Elbląg - to lubię!

Elbląg jest jednym z najstarszych miast Polski, jednak jego historia jest mało znana mieszkańcom, podobnie jak historia elbląskiego browaru. Rodowici mieszkańcy naszego miasta twierdzą, że jest on częścią tradycji Elbląga i od zawsze jest z nim kojarzony, ale o jego historii wiedzą niewiele. Dlatego w ramach projektu chcemy budować społeczność lokalną i przybliżyć mieszkańcom miasta tradycję elbląskiego browaru. Dokonamy tego m.in. poprzez przygotowanie 10 plansz informacyjnych, które zostaną rozwieszone na ulicach Starego Miasta w Elblągu. Zorganizujemy plenerową grę miejską, w której udział wezmą mieszkańcy miasta i turyści. Na poszczególnych stacjach będą czekały na uczestników zadania do wykonania upowszechniające wiedzę dot. Browaru w Elblągu (quizy, krzyżówki, rebusy, itp.). Charakter otwarty będą miały również pozostałe działania w projekcie, czyli plener malarski, warsztaty, lekcja plenerowa oraz debata, a także Dni Otwarte Browaru w Elblągu. Organizacja wcześniej opisanych działań oraz zamieszczenie efektów tych działań na portalach internetowych przyczyni się do promocji miasta oraz elbląskiego browaru, a przede wszystkim do zjednoczenia społeczności lokalnej.

Projekt został dofinansowany w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec. www.fundusz.grupazywiec.pl

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów animacji: http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/warsztaty-z-animacji/

***

W piątek, 7 kwietnia 2017 r. w ramach  projektu „Elbląg – to lubię!” dofinansowanego z Funduszu Społecznego Grupy Żywiec niebywałą gratką dla elbląskich birofilów była możliwość poznania od kuchni procesu powstawania piwa i zaplecza technologicznego naszego elbląskiego browaru.

Uczestników warsztatów piwowarskich zorganizowanych wspólnie z Grupą Żywiec Browar w Elblągu w zagadnienia związane z produkcją piwa wprowadzała Pani Jolanta Golder - Perwejnis – Główny Technolog oraz Pan Wojciech Zalewski – Specjalista ds. Zapewnienia Jakości.

Pracownicy browaru z niezwykłym zaangażowaniem zaprezentowali bardzo rozległą i ciekawą wiedzę na temat warzenia piwa oraz przeprowadzili uczestników warsztatów przez wszystkie etapy produkcyjne. Oprócz tego goście mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w rozpoznawaniu gatunków i testowaniu wad piwa gdzie wszyscy wykazali się wiedzą oraz niezawodną wrażliwością smakowo – węchową jaką powinien posiadać wykwalifikowany kiper a trzeba zaznaczyć, że parametry piwa  podlegające ocenie są dość złożone. Dla każdego kto pasjonuje się piwowarstwem była to niepowtarzalna okazja do zgłębienia praktycznej i teoretycznej wiedzy jak również znalezienia się w imponującym pod względem technologicznym miejscu. 

 

 

***

12 kwietnia dobiegł końca realizowany przez CSE Światowid projekt pn. „Elbląg - to lubię!”, dofinansowany w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec. Głównym założeniem trwającego niespełna 5 miesięcy przedsięwzięcia było budowanie i wspieranie tradycji społeczności lokalnej poprzez upowszechnianie wiedzy kulturowej i historycznej na temat Elbląga a w szczególności elbląskiego browaru i jego wpływie na społeczność lokalną naszego miasta.

Dzięki ogólnodostępnym i interakcyjnym spotkaniom chcieliśmy umożliwić budowanie i rozwijanie więzi oraz integrację elblążan i wszystkich zainteresowanych gości przebywającym w naszym mieście. W ramach realizacji projektu zorganizowaliśmy m.in. warsztaty, podczas których uczniowie szkół podstawowych mogli zgłębić tajniki techniki animacji poklatkowych oraz warsztaty skierowane do birofilów, gdzie pasjonaci sztuki browarniczej mieli możliwość poznania od kuchni procesów powstawania piwa i zaplecza technologicznego browaru w Elblągu.

Ostatnim etapem realizacji projektu była przeprowadzona gra miejska, której inicjatywą była popularyzacja wiedzy na temat historii  naszego miasta, a przede wszystkim  historii Browaru w Elblągu. Uczestnicy gry – młodzież 9 elbląskich szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami – rozwiązywali szereg różnorodnych zadań logiczno–ruchowych, a podczas towarzyszącego happeningu artystycznego stworzyli wspólnie obraz w technice akrylowej, przedstawiający elbląski browar. W finale odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli Justyna Kozłowska Dyrla – Kierownik Działu Relacji Społecznych CSE Światowid oraz Leszek Marcinkowski – prezes elbląskiego oddziału PTTK. Tematem debaty  był potencjał naszego miasta i regionu jako miejsca i możliwości do spędzania wolnego czasu. Na zakończenie nastąpiło uroczyste wręczenie nagród uczestnikom Gry z rąk dyrekcji CSE Światowid, Pana Antoniego Czyżyka, który podziękował wszystkim biorącym udział w wydarzeniu.

Zapisz się do newslettera