Forum Debaty Publicznej

Centrum Kultury „Światowid" ma kolejną propozycję dla osób chcących rozwijać swoje zainteresowania. Tym razem jest to oferta dla młodzieży, studentów, ale także osób dorosłych, których interesują sprawy publiczne.

Forum Debaty Publicznej, bo tak nazywa się nowa inicjatywa „Światowida", ma pozwolić  społeczności lokalnej Elbląga na współudział w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i budować lokalną opinię publiczną poprzez udział w debatach.

- Ma to być próba zachęcenia i uaktywnienia przede wszystkim młodych ludzi nie tylko do obserwowania zmian w Elblągu i województwie warmińsko-mazurskim, na szerszym tle zmian w Polsce i w Europie, ale także do podejmowania aktywności i zabrania głosu w sprawach, które przecież wszystkich nas dotyczą - mówi dyrektor CKiWM Antoni Czyżyk. - Proponujemy więc nieskrępowaną, wolną dyskusję na wszelkie tematy dotyczące spraw publicznych ze szczególnym uwzględnieniem spraw lokalnych.

    Jak podkreśla Antoni Czyżyk, prowadzone przez „Światowid" wychowanie obywatelskie ma także kształtować umiejętności: retoryki i erystyki, poprzez dyskurs publiczny oraz pielęgnować kulturę języka w czasie debat publicznych.

- Chcemy także zwrócić uwagę na szacunek, jaki powinniśmy okazywać wobec osób głoszących różne poglądy - kontynuuje dyrektor. - Planujemy więc spotkania z osobami publicznymi - politykami, naukowcami, twórcami i liderami organizacji.

Na spotkaniach, które będą odbywać się w centrum kultury średnio co 2 miesiące (w zależności od możliwości udziału zaproszonych gości) będzie można dowiedzieć się m.in. czym jest pluralizm, kultura polityczna, dobro wspólne, jednostka i społeczeństwo otwarte, czy jakie są granice wolności i odpowiedzialności.

- Już dziś zapraszamy więc do dyskusji wszelkie instytucje, stowarzyszenia i osoby, które są zainteresowane debatą o sprawach publicznych - mówi politolog Krzysztof Sidorkiewicz, opiekun FDP. - Zgłaszać można się pod adresem sekretariat@swiatowid.elblag.pl.

O pierwszym spotkaniu poinformujemy niebawem.

Autor: J.Kozłowska-Dyrla

Zobacz również

Zapisz się do newslettera