Polskie kolory ciszy 2008

 Casting do musicalu

Światowid zaprasza do udziału w castingu do musicalu, połączonego z naborem do sekcji wokalnej działającej przy naszym centrum.

 

 Casting ma na celu wyłonienie wokalistów do ról głównych, drugoplanowych oraz chórków do nowego musicalu realizowanego przez Światowid. Jednocześnie ogłaszamy nabór do sekcji wokalnej działającej przy CKiWM Światowid. W castingu mogą wziąć udział dzieci i młodzież w wieku od 5 do 25 lat.

 - Prosimy o przygotowanie dwóch piosenek zróżnicowanych pod względem wyrazu artystycznego. Kandydatów przesłuchiwać będzie profesjonalne jury. Najlepsi, najzdolniejsi wokaliści wezmą udział w przygotowaniach i realizacji widowiska muzycznego wraz z muzykami, tancerzami i aktorami - mówi Magdalena Czarnocka Kierownik Działu Strategii i Projektów w CKiWM "Światowid".

Premiera musicalu odbędzie się 11 listopada 2008 r.

Przesłuchania odbędą się 5 września 2008 roku o godzinie 17.00 w Galerii Nobilis Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid.

Musical jest częścią projektu pt.: "Polskie kolory ciszy" zrealizowanego ze środków Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Wyniki castingu do musicalu

W miniony piątek (5 września)w Światowidzie odbył się casting do musicalu, połączony z naborem do sekcji wokalnej działającej przy naszym centrum.

Casting, na który zgłosiło się ponad 40 osób miał na celu wyłonienie uzdolnionych wokalistów do ról głównych, drugoplanowych oraz chórków do nowego musicalu realizowanego przez Światowid. Przesłuchania połączone były z naborem do sekcji wokalnej działającej przy CKiWM Światowid.

 - Serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie nowym projektem CKiWM Światowid. Premiera musicalu odbędzie się już 11 listopada 2008 r. - mówi Magdalena Czarnocka Kierownik Działu Strategii i Projektów w CKiWM "Światowid".

Spośród przesłuchanych osób do udziału w musicalu wytypowano:

-          Zuzannę Okienko

-          Sylwię Knop

-          Aleksandrę Gładzińską

-          Alicję Piasecką

-          Ewę Maciaszczyk

-          Paulinę Hebel

-          Anetę Brodę

-          Adriannę Tulską

-          Katarzynę Wasiak

-          Paulinę Miedzińską

-          Wiktorię Sajkiewicz

  Na pierwsze spotkanie musicalowe zapraszamy 12 września (piątek) o godzinie 18.00 do Galerii Nobilis w CKiWM Światowid.  

Odbył się również nabór do sekcji wokalnej, do której przyjęto:

-          Zuzannę Okienko

-          Sylwię Knop

-          Barbarę Sarbiewską

-          Aleksandrę Gładzińską

-          Julię Lubomską

-          Ewę Maciaszczyk

-          Annę Karpińską

-          Anetę Brodę

-          Adriannę Tulską

-          Katarzynę Wasiak

-          Katarzynę Grzegorz

Pierwsze spotkanie sekcji wokalnej odbędzie się w poniedziałek 15 września o godzinie 16.00 w Galerii Nobilis w CKiWM Światowid.

Wszelkie informacje można uzyskać u Pani Marty Osowskiej pod numerem telefonu 508 060 546.

Musical jest częścią projektu pt.: "Polskie kolory ciszy" zrealizowanego ze środków Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Recital fortepianowy w Galerii Nobilis  

Centrum Kultury „Światowid” zaprasza w sobotę, 25 października o godz. 18:00 do Galerii Nobilis na recital fortepianowy w wykonaniu Jana Gaździckiego laureata wielu międzynarodowych konkursów. W programie usłyszymy utwory: Dymitra Szostakowicza, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Roberta Schumanna. Wstęp jest wolny.

 

Jan Gaździcki jest utalentowanym młodym pianistą. Urodził się 2.09.1984 w Warszawie, gdzie w wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Od 1992 roku mieszka wraz z rodziną w Niemczech. Był uczniem Stefana Schmidta i prof. Anatola Ugorskiego (Musikhochschule w Detmold). W latach 2002-2008 studiował w Wyższej Szkole Muzycznej (Hochschule für Musik und Darstellende Kunst) we Frankfurcie nad Menem, początkowo pod kierunkiem prof. Catherine Vickers a od 2005 w klasie prof. Joachima Volkmanna. W roku akademickim 2006/2007, jako stypendysta programu Socrates, uczył się w Akademii Muzycznej im. K Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Swoje pianistyczne umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u Dmitri Bashkirova, Borisa Blocha, Paula Guldy, Andrzeja Jasińskiego, Konrada Richtera, Klausa Schilde, Anatola Ugorskiego. 

Nagrody i wyróżnienia

 W wieku 9 lat został zwycięzcą konkursu młodzieżowego w Nauheim. W następnych latach otrzymał wiele pierwszych nagrόd na rόżnych konkusach niemieckich – był m.in. wielokrotnym zwycięzcą Willy Bissing- Wettbewerb w Hanau (1996, 1997, 1998), jak również najważniejszego konkursu dla młodzieży Jugend musiziert. Tutaj w  roku 1996 zdobył pierwszą nagrodę w Hessji, w 1998 pierwszą nagrodę na poziomie ogólnoniemieckim (Bundeswettbewerb) w kategorii muzyki kameralnej i nagrodę specjalną miasta Darmstadt.

W roku 1999 zdobył pierwszą nagrodę (z najwższą punktacją) na poziomie ogólnoniemieckim w kategorii fortepian solo i nagrody specjalne: fundacji Deutsche Stiftung Musikleben i nagrodę miasta Erlangen za najlepszą interpretację muzyki współczesnej.  

W roku 2000 otrzymał nagrodę promocyjną fundacji Stiftung Podium Junger Musiker. Zdobywał wyróżnienia i nagrody w konkursach międzynarodowych - Międzynarodowym konkursie im. F. Chopina w Szafarni w 1997 r., Międzynarodowym Konkursie Radiowym Concertino Praga (2000).

Jest zwycięzcą drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Krajów Bałtyckich – Narva (Estonia) 2002. 

W roku 1999 otrzymał prestiżową nagrodę przyznawaną przez Main-Kinzig-Kreis w dziedzinie kultury (Kulturpreis). Artysta był najmłodszym laureatem w historii tej nagrody. 

Artysta koncertuje zarówno w Niemczech jak i w innych krajach Europy: Anglii, Austrii, Estonii, Francji, Luksemburgu, Norwegii, Polsce, Szwajcarii. W roku 2000 grał w paryskim Louvre. Koncert  był nagrywany przez francuską stację Tele Muzzik. W 2002 wystąpił z recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 

Muzyka kameralna

Obok działalności solowej, Jan Gaździcki jest zaangażowanym wykonawcą muzyki kameralnej. Jego partnerami w tej dziedzinie byli m. in. Leonard Elschenbroich, Alina Pogostkina, Leticia Muñoz Moreno, Alexander Zekke. Od 2007 jest członkiem Trio Consonare. W roku 2001 nagrał pierwszą płytę CD z utworami Bacha i Honeggera.

Już w sobotę, 25 października o godz. 18:00 ten młody, utalentowany artysta wystąpi w Galerii Nobilis Centrum Kultury „Światowid”. Wstęp jest wolny.   

Koncert realizowany jest w ramach projektu "Polskie kolory ciszy" zrealizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzyka, taniec i gra aktorska - premiera musicalu  

Już we wtorek, 11 listopada o godz. 18:00 w dużej sali kina „Światowid” odbędzie się premiera autorskiego musicalu pod tytułem „POLSKIE KOLORY CISZY”. To poruszające widowisko artystyczne zostało w całości stworzone i przygotowane w „Światowidzie”. Wszystkich miłośników dobrej muzyki, tańca, śpiewu i teatru zapraszamy do uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu. Wstęp jest wolny.

 

„Polskie kolory ciszy” to musical opowiadający o losach kilku pokoleń młodych ludzi, zmuszonych przez realia czasów, w których żyją, do rozłąki z najbliższymi. Osobiste dramaty są ukazane na tle pamiętnych momentów z historii Polski. Odrzucona miłość, śmierć ukochanego, rozłąka matki z dzieckiem czy wyjątkowo aktualny dziś obraz euro sieroty, to niektóre z najsilniej poruszających wątków musicalu.  

Widowisko, którego głównym środkiem wyrazu jest muzyka, łączy w sobie również elementy tańca, aktorstwa i recytacji.  

W musicalu wystąpią wyłonieni w castingu wokaliści, zespół THE ROZMISH z Kościerzyny, tancerze, aktorzy sekcji teatralnej. Młodzi ludzie stworzyli widowisko pod kierunkiem wyjątkowych instruktorów: muzyków- Marty Osowskiej-Utrysko i Tomasza Stroynowskiego, plastyków- Aleksandry Matulewicz i Marty Wasilewskiej, literatki Krystyny Stroynowskiej, choreografa Agaty Maleńczyk.  

Premiera tego niezwykłego widowiska odbędzie się 11 listopada o godzinie 18:00 w dużej sali kina „Światowid” w Elblągu.  

Dyrektor artystyczny musicalu- Marta Osowska-Utrysko, muzyka i aranżacje- Marta Osowska-Utrysko, Tomasz Stroynowski, scenariusz- Krystyna Stroynowska, Marta Osowska-Utrysko, reżyseria- Marta Osowska-Utrysko, Tomasz Stroynowski, teksty- Krystyna Stroynowska, scenografia- Aleksandra Matulewicz, Marta Wasilewska, choreografia i przygotowanie tancerzy- Antoni Czyżyk, Agata Maleńczyk wykonawcy- Kamil Brzeski, Mateusz Brzeski, Błażej Głodowski, Krzysztof Kobierzyński (zespół THE ROZMISH), Jakub Kasin, Jan Gaździcki, Ewa Maciaszczyk, Hanna Gieda, Dorota Leszczyńska, Anna Federowicz, Aleksandra Gładzińska, Alicja Piasecka, Aneta Broda, Adrianna Tulska, Katarzyna Wasiak, Paulina Miedzińska, Karolina Mach, Marta Gieda, Wiktoria Sajkiewicz, Zuzanna Okienko, Sylwia Knop, Natalia Owczarek, Daria Rucińska, Eliza Nowaczyk, Anastazja Szmawonian, Paula Świtek, Dagmara Staniecka, Ewelina Pietrewicz, Agata Przespolewska, Ewelina Krywko, Barbara Ejsymont, Magdalena Konczewska, Tomasz Barański, Dawid Sęk, Ariel Fedoruk, Tomasz Latuszek oraz tancerze EKT Jantar, Magda i Oliwier- aktorzy z sekcji teatralnej CKiWM Światowid i inni.  

Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać w kasie kina „Światowid” od 4 listopada w godz. od 14:00 do 21:00.  

Musical powstał w ramach projektu "Polskie kolory ciszy" zrealizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Polskie kolory ciszy - transmisja już dziś na www.eswiatowid.pl!

Od rana w elbląskim Światowidzie trwają intensywne przygotowania do premiery musicalu Polskie kolory ciszy. Spektakl - i jego internetowa transmisja rozpoczną się o godz. 18.

 

Wejściówki na premierę rozeszły się błyskawicznie i od dawna nie można ich już dostać. Widowisko będzie można zobaczyć jeszcze jutro, ale wolnych miejsc zostało już niewiele. 

Dlatego dziś na eswiatowid.pl zapraszamy na telewizyjną transmisję musicalu, a retransmisję opublikujemy w późniejszym terminie. O szczegółach będziemy jeszcze informować.

Jednocześnie informujemy, że ze względu na szybkość transferu danych jakość transmisji u poszczególnych odbiorców może być różna. Obraz z kina Światowid w tym samym momencie będzie mogło oglądać kilkadziesiąt osób. Dlatego w przypadku większej liczby zainteresowanych, dla części komputerów transmisja nie będzie dostępna.

Pracujemy nad tym, by kolejne tego rodzaju przedsięwzięcia były dostępne dla jeszcze większej liczby odbiorców.

Polskie kolory ciszy to już drugi autorski musical, który w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid realizują: Marta Osowska - Utrysko i Tomasz Stroynowski.

Tym razem, jak zapowiadają twórcy, ma to być poruszające widowisko o losach kilku pokoleń młodych ludzi, którzy przez realia czasów, w których żyją, zostali zmuszeni do rozłąki z najbliższymi. Osobiste dramaty ukazano na tle ważnych momentów z historii Polski. Będzie odrzucona miłość, śmierć ukochanego, rozłąka matki z dzieckiem i aktualny dziś problem euro - sierot.

Spektakl ma być pełen dobrej muzyki, tańca i śpiewu.

Wydawcą multimedialnej gazety eswiatowid.pl jest Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid.

Musical "Polskie kolory ciszy" zrealizowano przy pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Musical budzący wspomnienia
Wczoraj w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w CKiWM „Światowid” odbyła się premiera autorskiego musicalu pod tytułem „POLSKIE KOLORY CISZY”. Artyści przenieśli publiczność do czasów powstania listopadowego, a także do komunistycznej Polski, przesiąkniętej szarzyzną blokowisk, wyrastających na tle powojennych zniszczeń, ale i przywołującej różnorodne wspomnienia. Widzowie usłyszeli takie utwory jak: „Do Ciebie, mamo” Violetty Villas, „W żółtych płomieniach liści” Skaldów czy „Łatwopalni” Maryli Rodowicz.
 
 Musical „Polskie kolory ciszy” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Duża sala kina „Światowid” w całości wypełniona została publicznością. Szybko zabrakło miejsc siedzących. To poruszające widowisko artystyczne zostało w całości stworzone i przygotowane w „Światowidzie” pod dyrekcją Marty Osowskiej – Utrysko. Głównym środkiem wyrazu jest muzyka, połączona z elementami tańca, aktorstwa i recytacji.  Musical składa się z trzech aktów, a rozpoczyna się od przypomnieniem wydarzeń z 1830 roku. W paryskim salonie spotykają się Polacy, gdzie rozbrzmiewa koncert chopinowski. Tymczasem w kraju ojczystym wybucha powstanie listopadowe. W obliczu patriotycznego zrywu nadchodzi dramat dla szczęśliwej miłości.

W drugim akcie wykonawcy przenieśli publiczność do realiów komunistycznej Polski, choć przesiąkniętej szarzyzną blokowisk, wyrastających na tle powojennych zniszczeń, przywołującej jednocześnie paletę wspomnień barwnych i różnorodnych. Spektakl ukazuje skrajne oblicza komunizmu- z jednej strony ogólnonarodowy zapał odbudowy kraju, z drugiej bunt przeciw socrealistycznemu ograniczeniu wolności człowieka.

Na zakończenie młodzi artyści wykonali piosenkę „Łatwopalni” Maryli Rodowicz: "...A my tak łatwopalni biegniemy w ogień, by mocniej żyć. A my tak łatwopalni, tak śmiesznie mali, dosłowni zbyt...”.

Publiczność mogła usłyszeć także inne utwory: „Biały krzyż”- Czerwonych Gitar, „Autobus czerwony”- muz. W. Szpilmana, „Do Ciebie, mamo”- Violetty Villas, „Remedium”- Maryli Rodowicz, „Powrócisz tu”- Ireny Santor, „W żółtych płomieniach liści”- Skaldów, „Siądź z tamtą kobietą”- Seweryna Krajewskiego i Agnieszki Osieckiej, „Ostatnia niedziela”- Mieczysława Fogga.

- 90 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobry moment by powrócić do tamtych czasów, tak ciężkich dla naszych przodków. Ten spektakl zmusił nas wszystkich do refleksji nad naszym życiem i ukazał nam, co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze – powiedział uczestnik spektaklu. 

Dyrektor artystyczny musicalu- Marta Osowska-Utrysko, muzyka i aranżacje- Marta Osowska-Utrysko, Tomasz Stroynowski, scenariusz- Krystyna Stroynowska, Marta Osowska-Utrysko, reżyseria- Marta Osowska-Utrysko, Tomasz Stroynowski, teksty- Krystyna Stroynowska, scenografia- Aleksandra Matulewicz, Marta Wasilewska, choreografia i przygotowanie tancerzy- Antoni Czyżyk, Agata Maleńczyk wykonawcy- Kamil Brzeski, Mateusz Brzeski, Błażej Głodowski, Krzysztof Kobierzyński (zespół THE ROZMISH), Jakub Kasin, Jan Gaździcki, Ewa Maciaszczyk, Hanna Gieda, Dorota Leszczyńska, Anna Federowicz, Aleksandra Gładzińska, Alicja Piasecka, Aneta Broda, Adrianna Tulska, Katarzyna Wasiak, Paulina Miedzińska, Karolina Mach, Marta Gieda, Wiktoria Sajkiewicz, Zuzanna Okienko, Sylwia Knop, Natalia Owczarek, Daria Rucińska, Eliza Nowaczyk, Anastazja Szmawonian, Paula Świtek, Dagmara Staniecka, Ewelina Pietrewicz, Agata Przespolewska, Ewelina Krywko, Barbara Ejsymont, Magdalena Konczewska, Tomasz Barański, Dawid Sęk, Ariel Fedoruk, Tomasz Latuszek oraz tancerze EKT Jantar, Magda i Oliwier- aktorzy z sekcji teatralnej CKiWM Światowid i inni.  

Musical powstał w ramach projektu "Polskie kolory ciszy" zrealizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapisz się do newslettera