Projekt polega na stworzeniu wystawy multimedialnej na bazie scyfryzowanych średniowiecznych muzealiów i zabytków z województwa warmińsko-mazurskiego.
Wystawa, której otwarcie odbędzie się 22 listopada 2024 r. w sposób innowacyjny i interaktywny, wykorzystując multimedialne narzędzia i aplikacje oraz wydruki 3D, będzie prezentowała główne sfery życia w średniowieczu, będzie również miała wersję cyfrową. Jej otwarciu będą towarzyszyły zajęcia edukacyjne, wykłady oraz przygotowana specjalnie na tę okazję artystyczna prezentacja multimedialna.
Zapraszamy w dniach 22-24 listopada – szczegółowy program dostępny będzie na stronie CSE „Światowid” w Elblągu.
Wystawę poprzedzą warsztaty multimedialne dla artystów (19-20 października 2024 r.) z kreatywnego przetwarzania cyfrowych zbiorów epoki średniowiecza z wykorzystaniem multimedialnych narzędzi – powstałe prace zaprezentowane zostaną w przestrzeni wystawy w dniu 20 października o godz. 18:00.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Całkowity koszt przedsięwzięcia to 49 473,80 zł. Wartość dofinansowania z UE to 37 189,46 zł.
Współfinansowane ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
----
„Weekendowe warsztaty multimedialne dla artystów z kreatywnego przetwarzania cyfrowych zbiorów epoki średniowiecza – TWÓRCZO Z DZIEDZICTWEM”
Jak stworzyć hologram? Czym jest technika "pepper ghost"? Jak kreatywnie przetwarzać zbiory, dostępne w sieci? Na te pytania odpowiedzieli wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - Robert Turło i Adam Przybysz podczas bezpłatnych dwudniowych warsztatów w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
Szczegóły dotyczące warsztatów dostępne były tu: https://www.cyfrowewm.pl/artykuly/340/holograficzna-sztuka/
Warsztaty zakończyły się happeningowym wernisażem, czyli prezentacją powstałych prac w przestrzeni sali multimedialnej CSE „Światowid”. Uczestnicy mieli do wykorzystania holoboxa, piramidy holograficzne, stoły multimedialne i rzutniki, a używali ich w sposób twórczy i niestandardowy. Wykorzystali m.in. technikę "holograficzną" znaną pod nazwą "pepper ghost", realizowali animację o przeznaczeniu "holograficznym” metodą tradycyjną i cyfrową.
Tu znajduje się cyfrowa dokumentacja ich prac: https://www.youtube.com/watch?v=iwVisqIUbSo
WYKŁADY ŚREDNIOWIECZNE
22.11.2024
Wykłady odbyły się w sali kameralnej Kina Światowid, wzięli w nich udział uczniowie z elbląskich liceów oraz chętni mieszkańcy miasta i regionu. Każdy wykład zgromadził około 80 osób.
9.00 – Kobieta w średniowieczu – dr Hanna Witkowska-Barvenava
10.00 – Życie w średniowiecznym mieście – dr Mirosław Marcinkowski
11.00 – „Co łączy świętych Bonifacego. Homobonusa i Marcina” – Bartosz Lipniewski
ZWIEDZANIE WYSTAWY
WERNISAŻ WYSTAWY, WIDEOMAPPING
W piątek, 22 listopada o godz. 18.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy, połączone z pokazami videomappingu w przestrzeni Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". Odbył się również wykład Łukasza Kępskiego - historyka, przewodnika, muzealnika, który opowiadał o życiu w średniowieczu.
Nagranie filmowe z wernisażu wystawy można zobaczyć tu: https://www.youtube.com/watch?v=OYsBt7IzPMA
WARSZTATY RODZINNE
W sobotę i niedzielę, 22 i 23 listopada odbyły się warsztaty rodzinne, podczas których najmłodsi z opiekunami mogli zrobić lalkę motankę, makatkę czy uszyć sakiewkę damy lub rycerza. To wszystko w średniowiecznym towarzystwie, rekonstruktorów z pracowni Bonum Sartores.