Realizacja projektu „Bez korzeni nie ma korony drzew” jest szansą na zmianę postrzegania osób starszych, integrację lokalnego środowiska oraz zbudowanie więzi międzypokoleniowych opartych na wspólnych działaniach z osobami starszymi. Nie bez znaczenia jest wybór miejsca realizacji: w Oleśnie, wsi w gminie Gronowo Elbląskie oraz w Tolkmicku – niewielkim miasteczku województwa warmińsko-mazurskiego.
Badania przeprowadzone przez markę Knorr w 12 krajach na świecie w 2008 roku, w tym również w Polsce pokazały, że wspólne posiłki są ważne dla każdego z nas (82 % Polaków deklaruje, że spożywanie wspólnych posiłków z rodziną jest bardzo ważne). Coraz częściej jednak różne godziny powrotu z pracy, różne plany dnia wszystkich członków rodziny powodują, że trudniej jest nam wspólnie zasiąść do stołu. Stąd, jak pokazują badania, przeciętnie poświęcamy na wspólny posiłek zaledwie 23 minuty dziennie.
Rola wspólnego czasu spędzonego zarówno przy przygotowaniu, jak i przede wszystkim przy wspólnym jedzeniu chociażby jednego posiłku w ciągu dnia jest nie do przecenienia.
Wspólny posiłek to moment wyciszenia ze zgiełku dnia i czas ofiarowany bliskim nam osobom. Przeprowadzone badania dowodzą, że rodziny, które celebrują wspólne posiłki mają dla siebie więcej zrozumienia i utrzymują trwalsze i silniejsze relacje na dłużej. Poprzez posiłek komunikujemy uczucia - okazywanie troski, miłości, przywiązania.
Nasze uczucie odzwierciedla się w dbałości, z jaką przygotowywane są potrawy, w przyrządzaniu tego, co ktoś lubi. Starajmy się jak najczęściej przygotowywać posiłki w domu, wspólnie z bliskimi bo jest to okazja, żeby być razem. Wówczas wzrasta w członkach rodziny poczucie bycia potrzebnym, aktywności związane z przygotowaniem posiłków pobudzają zdolności pracy w zespole.
Kuchnia naszych wspomnień to kuchnia mamy - miejsce często magiczne, silnie integrujące rodzinę, przepełnione zapachami i smakami. To taki sposób przygotowywania posiłków jest zgodny z obecnym trendem w gotowaniu tzw. slow food. W takiej kuchni zawsze bowiem jest czas na przygotowanie tradycyjnych, pracochłonnych potraw, brak w niej atmosfery pośpiechu, charakterystycznej dla obecnych czasów.
Rzadko udaje się dziś polskim rodzinom zasiąść przy stole i celebrować wspólny posiłek. Zwykle takie okazje trafiają się tylko kilka razy do roku, podczas najważniejszych świąt. Poza nimi, codzienność nierzadko wymaga pośpiechu, jedzenia „na mieście", zdawkowych kontaktów, szybkich decyzji i szybkich posiłków.
Tymczasem wspólne, długie, spokojne, dokładne przygotowywanie posiłków, a następnie jedzenie ich w towarzystwie bliskich, zacieśnia więzy rodzinne i przyjacielskie. Nie przypadkowo wśród Rzymian funkcjonowało wyrażenie „separatio a toro et mensa" (oddzielenie od stołu i łoża) streszczające istotę separacji. Stół okazuje się symbolem zjednoczenia.
Poprzez działania projektowe chcemy promować rodzinne celebrowanie wspólnych posiłków, sięganie do tradycyjnej kuchni naszych mam, babć. Chcemy utrwalić przepisy wykonania regionalnych, tradycyjnych potraw. Korzystać będziemy z wiedzy i umiejętności starszych mieszkańców, których zaprosimy do wspólnych działań.
Ø Projekt łączy osoby młode i starsze przez wspólne działanie.
Ø Przełamuje stereotypy związane z wiekiem i promuje dialog międzypokoleniowy.
Ø Pokazuje, że warto korzystać z czasu, wiedzy i doświadczenia jakim dysponują osoby starsze.
Zachęca, żeby łączyć rozwijanie własnych pasji z działaniem na rzecz innych.
Artykuł zapowiadający projekt: http://swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci/inne/w-poszukiwaniu-korzeni/
O spotkaniu liderów w Tolkmicku: http://swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci/inne/spotkanie-liderow/
Działania w ramach projektu:
- Realizacja warsztatów kulinarnych i artystycznych w ramach Dni Jakubowach w Tolkmicku
Dni Jakubowe to wyjątkowe wydarzenie integrujące społeczność nadzalewowego miasteczka oraz przyciągające turystów i mieszkańców regionu. Chcemy włączyć się z seniorami w organizację tego wydarzenia. Proponujemy powrót do tradycji związanych z rybołówstwem. Ryba będzie tematem wiodącym podczas warsztatów kulinarnych. Przygotowanie dań rybnych, zupy rybnej wg przepisów starszych gospodyń, wspólny posiłek będą elementem integrującym uczestników. Dla młodszego pokolenia to praktyczna nauka i możliwość zdobywania nowych umiejętności pod okiem seniorów.
Ryba będzie także motywem wiodącym prac wykonanych technikach plastycznych, m.in. wykonywane będą prace w drewnie (rzeźby i płaskorzeźby). Warsztaty prowadzone będą przez artystów: Ewę Bednarską-Siwilewicz oraz rzeźbiarza ludowego.
- Wizyta seniorów z Oleśna w Tolkmicku
To szansa na nawiązanie szerszej współpracy , wymiana doświadczeń i wspólne działania seniorów z dwóch miejscowości woj. warmińsko-mazurskiego.
- Zbieranie przepisów kulinarnych, spotkania z seniorami w Oleśnie i Tolkmicku
- Warsztaty kulinarne w Tolkmicku prowadzone przez specjalistę z zakresu zdrowego żywienia
Promocja zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania seniorów. Do udziału zaprosimy profesjonalistę z zakresu dietetyki.
- Warsztaty kulinarne w Oleśnie. Tradycja kiszenia kapusty, obrzędowość oraz Konkurs kulinarny na najlepsze danie z kapusty
Przypomnienie tradycyjnej obrzędowości związanej z kiszeniem kapusty, wspólne celebrowanie, kiszenie, śpiewy i poczęstunek. Uczestnicy kapustę zabierają do swoich domostw. To działanie ma silny oddźwięk integrujący społeczność lokalną i umożliwiający seniorom dzielenie się wiedzą i doświadczeniem
- Wizyta seniorów z Tolkmicka w Oleśnie, spotkanie integracyjne
- Warsztaty lepienia pierogów – seniorzy uczą młodsze pokolenia, Oleśno
Wspólne lepienie pierogów pod okiem seniorów, prezentacja dobrych praktyk, czerpanie z wiedzy i mądrości seniorek.
- Wydanie Zeszytu kulinarnego – SMAKI DZIECIŃSTWA
- Tradycje bożonarodzeniowe – wykonywanie wspólnie z seniorami ozdób choinkowych, spotkanie międzypokoleniowe, Oleśno
Realizatorzy:
Stowarzyszenie Kulturalne Viva art
Projekt realizowany w partnerstwie z:
- Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu
- Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi "Oleśno - wieś z pomysłem"
- Stowarzyszenie: Oratorium św. Jana Bosko w Tolkmicku.
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.