POMOSTY - Europejskie Spotkania Młodzieży Artystycznie Uzdolnionej
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Okres realizacji projektu: marzec - lipiec 2010
Tematem przewodnim tegorocznej edycji projektu jest bursztyn i legenda o Juracie, w oparciu o które zrealizujemy działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży z Polski i Rosji.
Warsztaty edukacyjne zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem różnych dziedzin artystycznych i technik (np. animacja komputerowa, animacja rysunkowa, działania multimedialne, plastyczne itp.).
Zadaniem uczestników projektu będzie przygotowanie przedstawienia interdyscyplinarnego (taniec, muzyka, teatr, multimedia) - współczesnej wersji legendy oraz stworzenie animacji rysunkowej do tejże legendy.Uzupełnieniem działań projektowych będą seminaria i warsztaty dla instruktorów i nauczycieli przedmiotów artystycznych z zakresu edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży.
Kalendarium projektu:
Marzec 2010Ustalenie harmonogramu spotkań w ramach projektu. Opracowanie scenariusza do przedstawienia na podstawie Legendy o Juracie.
Kwiecień 2010 W dniach 23 - 25 kwietnia spotkali się po raz pierwszy uczestnicy naszego projektu. Odbyły się warsztaty teatralne i plastyczne, w których udział wzięła młodzież z Polski i Rosji. W ramach zajęć teatralnych odbyły się warsztaty chodzenia na szczudłach - dla niektórych był to pierwszy kontakt z tą techniką. Kwietniowe spotkanie było również okazją nie tylko do twórczej pracy, ale i do integracji i wzajemnego poznania się przed czekającą pracą artystyczną. Nad całością czuwała Edyta Machul - instruktor teatralny w CSE "Światowid". Nie zabrakło również tłumacza języka rosyjskiego, Iriny Politańskiej, która dbała o wzajemne zrozumienie pomiędzy Polakami i Rosjanami.
Maj 2010 Kolejne spotkanie warsztatowe nastąpiło w dniach 21 - 23 maja. Uczestnicy warsztatów teatralnych skupili się nad pracą nad kolejnymi elementami przedstawienia. Z kolei uczestnicy warsztatów plastycznych przygotowywali poszczególne elementy scenografii do finałowego przedstawienia. Tłumacz języka rosyjskiego pomagał młodym artystom w ich twórczych pracach ułatwiając komunikację pomiędzy grupą a instruktorami.
Czerwiec 2010 Uczestnicy projektu po raz ostatni spotkali się w czerwcu. Był to bardzo intensywny okres w naszym harmonogramie - oprócz kolejnych warsztatów młodzież musiała zacząć przygotowywać się do finałowego przedstawienia na scenie w dn. 23 czerwca br.
Czerwcowe spotkanie rozpoczęło się warsztatami animacji rysunkowej. Do poprowadzenia zajęć zaprosiliśmy specjalistów ze Studia Miniatur Filmowych w Warszawie - Wiesława Ziębę - rysownika (animował „Bolka i Lolka", „Reksia"), grafika Szymona Adamskiego oraz Eugeniusza Gordziejuka - szefa produkcji. To oni pokazali uczestnikom, jak wygląda praca nad filmem animowanym od momentu zrodzenia się pomysłu, stworzenia projektów, poprzez animację, zdjęcia i postprodukcję. W warsztatach wzięła udział młodzież z Kaliningradu oraz z Polski, przy ogromnym wsparciu młodzieży z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. W efekcie powstała kilkuminutowa animacja, w której główną rolę odegrały ulepione z plasteliny figurki boginek, księżniczki Juraty, rybaków oraz Perkuna. Całość będzie prezentowana w kinie jako wstęp do przedstawienia finałowego.
Z kolei grupa teatralna wzięła udział w warsztatach bębniarskich, których dźwięk będzie odgrywać ważną rolę podczas przedstawienia. Był to również czas na przećwiczenie wszystkich scen, tuż przed zbliżającą się premierą. W tym celu ostatnie warsztaty odbywały się na scenie sali widowiskowo – kinowej, gdzie prezentowana będzie „Baśń o Juracie”.
Podczas warsztatów plastycznych powstały ostatnie elementy scenografii i kostiumów, w których dominowało przebranie Perkuna.
Przedstawienie finałowe - "Baśń o Juracie"
Animacja rysunkowa poprzedziła teatralna wersję legendy o Juracie. Scenariusz do przedstawienia przygotował Krzysztof Grębski, polski aktor i reżyser teatralny, radiowy i telewizyjny oraz profesor w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Jego reżyserem była Edyta Machul, instruktor teatralny CSE, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim i Podyplomowych Studiów Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Młodzi aktorzy zostali podzieleni na grupy, które uczestniczyły w różnych warsztatach teatralnych prowadzonych przez specjalistów w swoich dziedzinach. Były to warsztaty szczudlarskie i bębniarskie, animacji i kreacji ruchu scenicznego. Zdobyte przez nich umiejętności zostały zaprezentowane podczas przedstawienia finałowego. Przedstawienie prezentowane było trzy razy, dwa razy przy pełnej sali kinowej (23 czerwca 2010 r.), trzeci raz w plenerze, na kadyńskiej plaży nad Zalewem Wiślanym (2 lipca 2010 r.). W niezwykle urokliwej i naturalnej dla tego przedstawienia scenerii,w towarzystwie zachodzącego słońca, inscenizacja miała szczególną siłę wyrazu. Bardzo istotnym elementem przedstawienia były animacje multimedialne i muzyczne, które przygotował grafik komputerowy, Jakub "Qubi" Strumiński.W ramach Pomostów instruktorzy i nauczyciele przedmiotów artystycznych brali udział w warsztatach i seminariach.