Bajkowy happy end

W nadchodzącą sobotę, 5 grudnia, w CSE „Światowid" odbędzie się ostatnie spotkanie z cyklu „Bajkowy weekend dla najmłodszych". To spotkanie z bajką czytaną, która rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, kształtuje osobowość, koncentruje uwagę, relaksuje, rozwija umysł, kształtuje system wartości, poszerza wiedzę o życiu i świecie, daje dobre wzorce postępowania oraz uwrażliwia na potrzeby innych.

    Tegoroczny „Bajkowy weekend dla najmłodszych" to już trzecia edycja projektu. Realizowany od września, skupiał się na spotkaniach organizowanych dla dzieci, ich rodziców i opiekunów.

- Ta edycja różniła się nieco od poprzednich, po raz pierwszy były organizowane spotkania dla dzieci ze środowisk wiejskich, dla dzieci niedosłyszących i z upośledzeniem umysłowym - mówi Aleksandra Bednarczuk, autorka projektu.

    W ramach programu organizowane były spotkania z bajką czytaną dla najmłodszych, których tematami przewodnimi były m.in. jesień i zwierzęta, a w trakcie których dzieci nie tylko słuchały bajek, ale również bawiły się za pomocą teatralnych rekwizytów, inscenizowały bajki, czy dyskutowały o treści i przesłaniu wysłuchanej opowieści. Odbyło się także seminarium dla rodziców, które poprowadziła psycholog Marta Słoniecka - Piotrowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Elblągu. Tematami podejmowanymi w czasie seminarium były dobór literatury i bajki terapeutyczne, czyli jak pomóc dzieciom i jak samemu wymyślić taką bajkę.

- Staramy się, aby kolejna edycja projektu była jeszcze ciekawsza, składamy wniosek do MKiDN - informuje Aleksandra Bednarczuk. - Forma się generalnie sprawdza, ale pojawi się znacznie więcej działań, które będą skierowane do dzieci ze środowisk wiejskich, zorganizujemy również inne konkursy - na zrobienie pacynki, ulepienie z gliny ulubionych bohaterów na warsztatach plastycznych, czy wymyślenie przedstawienia w trakcie warsztatów teatralnych.

W sobotę, 5 grudnia o godzinie 10.00, odbędzie się ostatnie spotkanie z bajką czytaną otwarte zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Spotkaniu towarzyszyć będzie rozstrzygnięcie konkursu na „Bajkową ilustrację", „Mojego książkowego bohatera" i na bajkę autorską oraz wystawa nagrodzonych prac, które znajdą się również w specjalnej książeczce. Wystawę będzie można oglądać w holu przy kameralnej sali kina.Na konkursy plastyczne i literackie nadesłanych zostało ponad sto prac. A oto lista nagrodzonych i wyróżnionych:

BAJKOWA ILUSTRACJA:

Miejsce pierwsze ex aequo:Kamila Bernardzik, lat 6, (Przedszkole „Akademia Krasnoludków") za ilustrację do bajki „Czerwony Kapturek"Liwia Milewska, lat 6, za ilustrację do bajki „Jednooczka, Dwuoczna i Trójoczka"

Miejsce drugie ex aequo:Ida Nisiewicz, lat 6, (Przedszkole w Młynarach) za ilustrację do bajki „Calineczka"Magdalena Leszczyńska, lat 4, za ilustrację do bajki „Złota kaczka"Jaś Wójcik, lat 3,5, za ilustrację do bajki „Lokomotywa"

Miejsce trzecie ex aequo:Oliwia Michalczyk, lat 6, (Przedszkole z grupami integracyjnymi nr 15), za ilustrację do bajki „Kubuś Puchatek"Dominika Gleb, lat 6, (Przedszkole z grupami integracyjnymi nr 15), za ilustrację do bajki „Plastusiowy pamiętnik"Aniela Mikołajczyk, lat 8, (Szkoła Podstawowa nr 23), za ilustracje do bajki „Kopciuszek"Kinga Jaworska (Szkoła Podstawowa nr 16) za ilustrację do bajki „Kot w butach"Radek Kutera (Szkoła Podstawowa nr 16) za ilustrację do bajki „Kot w butach"Mateusz Andrzejewski, lat 6, (Niepubliczne Przedszkole Katolickie), za ilustrację do bajki „Smok Wawelski"Wiktoria Jachowska, lat 8, (Szkoła Podstawowa nr 23), za ilustrację do bajki „Jaś i Małgosia"

MÓJ BOHATER KSIĄŻKOWY:

Miejsce pierwsze: Praca zbiorowa OET - oddział edukacyjno - terapeutyczny pod opieką Magdaleny Minkiewicz, SOSW nr 2 w Elblągu, ulubiony bohater: „Król Maciuś Pierwszy"

Miejsce drugie:Kajetan Wieczorek, lat 12 (Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2), ulubiony bohater: „Baba Jaga"

Miejsce trzecie ex aequo :Kaja Thiel, lat 5 (Niepubliczne Przedszkole Katolickie), ulubiony bohater „Kot w butach"Nikola Marciniak, lat 5(Niepubliczne Przedszkole Katolickie), ulubiony bohater „Plastuś"Gabrysia Budyś, lat 6 (Szkoła Podstawowa nr 1), ulubiony bohater „Kaczka Katastrofa"Ania Budyś, lat 10 (Szkoła Podstawowa nr 1), ulubiony bohater „Pompon"

KONKURS NA BAJKĘ AUTORSKĄ:

Miejsce pierwsze:Aleksandra Grzesiak, lat 10 (Szkoła Podstawowa w Zwierznie), bajka: „Mały Jelonek"

Miejsce drugie:Milenka Kacicka, lat 6 (Szkoła Podstawowa nr 16), bajka: „Bajka o piesku bohaterze"

  

LISTA WYRÓŻNIONYCH:

BAJKOWA ILUSTRACJA:

Zosia Zamorska (Przedszkole nr 21)Amelia Zelek (szkoła Podstawowa nr 18)Karina Małkiewicz (Szkoła Podstawowa w Zwierznie)Martyna Sarnowska (Szkoła Podstawowa w Zwierznie)Sara Maślińska (Szkoła Podstawowa nr 16)Aneta Szpuga (Szkoła Podstawowa nr 12)Wiktoria Szatkowska (Przedszkole nr 18)Kinga Gastoł (Przedszkole nr 18)Ola Ławrynowicz (Szkoła Podstawowa nr 23)Bartosz Wicki (Szkoła Podstawowa nr 23)Mateusz Kokłowski (Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2)Szymon Dybała (Niepubliczne Przedszkole Katolickie)

MÓJ BOHATER KSIĄŻKOWY:

Radek Strzyżewski (Szkoła Podstawowa nr 16)Michał Głuszyk (Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2)Wojciech Bona (Przedszkole z Grupami Integracyjnymi nr 15)Kamilka Bernardzik (Przedszkole Akademia Krasnoludków)Anna Batko (Niepubliczne Przedszkole Katolickie)

KONKURS NA BAJKĘ AUTORSKĄ:

Sandra Szeremiuk (Szkoła Podstawowa w Zwierznie)Wiktoria Sadłowska

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego.

załączone pliki:

» "Dzieci dzieciom bajki pisza"

Autor: E.J., J.K-D

Zobacz również

Zapisz się do newslettera