FilmNET

 „FilmNet - South Baltic Film and Culture Network” to dwuletni projekt realizowany przez partnerów z Polski i zagranicy.

Projekt ma na celu wzmocnienie potencjału organizacji działających głównie w obszarze filmu i edukacji filmowej w zakresie zwiększenia zdolności partnerów do współpracy transgranicznej. Punktem wyjścia projektu jest stworzenie sieci FilmNet, w skład której wejdą (w fazie początkowej) instytucje z Polski, Niemiec, Szwecji i Litwy. Funkcjonowanie w ramach sieci przyczyni się do wymiany doświadczeń i transferu wiedzy pomiędzy instytucjami partnerskimi poprzez dzielenie się doświadczeniem i chęcią usprawnienia i rozszerzenia sieci współpracy na arenie międzynarodowej.

Partner wiodący: Centrum Spotkań  Europejskich „Światowid” w Elblągu (PL)

Partnerzy projektu:

- FilmRegion Sydost - Växjö (SE)

- Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk – Elbląg (PL)

- Centrum Informacji Turystycznej i Biznesowej – Rietavas (LT)

- Instytut Nowych Mediów – Rostock (DE)

- Nadbałtyckie Centrum Kultury – Gdańsk (PL)

Partner stowarzyszony: Pomorska Fundacja Filmowa/Gdyńskie Centrum Filmowe (PL)

 

***

FilmNet na start!

Dzieła filmowe mają wymiar globalny, mogą być narzędziem komunikacji, międzynarodowego dialogu, wspólnym doświadczeniem widzów bez względu na różnice kulturowe, językowe, religijne i inne. Z tym przekonaniem CSE „Światowid” rozpoczyna realizację dwuletniego, międzynarodowego projektu, który zainaugurowany zostanie w środę, 28 lutego o godzinie 13.00.

Konferencja inaugurująca realizację projektu „FilmNet - South Baltic Film and Culture Network” skierowana jest do przedstawicieli instytucji z regionu warmińsko-mazurskiego działających na polu filmu oraz edukacji filmowej i kulturalnej, a także osób prywatnych zainteresowanych działalnością w tym obszarze.

„FilmNET – South Baltic Film and Culture Network” to dwuletni projekt realizowany w obszarze Południowego Bałtyku w partnerstwie z kinami i instytucjami kulturalnymi i filmowymi z Litwy, Szwecji, Niemiec i Polski. Celem projektu jest powołanie sieci współpracy w obszarze szeroko rozumianego filmu i edukacji filmowej.

- Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu jest liderem tego międzynarodowego projektu, który realizujemy ze środków Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020 – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor instytucji. - Realizacja projektu zaplanowana jest do końca stycznia 2020 roku, a jego całkowity budżet opiewa na kwotę 500.000 euro.

Spotkanie inaugurujące odbędzie się w Sali Kameralnej Kina „Światowid”. Wśród zaplanowanych wystąpień znalazła się m.in. prezentacja programu „Kreatywna Europa – Media”, programu CICAE – Art Cinema, a także Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego oraz programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Program:

12.30   Rejestracja uczestników

13.00   Rozpoczęcie konferencji, przywitanie uczestników

13.10   Wprowadzenie do projektu „FilmNet” – Natalia Piotrowska, Kierownik Kina „Światowid” w Elblągu

13.30   Prezentacja działalności Warmińsko – Mazurskiego Funduszu Filmowego oraz Regionalnego Biura Filmowego – Bogumił Osiński, Szef WMFF i Kierownik RBF

14.00   Program Kreatywna Europa, Komponent Media – Dorota Roszkowska, Producent, członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich

14.30 – 14.45 przerwa kawowa

14.45   Prezentacja aspektów udziału kin w sieci CICAE (International Confederation of Art Cinemas ) i organizacjach zrzeszających - Joanna Piotrowiak, Kierownik Kina „Muza” w Poznaniu

15.10   Program Interreg Południowy Bałtyk 2014 -2020 – Karol Ostrowski, Departament Polityki Regionalnej, Urząd Marszałkowski woj. warmińsko-mazurskiego

15.30   Zakończenie konferencji

***

W lutym 2018 roku odbyła się w Elblągu konferencja otwierająca projekt, na której spotkali się wszyscy partnerzy oraz przedstawione zostały założenia dwuletniej współpracy. Wśród  wystąpień znalazła się m.in. prezentacja Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Jednym z prelegentów była także Pani Dorota Roszkowska, producent, członek Europejskiej Akademii Filmowej i członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, która opowiadała o programie Kreatywna Europa – Media.Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele instytucji z regionu warmińsko-mazurskiego działający na polu filmu, a także edukacji filmowej i kulturalnej. Kolejnego dnia, również w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu odbyły się warsztaty dla partnerów projektu. Podczas spotkania uczestnicy wymieniali się dotychczasowym doświadczeniem, a także przekazywali wiedzę i umiejętności. Warsztaty były pierwszym krokiem do stworzenia w ramach projektu sieci współpracy.

- Po raz pierwszy bierzemy udział w takim międzynarodowym projekcie. Naszym głównym celem udziału w tym projekcie jest przede wszystkim wymiana i uczenie się na doświadczeniach innych firm i organizacji, które na co dzień mają do czynienia z produkcją filmu, edukacją filmową skierowaną do dzieci i młodzieży po to aby potem wykorzystać to w naszym środowisku (na Litwie) - mówi Demainte Jureviciute, kierownik i organizator eventów w Centrum Kultury i Kinie “Minija” w Gorżdy.

Jakie są jej pierwsze wrażenia odnośnie projektu?- Pierwsze wrażenie? Bardzo dobra organizacja. Można zauważyć, że liderzy projektu mają duże doświadczenie w organizacji podobnych projektów- dodaje Demainte Jureviciute. 

Punktem wyjścia projektu jest stworzenie sieci FilmNet, w skład której wejdą (w fazie początkowej) instytucje z Polski, Niemiec, Szwecji i Litwy. Funkcjonowanie w ramach sieci przyczynić się ma do wymiany doświadczeń i transferu wiedzy pomiędzy instytucjami partnerskimi poprzez dzielenie się doświadczeniem i chęcią usprawnienia i rozszerzenia sieci współpracy na arenie międzynarodowej.- Jesteśmy odpowiedzialni za pakiet nr 3, który jest główną częścią projektu - nasza instytucja będzie odpowiedzialna za organizację konferencji i wizyt studyjnych, a także za wymianę wiedzy na temat Klubów Filmowych - mówi Martin Eneborg, kierownik Reaktor Sydost w Szwecji. - Sądzę, że konferencja jest bardzo dobrze zorganizowana. Bardzo miło jest spotkać i poznać pozostałych partnerów projektu. Mamy ze sobą wiele wspólnego i sądzę, że wszyscy posiadamy duża wiedzę i doświadczenie, którym możemy się podzielić z innymi. Mam nadzieję, że projekt będzie stawiał wiele interesujących pytań dotyczących umiejętności korzystania z mediów, a także angażowania młodych ludzi w życie kina. Myślę, że to będzie naprawdę interesujące.

Projekt zakłada także wizyty studyjne. W związku z tym partnerzy projektu zwiedzili Gdyńskie Centrum Filmowe i Gdyńską Szkołę Filmową, w której wzięli udział w kolejnych warsztatach.  

***

II konferencja projektu FilmNet – South Baltic Film and Culture Network

                W dniach 28.-31.08.2018 zespół projektu FilmNet z CSE “Światowid” w Elblągu uczestniczył w II międzynarodowej konferencji programu organizowanej w Karslkronie w Szwecji przez partnera projektu FilmRegion Sydost (dawniej Reaktor Sydost). W konferencji uczestniczyli wszyscy partnerzy projektu (z Gdańska, Szczecina, Elbląga oraz Litwy, Niemiec i Szwecji).

         Podczas konferencji mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniach Festiwalu Filmowego (Carl Film Festival) w Karslkronie, odbyliśmy także wyjazdy studyjne m.in. do Filmbyn Smaland – interaktywnego muzeum poświęconego filmom na podstawie książek Astrid Lindgren, do lokacji filmowych, gdzie kręcone były zdjęcia do serii filmów: Emil ze Smalandii oraz Dzieci z Bullerbyn. Mieliśmy też okazję zwiedzić instytucje kultury w Kosta i Vimmerby, oraz uczestniczyć w ciekawych seminariach dotyczących edukacji filmowej w szwedzkich szkołach i metodach pracy związanej z produkcją filmową dla dzieci i młodzieży (wykorzystanie Ipadów oraz strona internetowa Filmriket). Podczas konferencji odbyło się także spotkanie partnerów projektu FilmNet i omówienie działań bieżących oraz przyszłych w ramach zadania.

         Kolejne spotkanie w ramach projektu zaplanowane jest podczas Szczecin European Film Festiwal w dniach 26-27.10.2018 r.

*** Seminarium projektu FilmNet – South Baltic Film and Culture Network podczas Szczecin European Film Festival w Szczecinie

W dniach 26.-27.10.2018 członkowie zespołu projektowego FilmNet ze  “Światowida” uczestniczyli w międzynarodowym seminarium projektu organizowanego przy okazji Szczecin European Film Festival. W seminarium uczestniczyli partnerzy projektu FilmNet – South Baltic Film and Culture Network: CSE „Światowid”, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Euroregion Bałtyk, Centrum Kultury i Kino Minija z Garżdai, Instytut Nowych Mediów z Rostoku. Naszym gospodarzem było Stowarzyszenie OFFicyna ze Szczecina.

         Podczas seminarium dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje Szczecin European Film Festiwal jako przykład jednego z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce, wzięliśmy także udział w pokazowych warsztatach edukacji filmowej dla dzieci (Filmowy Plac Zabaw – Galeria Sztuki Tworzę Się) oraz odbyliśmy spotkanie z potencjalnymi uczestnikami działań projektowych (Akademia Sztuki w Szczecinie, Zachodnio-pomorski Fundusz Filmowy, Film Servise ze Szczecina, Urząd Miasta Szczecin). Mieliśmy okazję także bezpośrednio uczestniczyć w wydarzeniach festiwalowych i pokazach filmowych oraz w gronie zespołu projektowego omówić działania bieżące oraz przyszłe w ramach naszego projektu – w szczególności Baltic Film Tour.

***W lutym 2019 roku (19-22.02.2019) odbyło się kolejne spotkanie partnerskie w ramach projektu „FilmNet - South Baltic Film and Culture Network”, którego liderem jest CSE „Światowid” w Elblągu. Nasz polski partner projektu - Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaplanowało na ten czas intensywny program wykraczający nawet poza założenia projektu.

Pierwszego dnia gdańskiego wydarzenia odbyło się spotkanie partnerów projektu, pierwsza część warsztatów poświęconych budowaniu widowni oraz innowacyjne spotkanie pn. Pitching Pomerania, gdzie zarówno partnerzy projektowi jak i zaproszone na spotkanie instytucje, organizacje i stowarzyszenia działające w sferze edukacji filmowej i promocji filmu miały okazję się zaprezentować. Oprócz prezentacji swojej działalności reprezentanci poszczególnych jednostek mieli okazję powiedzieć co mogą zaoferować lub czego szukają w ramach sieci FilmNet i partnerstwie międzynarodowym. 
Drugiego dnia naszej wizyty kontynuowaliśmy bardzo nowatorskie i ciekawe warsztaty z budowania widowni, gdzie rozwiązywaliśmy bieżące problemy związane z szukaniem nowej publiczności, zwiększeniem obecnej etc. Mieliśmy też okazję odbyć wizyty studyjne na Uniwersytecie Gdańskim (wydział filmoznawstwa), gdzie zwiedzaliśmy m.in. nowe studio filmowe, byliśmy także w Klubie Żak (kino, galeria oraz kawiarnia) oraz w Muzeum Solidarności.
Trzeciego dnia odbyło się spotkanie partnerów projektu dotyczące wyboru filmów z każdego kraju na wspólny zestaw do pokazów Baltic Identity Film Tour, który jest jednym z priorytetów projektu a także tzw. Film tour, czyli zwiedzanie Gdańska z punktu widzenia filmowego (produkcje filmowe i nieistniejące już kina). W dalszej części rozważaliśmy nad przyszłością projektu i działaniami po jego zakończeniu (brainstorming w gronie projektowym). 

Ostatniego dnia odbyły się warsztaty z Film Club Lab prowadzone przez eksperta szwedzkiego, gdzie zaproszeni zostali edukatorzy filmowi z regionu pomorskiego. Podczas tego działania zastanawialiśmy się nad możliwościami wdrożenia klubów filmowych dla dzieci i młodzieży w Polsce i na Litwie.
W tych dniach ponownie spotkaliśmy się w gronie naszych partnerów i przyjaciół ze Szwecji, Niemiec i Polski i mieliśmy okazję zrealizować działania projektowe także rozwijając swoje kontakty, horyzonty i wzbogacając swoje doświadczenie.
                                                                                                                                                                fot. R. Jachimowicz
***

RELACJA Z MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI PROJEKTU FILMNET – SOUTH BALTIC FILM AND CULTURE NETWORK / ROSTOCK 26-30.04.2019

 

W dniach 26-30.04.2019 roku partnerzy projektu FilmNet – South Baltic Film and Culture Network brali udział w  międzynarodowej konferencji w Rostocku w Niemczech.

W tym czasie (od 25. do 28.04.2019) odbywał się organizowany przez naszego partnera Instytut dla Nowych Mediów Film Festival in Stadthafen FiSH. Mieliśmy więc okazję brać udział w wydarzeniach festiwalowych (pokazy filmowe, głosowanie jury i rozdanie nagród i prezentacje innych europejskich festiwali, dyskusje panelowe i wydarzenia towarzyszące) a także przyjrzeć się organizacji samego festiwalu „od środka”. Projekt FilmNet był również zaprezentowany podczas samego Festiwalu, a nasi partnerzy z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku zaprezentowali Festiwal Filmów Jednominutowych od lat realizowany w Gdańsku.

Oprócz udziału w Festiwalu Filmowym FiSH, który skupiał się wokół filmów młodych twórców (do 27. roku życia) i debiutach oraz filmach amatorskich, odbyło się spotkanie partnerów projektu, gdzie został zaprezentowany nowy partner litewski – Centrum Biznesu i Turystyki z Rietravas. Mieliśmy także wizyty studyjne, zwiedziliśmy m.in. Uniwersytet for media sciences, seminarium dotyczące współpracy w obszarze edukacji filmowej w Europie,  seminarium dotyczące współpracy między festiwalami filmowymi w Europie oraz warsztaty skupione na przyszłych działaniach naszego partnerstwa projektowego.

Czas spędzony w Rostocku był bardzo intensywny, ale także owocny, mieliśmy okazję nie tylko wypromować nasz projekt, ale także zaprosić do niego ekspertów filmu i edukacji filmowej z innych części Europy i wypracować wspólną przyszłość sieci FilmNet.

***

RELACJA Z JOB SHADOWING W CENTRUM SPOTKAŃ EUROPEJSKICH "ŚWIATOWID" W ELBLĄGU

W dniach 16-20.09.2019 roku w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu odbył się job shadowing – czyli spotkanie studyjne partnerów projektu skupione na tzw. „naśladowaniu pracy” w ramach projektu „FilmNet – South Baltic Film and Culture Network”, którego liderem jest CSE Światowid.

                Podczas tych pięciu dni nasi partnerzy projektowi z Niemiec i Litwy mieli okazję obserwować pracę zespołu CSE, w szczególności nasze działania projektowe skierowane dla dzieci, młodzieży i seniorów oraz działania edukacyjne – różne formy zajęć dodatkowych dla wszystkich kategorii wiekowych. Skupiliśmy się nie tylko na działalności całego ośrodka kultury ale przede wszystkim na dziale Kina Światowid i edukacji filmowej. W ciągu całego tygodnia nasi goście mieli możliwość wziąć udział w warsztatach produkcji filmowej, w prezentacji programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej dla nauczycieli, w pokazach filmowych z animacją dla najmłodszych dzieci w ramach Gdynia Dzieciom, w zajęciach kina od kuchni i jak się tworzy film?, w pokazie lekcji w kinie z filmem Piłsudski i warsztatach Film Club Lab. Przedstawiliśmy im także główne inicjatywy i profil naszego kina, program filmowy i działania okołofilmowe tj. przeglądy, pokazy kina dla mam, DKF, AKF, Elbląg na dużym ekranie, wtorkowe kino dla dorosłych itd.

                W programie job shadowing jeden dzień wyłączyliśmy na wizytę na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie spędziliśmy cały dzień, biorąc udział w panelu 60-lecia Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, pokazach filmowych itd. Partnerzy projektu mieli też możliwość zobaczyć lokacje festiwalowe i dowiedzieć się więcej o jego historii.

                Założone w naszym projekcie „FilmNet…” działanie w postaci job shadowing okazało się bardzo potrzebnym i rozwojowym zadaniem, dzięki któremu partnerzy pracujący w podobnym obszarze rozwinęli swoją wiedzę, zdobyli nowe doświadczenia i dowiedzieli się o nowych rozwiązaniach, które mogą wdrożyć w swoich krajach.

***

RELACJA Z MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI PROJEKTU FILMNET – SOUTH BALTIC FILM AND CULTURE NETWORK / Rietavas 4-8.11.2019

             W dniach 4-8.11.2019 roku w Centrum Biznesu i Informacji Turystycznej w Rietavas na Litwie odbyła się międzynarodowa konferencja w ramach projektu „FilmNet – South Baltic Film and Culture Network”, którego liderem jest CSE Światowid.

            W tym terminie partnerzy projektowi z Niemiec, Polski, Szwecji i Litwy oraz zaproszeni goście mieli okazję odbyć kolejne spotkanie w ramach sieci współpracy w zakresie filmu i edukacji filmowej. Mieliśmy okazję gościć u nowego partnera projektu, Centrum Biznesu i Informacji Turystycznej, który ma bogate doświadczenie w realizacji projektów współpracy międzynarodowej zwłaszcza w komponencie Interreg Południowy Bałtyk.

            W trakcie naszej konferencji odbyły się spotkania partnerów projektu, wizyty studyjne, prezentacje projektu i partnerów projektu, seminaria dotyczące działań edukacji filmowej w litewskich szkołach, wymiana doświadczeń w zakresie pracy z filmem i promocja nowo powstałego mini film clubu w Rietavas. Podczas wizyty na Litwie mogliśmy poznać charakter pracy i główne działania naszego nowego partnera a także działania kulturalne i ciekawe inicjatywy (programy edukacyjno-historyczne np. „ Sto lat temu na Litwie”), lokalnych przedsiębiorców i ofertę turystyczno-biznesową regionu.

***

RELACJA Z JOB SHADOWING W Centrum Informacji Turystycznej i Biznesowej w Rietavas

W dniach 24-28 lutego 2020 roku, w Rietavas Tourism and Business Information Centre odbyła się kolejna wizyta partnerów w ramach job shadowing.

Uczestniczkami wizyty studyjnej na Litwie były członkinie zespołów: CSE Światowid, Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Miałyśmy okazję przyjrzeć się pracy zespołu RTVIC: inicjatywom realizowanym zarówno w Rietavas, jak i w całym regionie. Obserwowałyśmy m.in. organizację dorocznych ostatków, poznałyśmy lokalne tradycje i historię. Ponadto, poznałyśmy strukturę organizacyjną regionalnych i miejskich instytucji. Jednym z istotnych elementów tej wizyty studyjnej było przyglądanie się realizacji pomysłów związanych z edukacją filmową. Dowiedziałyśmy się w jaki sposób litewski partner wdraża Kluby Filmowe. Uczestniczyłyśmy także w lekcji pokazowej (organizowanej przez RTVIC, prowadzonej przez pracowniczkę CSE Światowid), a także w debacie z nauczycielami w Gimnazjum im. L. Ivinskiego. 26 lutego odbyły się warsztaty dla uczestników projektu, których celem było wykorzystanie potencjału wypracowanego w ramach FilmNet South Baltic Film and Culture Network do realizacji kolejnych projektów. Jednym z punktów programu była wizyta studyjna w Kinie Arlekinas w Kłajpedzie, które realizuje program edukacji filmowej "Learning from cinema”, należy do sieci Europa Cinemas oraz organizuje wydarzenia filmowe, przygotowuje festiwal filmowy. ***W związku z pandemią koronawirusa nie odbyły się planowane w Szwecji warsztaty Film Club Lab dla ekspertów i edukatorów filmowych. W zamian odbyły się wirtualne warsztaty How to tell a story and media and information literacy organizowane przez partnera szwedzkiego FilmRegion Sydost w dniu 23 czerwca 2020 roku.Na wirtualne warsztaty realizowane za pomocą aplikacji zoom zgłosiło się 31. uczestników z Polski, Szwecji, Niemiec i Litwy. Aktywnych uczestników było 25. Zanim rozpoczęły się warsztaty mieliśmy okazję opowiedzieć o projekcie FilmNet i naszej współpracy projektowej. Potem wysłuchaliśmy godzinnego wykładu Hansa-Jorgena Rissa Jensena dotyczącego głównych wskazówek tworzenia filmu i scenariusza filmowego. Skąd wziąć pomysły na film? Jak je rozwinąć? Co jest ważne w opowiadanej historii, dobre praktyki oraz najważniejsze zasady tego kreatywnego procesu.W drugiej części warsztatów odbyła się multimedialna prezentacja "Jak myśleć kreatywnie?" przygotowana i prowadzona przez doświadczonego edukatora filmowego Mikaela Kowalskiego z Folkets Bio Filmpedagogerna z Goteborga. Jak rozwinąć swoją kreatywność, jak spojrzeć na proces tworzenia filmów z różnych perspektyw, jak alternatywnie pracować w związku z pandemią koronawirusa itd.Po tej prezentacji i krótkiej przerwie odbyły się właściwe warsztaty z podziałem na grupy robocze, które koordynował Mikael Kowalski. W ramach tych grup rozwijaliśmy swoje pomysły i nowe idee dotyczące takich tematów jak np. jak rozpocząć pracę z tworzeniem filmów wśród dzieci i młodzieży, jak wykorzystywać potencjał uczestników klubu filmowego, jakich metod pracy używać do pracy z filmem.Po podsumowaniu prac w grupach odbyło się seminarium poświęcone dobrym praktykom w zakresie edukacji medialnej w szkołach, ale także w sferze rozrywki, kultury i polityki. Seminarium dotyczyło także kwestii przekazów medialnych, reklam, informacji i trendów internetowych, a także ważności społecznje przekazu medialnego

***

W dniu 15.09.2020 roku odbyła się konferencja FilmNet – South Baltic Film & Culture Network, którą organizował lider projektu – CSE „Światowid” w Elblągu. Była to jednocześnie ostatnia, piąta międzynarodowa konferencja projektu, który zakładał współpracę pomiędzy krajami: Polską, Litwą, Szwecją i Niemcami. 

W czasie konferencji podsumowaliśmy ponad dwuletnią pracę partnerów projektu w obszarze filmu i edukacji filmowej w regionie Południowego Bałtyku. Do konferencji zaproszono przedstawicieli projektu, którzy opowiadali, w jaki sposób udało im się osiągnąć sukces przy realizacji zadania. Zrealizowali oni szereg ciekawych aktywności, które przyczyniły się do założenia sieci współpracy, podniesienia kompetencji pracowników oraz wdrożeniu konkretnych narzędzi do pracy w edukacji filmowej. Oprócz realizacji międzynarodowych spotkań, czyli konferencji, wizyt studyjnych  i seminariów odbyły się tzw. staże pracy, czy job shadowing, czyli obserwacja i naśladowanie pracy w konkretnych instytucjach na Litwie, Szwecji i w Polsce. Oprócz tego zaprezentowaliśmy historię sukcesu projektu widzianą oczyma jego uczestników, a także materiały filmowe powstałe podczas realizacji FilmNetu.

Odbyła się także prezentacja aktywności pn. Baltic Identity Film Tour, czyli pokazy filmowe w krajach partnerskich filmów krótkometrażowych związanych z Morzem Bałtyckim, podsumowanie dyskusji i opinii widzów, próba ustalenia wspólnej bałtyckiej tożsamości. Prezentowaliśmy też rezultaty naszej wspólnej pracy w ramach Film Club Lab, czyli próbie wdrożenia szwedzkiego modelu klubów filmowych w polskich i litewskich realiach. Tutaj odbyło się szereg działań: warsztaty, przygotowanie materiałów i publikacji, praca z dziećmi i nauczycielami, warsztaty online oraz powstanie strony internetowej poświęconej Film Club Lab (w dwóch wersjach językowych: polskim i angielskim).

Nasi prelegenci prezentowali też przykłady współpracy między festiwalami filmowymi w ramach projektu FilmNet, działania przyczyniające się do trwałości i upowszechniania rezultatów projektu. Mówiliśmy również o programach Interreg Południowy Bałtyk, innych przykładach współpracy oraz perspektywach programu na kolejne lata.

Zapisz się do newslettera