Polityka kulturalna a biznes

Kultura, biznes polityka. Jak połączyć te trzy sfery, aby uzyskać jak najlepszy efekt? O wpływach, jakie wzajemnie na siebie wywierają porozmawiać będzie można podczas Forum Debaty Publicznej, które odbędzie się 16 marca o godz. 17.00  w elbląskim „Światowidzie”.

Forum  Debaty Publicznej to inicjatywa Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" gromadząca elblążan, którzy chcą dyskutować na temat spraw dotyczących nas wszystkich, jest okazją do zadania pytań politykom, naukowcom, liderom organizacji oraz przedstawicielom władzy różnych szczebli. Dyskusję moderować będzie Piotr Derlukiewicz, redaktor naczelny Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl.

Tym razem gościem Forum Debaty Publicznej będzie ekonomista prof. Jerzy Hausner, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas oraz prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz, a tematem dyskusji będą możliwości połączenia mechanizmów: wolnego rynku, biznesu, zarządzania publicznego i partnerskiej współpracy oraz ich wpływ na polepszenie jakości zarządzania kulturą.

Prof. Jerzy Hausner były wicepremier, minister pracy i polityki społecznej, firmował swoim nazwiskiem plan rządu naprawy finansów publicznych (tzw. plan Hausnera), który w większości nie doczekał się realizacji. Był też współtwórcą projektu umowy społecznej – podpisanego w maju 2011 „Paktu dla kultury”.

W „Pakcie dla kultury" zrezygnowano z jednego postulatu, którego Hausner był zwolennikiem - Obywatele Kultury wycofali się z 1-procentowego odpisu od podatku CIT na kulturę.

Ten punkt budził od początku sprzeciw zarówno przedsiębiorców, jak i organizacji pozarządowych – jak twierdzili taka sytuacja może spowodować, że uzyskane w ten sposób pieniądze trafią głównie do największych instytucji, a nie na wsparcie edukacji i organizacji pozarządowych. Zamiast jednego odpisu podatkowego rząd miał opracować cały system, który zachęci przedsiębiorców do wspierania przedsięwzięć kulturalnych. Prof. Hausner spróbuje ocenić, jakie są efekty tej umowy rok po jej wprowadzeniu.  

O tym, jak samorząd ocenia zarządzanie instytucjami w regionie i czy obecne zarządzanie instytucjami kultury gwarantuje satysfakcjonujące osiągnięcia i najlepszej klasy imprezy, organizowane w większości za publiczne pieniądze mówić będzie marszałek województwa Jacek Protas.

Z kolei działalność prezesa Olechnowicza i kierowanego przez niego koncernu wykracza poza sfery biznesu – Grupa Lotos jest uznanym mecenasem kultury i sportu, a także promotorem inicjatyw gospodarczo-społecznych podejmowanych wspólnie z władzami samorządowymi i wojewódzkimi. Mowa więc będzie o tym, jaki wpływ na instytucje kultury powinien mieć biznes.

Spotkanie odbędzie się 16 marca o godzinie 17.00 w sali kameralnej kina w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

Pliki do pobrania

Zobacz również

Zapisz się do newslettera