Projekt D-EFFECT

Projekt: D-EFFECT - civic society democracy lessons, bringing a youth perspective in the EU policymaking at all levels in line with Youth Strategy 2022-2027 (STHB.04.01-IP.01-0005/23)

Okres realizacji: 1.07.2024 - 30.06.2027

Dofinansowanie: Program Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027, Partnerzy projektu: 

Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk (PL) - lider
Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu (PL)
Stowarzyszenie Media Dizajn (PL)
Gmina Olsztynek (PL)
Cultural administration, Hässleholm Municipality (SE)
Municipality of Västervik (SE)
Hochschule Wismar, University of Applied Sciences: Technology, Business and Design (DE)
Förderverein Gutshaus Ramin e.V. (DE)
Kłaipeda University (LT)
Association Rietavas Women Employment Centre (LT)
Guldborgsund Kommune (DK)
Odsherred Municipality (DK)

Budżet projektu: 2.287.272,70 EUR 
Budżet CSE Światowid: 144.372,00 EUR

Celem projektu jest trwałe wzmocnienie organizacji społecznych i ich zdolności do współpracy z lokalną administracją publiczną w krajach Południowego Bałtyku, zwłaszcza tych działających w małych miastach. Projekt ma na celu rozwój społeczeństwa obywatelskiego, które ceni różnorodność społeczną, równe traktowanie i dialog. Zwieńczeniem działań będzie organizacja festiwali demokracji lokalnej oraz wspólne działania konsorcjum na rzecz stworzenia poradników i strategii dla przyszłej implementacji i powielenia wydarzeń LYDF - Lokalnych Młodzieżowych Festiwali Demokratycznych w innych regionach Morza Bałtyckiego i Europy.

Realizacja projektu umożliwi prezentację problemów i ich rozwiązań na forum publicznym oraz spotkania z lokalnymi politykami i urzędnikami, którzy mają wpływ na naszą rzeczywistość. W ramach inicjatywy mogą być organizowane działania uświadamiające, wizyty studyjne, debaty, warsztaty, akcje społeczne, szkolenia i dyskusje. Ponadto zespół badawczy przeprowadzi lokalne badania jakościowe w każdym z uczestniczących miast, w tym specjalistyczne wywiady i dyskusje grupowe z młodymi ludźmi, aby zrozumieć ich podejście do uczestnictwa i postrzeganie demokracji. Przeprowadzone zostaną etnograficzne studia przypadków dotyczące warunków uczestnictwa, obejmujące obserwacje, dyskusje grupowe i wywiady biograficzne z młodzieżą.

Przez projekt chcemy osiągnąć:

  • Lepsze połączenie między UE a młodzieżą: Coraz więcej młodych ludzi nie ma zaufania do UE i ma trudności ze zrozumieniem jej zasad, wartości i funkcjonowania. Deficyty demokracji w procesach UE są jedną z przyczyn rosnącego eurosceptycyzmu wśród młodych.
  • Wyższy wymiar praktyczny i wiedzę na temat demokracji i wartości UE: Wiedza młodych na temat demokracji jest głównie teoretyczna i nie przekłada się na praktyczne rozwiązania oparte na partycypacji.
  • Rozwój i współpraca na poziomie ponadnarodowym między organizacjami młodzieżowymi: Interesariusze działający na rzecz demokratyzacji młodzieży nie mieli dotąd okazji do wymiany doświadczeń i metod pracy na poziomie międzynarodowym.
  • Tworzenie przestrzeni i uczestnictwa dla młodych: Młodzi ludzie są niedostatecznie reprezentowani w procesach decyzyjnych. Potrzebują dostępu do fizycznych przestrzeni w swoich społecznościach, aby wspierać swój rozwój.
  • Rozwój bardziej integracyjnych społeczeństw Południowego Bałtyku: Jedna trzecia młodych ludzi w Europie jest zagrożona ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Wielu z nich nie ma dostępu do praw socjalnych i doświadcza dyskryminacji.
  • Nowe możliwości rozwoju dla młodych z regionów peryferyjnych: Ważne jest zapewnienie równości i zaangażowania społecznego/politycznego młodych ludzi zarówno w środowisku miejskim, jak i wiejskim.

Działania w ramach projektu:

Konferencja startowa projektu D-Effect w formie online - 9.09.2024

Start projektu D-effect rozpoczął się wirtualnie w dniu 9 września 2024. Partnerzy w międzynarodowym składzie spotkali się, aby oficjalnie rozpocząć swoje działania oraz omówić najbliższe aktywności.



Spotkanie online było również okazją do zapoznania się zespołu projektowego, gdzie każdy zaprezentował swoją organizację oraz personel, który będzie zaangażowany w działania.

Omówione zostały poszczególne pakiety zadań jakie zostały zaplanowane w projekcie. Każdy dowiedział się również o promocji i komunikacji, która jest bardzo ważna w projekcie.

Ustalono szczegóły konferencji startowej, która fizycznie odbędzie się w Elblągu w dniach 1-2.10.2024. Dodatkowo omówione zostały najbliższe działania administracyjne jak i merytoryczne jakie partnerzy będą wykonywać w najbliższych miesiącach.



--- --- --- --- ---

Konferencja startowa projektu D-EFFECT, Elbląg 1-2.10.2024

Konferencja rozpoczęła się częścią powitalną, następnie przedstawiony został przegląd wymagań programowych, poruszono kwestie dotyczące sprawozdawczości i finansów. Podczas trwania całego wydarzenia odbyły się dwie równoległe sesje grupowe. Pierwsza zgromadziła partnerów projektowych, gdzie zaprezentowane zostały kwestie dotyczące celów, zadań, oczekiwanych rezultatów i harmonogramu prac w D-Effect, a także te związane z metodologią i inspiracjami dla lokalnych festiwali demokratycznych młodzieży. Zajęliśmy się również sprawami formalnymi oraz komunikacją i promocją projektu. 

Druga, równoległa sesja dedykowana została młodzieży i dotyczyła demokracji i partycypacji obywatelskiej. Przedstawiciele młodego pokolenia dokonali kreatywnej refleksji na temat tego, co dla nich znaczy demokracja, mapowali swoje doświadczenia w zakresie partycypacji i rozmawiali o metodologii młodzieżowych festiwali demokratycznych.







W kolejnym dniu Konsorcjum projektowe zajmowało się kwestiami formalnymi oraz merytoryką, skupiając się na przyszłych działaniach projektowych. Uwaga skupiona była na poszczególnych pakietach roboczych w projekcie, czemu towarzyszyła ożywiona dyskusja. Rozplanowany został również kalendarz nadchodzących działań i spotkań projektowych.

W tym samym czasie grupa młodzieży uczestniczyła w pełnych wyzwań, kreatywnych zajęciach w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, przygotowujących m.in. do wystąpień publicznych i pracy przed kamerą. Warsztaty dla młodzieży prowadzili Karolina Pawlak oraz Kacper Chyła. 

Spotkanie zakończyliśmy podsumowaniem sesji młodzieżowej, gdzie młodzi przedstawili prezentację dotyczącą nabytych kompetencji podczas warsztatów. Następnie wspólnie dyskutowaliśmy na temat dalszej pracy projektowej.



Materiał wideo z konferencji startowej projektu D-EFECT:



--- --- --- --- ---

Projekt „D-Effect” – Partycypacja i demokracja młodzieżowa w praktyce, Elbląg 28.11.2024

28 listopada 2024 r. w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyło się spotkanie inauguracyjne jedno z działań projektu „D-Effect”, którego głównym celem jest aktywizacja młodzieży poprzez rozwój partycypacji obywatelskiej oraz organizację festiwali demokratycznych. Projekt powstał jako odpowiedź na potrzeby młodzieży, wynikające z konsultacji i warsztatów prowadzonych przez ostatnie dwa lata.

Inicjatywa rozpoczęła się od pomysłu na wspieranie instytucji kultury i organizacji młodzieżowych. Z czasem ewoluowała w projekt promujący demokratyczne postawy i aktywność obywatelską młodych ludzi. „D-Effect” obejmuje działania w pięciu krajach regionu Morza Bałtyckiego, dzięki współpracy międzynarodowej sieci samorządów, organizacji pozarządowych oraz euroregionów. Polskimi partnerami są m.in. gminy Olsztynek, Dzierzgoń oraz Elbląg, a także Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk oraz Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblagu.

Projekt kładzie nacisk na praktyczne działania. Jednym z jego kluczowych elementów są festiwale demokratyczne – przestrzenie, gdzie młodzi ludzie mogą nie tylko poznawać zasady demokracji, ale również współtworzyć wydarzenia kulturalne i edukacyjne. W trakcie trwania projektu uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, jak działa partycypacja młodzieżowa w innych krajach, takich jak Szwecja, Dania czy Litwa. Zdobyte tam doświadczenia posłużą jako inspiracja do tworzenia lokalnych działań.

Ważną częścią projektu są warsztaty i spotkania z młodzieżą. Podczas nich uczestnicy wspólnie zaplanują i zrealizują inicjatywy, takie jak okrągłe stoły, które umożliwiają dialog pomiędzy młodzieżą, a władzami lokalnymi. Model ten już funkcjonuje między innymi w Olsztynku, a jego efekty są inspiracją dla innych samorządów.

„D-Effect” to także szansa na międzynarodową wymianę doświadczeń. Młodzież będzie miała możliwość uczestniczenia w projektach takich jak „Streets for Youth”, gdzie młodzi planują przyszłość swoich miast w perspektywie do 2050 roku. W Elblągu i innych lokalizacjach realizowane będą pilotażowe programy z zakresu zrównoważonego rozwoju, angażujące zarówno młodzież, jak i nauczycieli.

Projekt jest wyjątkowy, bo łączy działania edukacyjne z praktycznym wsparciem. Daje młodym ludziom narzędzia do współdecydowania, kreowania zmian i realizowania własnych pomysłów na rozwój społeczności lokalnych. Partnerzy podkreślają, że „D-Effect” to projekt tworzony „dla młodzieży i przez młodzież”. Dzięki niemu młode pokolenie zyskuje realną możliwość współtworzenia przyszłości – swojej i swoich miast.





Materiał wideo ze spotkania inauguracyjnego projektu D-EFECT:












Zapisz się do newslettera