Sztuka drugiego życia

W ramach projektu „Sztuka drugiego życia” zrealizowane zostaną 2 konferencje oraz warsztaty.

Konferencja "Ekologizacja kultury", która odbędzie się 21 listopada 2024 r. zakłada zbudowanie miejsca do wymiany doświadczeń, prezentacji najlepszych praktyk oraz dyskusji nad wdrażaniem ekologicznych rozwiązań w sektorze kultury. Szczególny nacisk zostanie położony na współpracę międzysektorową oraz rozwijanie innowacyjnych projektów, które przyczynią się do zrównoważonego rozwoju kulturalnego. W wydarzeniu wezmą udział przedstawicieli uczelni, biznesu, parku technologicznego, instytucji samorządowych kultury.

Projekt zakłada organizację 2 warsztatów: mozaiki klimatycznej oraz recyklingu. Oba zakończą się prezentacją prac uczestników i omówieniem możliwych zastosowań zdobytej wiedzy w instytucjach kultury.

Konferencja „Drugie życie zdigitalizowanych zbiorów”, która odbędzie się 14 i 15 listopada będzie się składać z 3 bloków tematycznych z panelami dyskusyjnymi i warsztatami. W sposób konkretny i nastawiony na wypracowanie realnych rezultatów pokaże czego branże: turystyczna, nowych technologii i artystyczna (z naciskiem na design i praktyczne wykorzystanie) oczekuje od dostawców zdigitalizowanych zabytków.
Przeprowadzone będą sesje networkingu i podsumowujący panel dyskusyjny, z udziałem wszystkich uczestników konferencji. Wnioski i rekomendacje odnośnie działań na rzecz zwiększenia wykorzystania zasobów cyfrowych zebrane zostaną w cyfrowym raporcie. Przykładem takiego działania będzie artystyczny projekt VR zrealizowany specjalnie na potrzeby konferencji.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to 70 260,01 zł. Wartość dofinansowania z UE to 52 890,03 zł.

Współfinansowane ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


---

DRUGIE ŻYCIE ZDIGITALIZOWANYCH ZBIORÓW

Konferencja miała miejsce w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w dn. 14 - 15 listopada. W jej trakcie odbyły się:

BLOK DIZAJN

- wykład - Marta Flisykowska „Design Spekulatywny: Narzędzie Wyobraźni i Przełamywania Myślowych Schematów”

Nagranie dostępne tu: https://www.youtube.com/watch?v=RaqxAIGeibQ

- warsztat z dizajnu – Michał Piernikowski –„Współpraca instytucji kultury z projektantami i twórcami treści cyfrowych - wykorzystanie elementów metodologii design thinking w przygotowaniu oferty, odpowiadającej na potrzeby różnych grup odbiorców”

- warsztat z dizajnu – Marta Flisykowska - „Od cyfrowych zabytków do wirtualnych światów: Twórcze zastosowanie zdigitalizowanych zasobów kulturowych”

BLOK TURYSTYKA

- wykład Michał Koskowski i Marcelina Metera - "Popatrz, opowiem Ci historię! Wizualny storytelling, interpretacja dziedzictwa i turystyka"

Nagranie dostępne tu: https://www.youtube.com/watch?v=SL9jVSY42cE

- warsztat z turystyki Michał Koskowski i Marcelina Metera - "Popatrz, opowiem Ci historię! Wizualny storytelling, interpretacja dziedzictwa i turystyka"

- warsztat z turystyki Tomasz Gołąbek - „Nowe, cyfrowe oblicze szlaków turystycznych”

- spotkanie networkingowe

- prezentacja realizacji artystycznej VR – Marek Kudła

NOWE TECHNOLOGIE

- wykład - Sylwia Żółkiewska „Ludzie i szalone sny maszyny. Sztuka remiksu i kreatywność w świecie AI”

Nagranie dostępne tu: https://www.youtube.com/watch?v=3GlszNUQC_g

- warsztat z technologii - Sylwia Żółkiewska -  „Sztuka i kultura w erze mobile. Jak z głową projektować aplikacje i gry mobilne”

-  warsztat z technologii - Marcin Wilkowski - „Szansa, moda czy konieczność? Wykorzystanie rozwiązań AI w upowszechnianiu zbiorów małej instytucji kultury”

- dyskusja podsumowująca konferencję – Centrum Cyfrowe

Raport podsumowujący konferencję stanowi załącznik do artykułu:

https://www.cyfrowewm.pl/artykuly/348/raport-pokonferencyjny-drugie-zycie-zdigitalizowan/

 

Zapisz się do newslettera