Oda do regionu - formularz.pdf

    pobierz
  • pdf

    Digitak Folk Fusion- formularz.pdf

    pobierz
  • pdf

    Folklor w nowym wydaniu- formularz.pdf

    pobierz

Wideo

  • DigitalFolkFusion_MariaKaminska-kopia (1).mp4

  • Lubelska wycinanka Zuzanna Rudzka 14 lat Pracownia Piksel Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 2024.mp4

  • Lubelskie pisanki Lilianna Rudzka 14 lat Pracownia Piksel Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 2024.mp4

  • Łowickie ptaki Władysław Misiołek 11 lat Piksel Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 2024.mp4

  • łukasz perucki.gif (1)-kopia.mp4

  • Wycinanka ludowa Antoni Czopinski 11 lat Piksel Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 2024.mp4

  • Chrystus Zmartwych wstały Zuzanna Jozwik 13 lat Pracownia Piksel Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 2024.mp4

  • DigitalFolkFusion_MariaKaminska-kopia.mp4

  • Dwa koguty wycinanka Samuel Sołoducha 9 lat Pracownia Piksel Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 2024.mp4

  • Folkowa finezja Helena Sacharuk 14 lat Pracownia Piksel Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 2024.mp4

  • Gwizdzaca wycinanka Paweł Janczuk 9 lat Pracownia Piksel Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 2024.mp4

  • Hulanka wycinanka Jacek Daniluk 9 lat Piksel Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 2024.mp4

  • Koguty z wycinanki Mawina Filipiuk 8 lat - Pracownia Piksel Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 2024.mp4

  • Kolorowe cacko Karolina Och 9 lat Piksel Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 2024.mp4

  • Kwadratowa wycinanka Kornel Kozłowski 9 lat Pracownia Piksel Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 2024.mp4

  • Brodacze Lidia Sacharuk 11 lat Pracownia Piksel Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 2024.mp4

  • Chrystus Frasobliwy Paulina Borowska 14 lat Pracownia Piksel Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 2024.mp4

  • Wycinanka łowicka Karina Filipiuk 11 lat Pracownia Piksel Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 2024.mp4

Zapisz się do newslettera