Udział w naszych warsztatach to niecodzienna podróż… odkrywanie nowych talentów, umiejętności, poznawanie nowych uczestników, nawiązywanie kontaktów. To artystyczne antidotum na problemy dnia codziennego.
Gdzie będziemy z działaniami? W Oleśnie, Aniołowie, Kadynach, Elblągu oraz Tolkmicku.
Działania, które proponujemy w tej odsłonie projektu wynikają z potrzeb samych uczestników i koncentrować się będą wokół sztuki użytkowej. Chcemy przypomnieć stare, zapomniane techniki oraz zaproponować nowe formy wykonywania przedmiotów użytecznych. Dzięki nowym umiejętnościom seniorzy będą mogli samodzielnie lub ze swoimi bliskimi, dziećmi, wnukami wykonać różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, prezenty.
Działania w ramach projektu:
- Inauguracja projektu, Spotkanie organizacyjne liderów z Oleśna, Elbląga i Tolkmicka z koordynatorem projektu, uzgodnienie szczegółów logistycznych i merytorycznych
- Warsztaty malarstwa na szkle w Aniołowie
Malarstwo na szkle - witrochromia była znana w średniowieczu, obecnie pojawia się w sztuce ludowej, to rodzaj malarstwa, gdzie obraz występuje po drugiej stronie szkła, jest malowany farbami olejnymi za pomocą pędzla i pióra. W tej technice najpierw maluje się wszystkie szczegóły, kontury, następnie laserunki, światła, na końcu kryjące ciemne partie oraz tło. Odmianą tej techniki jest howitrochromia, tutaj całą szybę pokrywa się białą lub barwną zaprawą za pomocą impastu farbą olejną. Po wyschnięciu farby wykonuje się rysunek przez wydrapywanie. Następnie zostaje on pokryty farbą innego koloru. To niezwykle interesująca technika, którą można wykorzystać także do wykonania przedmiotów użytkowych i biżuterii.
- Realizacja warsztatów artystycznych w ramach Dni Jakubowych w Tolkmicku
Dni Jakubowe to wyjątkowe wydarzenie integrujące społeczność nadzalewowego miasteczka oraz przyciągające turystów i mieszkańców regionu. Chcemy włączyć się z seniorami w organizację tego wydarzenia. Dla młodszego pokolenia to praktyczna nauka i możliwość zdobywania nowych umiejętności pod okiem seniorów.
Nowym warsztatem, jednym z trzech proponowanych przez nas w Tolkmicku, będzie warsztat rękodzielniczy. Prowadząca warsztat Anna Dukszta przez wiele lat zajmowała się zgłębianiem technik haftu, kroju, tkactwa, uczestnicząc w różnego rodzaju warsztatach i kursach twórczych, a także biorąc udział w licznych wystawach. Zbiera stare koronki, hafty i wzory zdobnicze, które inspirują ją do tworzenia własnych projektów. Gromadzi literaturę dotyczącą rękodzieła. Przy projektowaniu stara się wykorzystywać urodę materiałów (szczególnie naturalnych, ekologicznych).
Warsztaty, w trakcie których pod opieką instruktora można za pomocą igły, nitki czy szydełka wykonać oryginalne drobiazgi na każdą okazję. Wystarczą kolorowe materiały, filce, cekiny, koraliki, wstążki, guziki, aby wyczarować zachwycające anioły, ptaszki, żabki, koty, pieski, lalki i miśki czy oryginalną biżuterię.
Kolejne warsztaty to witraż i ozdoby wykonane w technice witrażu.
- Warsztaty „Tkanina artystyczna” w Oleśnie
Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli poznać proces tworzenia tkaniny artystycznej, nauczyć się interesujących ściegów tkackich i zastosowania ich w pracy twórczej.
- Plenerowe „Spotkania ze sztuką użytkową”, świetlica wiejska w Kadynach
Plenerowe warsztaty z udziałem seniorów z miejscowości uczestniczących w projekcie. W ramach pleneru planujemy dwa 4-godzinne warsztaty: ceramika użytkowa (naczynia użytkowe) oraz płaskorzeźba w drewnie (lustra, ramy). Na zakończenie pleneru zorganizowana zostanie wystawa prac uczestników, otwarta dla społeczności Kadyn. Uczestnicy pleneru wezmą udział w wycieczce po Kadynach, poznają bogatą historię i zabytki tej miejscowości.
- Warsztaty „ Naczynia użytkowe".
Dwie wybrane techniki: wykonanie pater w technikach szklanych lub zdobione naczyń szklanych, porcelanowych techniką decoupage. Warsztaty z udziałem seniorów oraz młodzieży w zakresie technik plastycznych (decoupage, fusing), realizowane w 2 pracowniach Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”
Za pomocą techniki decoupage mogą być ozdabiane przedmioty praktycznie z każdego materiału (drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika), dostępne w każdym domu (pudełka, skrzynki, świeczniki, doniczki, ramki do zdjęć, albumy, ceramika). Na odpowiednio spreparowaną powierzchnię przykleja się wzór wycięty czy wyrwany z papieru lub serwetki, a następnie pokrywa się go wieloma warstwami lakieru, tak aby był niewyczuwalny w dotyku. Często stosuje się także środki, za pomocą których uzyskuje się charakterystyczne pęknięcia, co powoduje, iż dany przedmiot wygląda, jakby był z innej epoki. Stosowanie techniki decoupage nie wymaga specjalnych umiejętności plastycznych, a jednocześnie pozwala na uzyskanie wspaniałych efektów w postaci oryginalnych i niepowtarzalnych przedmiotów.
Fusing, to technika stapiania szkła, pod wpływem temperatury w piecach sterowanych komputerowo. Efekty są często zaskakujące, ponieważ włożone do pieca szkło po wypale zmienia swój wygląd. W technikach szkła artystycznego wykorzystuje się wiele rodzajów szkła, zarówno bezbarwnego, jak i kolorowego, do których dodaje się dodatki – tlenki, minerały, farby do szkła. W trakcie warsztatów uczestnik wykonuje prace według własnego projektu.
- Opracowanie poradnika metodycznego z zakresu technik plastycznych dla osób pracujących na co dzień z osobami starszymi, zagrożonymi wykluczeniem społecznym „Arteterapia w praktyce”.
Opracowanie materiału przez specjalistów, artystów zaangażowanych w działania projektowe, redakcja materiału, druk w formie publikacji w wersji papierowej, zawierający również konspekty zajęć. Dystrybucja nieodpłatnie – organizacje pozarządowe, ośrodki wsparcia, WTZ, DPS, MOPS.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art.” w Elblągu i CSE „Światowid”
Partnerzy:
- Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi "Oleśno - wieś z pomysłem" - Stowarzyszenie: Oratorium św. Jana Bosko w Tolkmicku. - Parafia pw. Św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku.
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.