Po spotkaniu z Januszem Palikotem

Wczoraj (23 czerwca) w sali kameralnej kina ,,Światowid" odbyło się kolejne spotkanie Forum Debaty Publicznej. Tym razem gościem był Janusz Palikot, posłem PO, Przewodniczący Komisji Przyjazne Państwo.

Przypomnijmy, że Forum Debaty Publicznej to propozycja „Światowida" dla młodzieży, studentów, ale także dorosłych, którym nie są obce sprawy publiczne. Na spotkania zapraszane są osoby publiczne - politycy, naukowcy, twórcy i liderzy organizacji.

Hasłem przewodnim spotkania było „Ile przyjaznego państwa” a poprowadził je redaktor naczelny Elbląskiej Gazety Internetowej portEl, Piotr Derlukiewicz.

Na debatę z Januszem Palikotem przyszło około 50 elblążan. Na wstępie gość zaprezentował słuchaczom zakres działań Komisji Przyjazne Państwo. –To jest dobry tydzień z punktu widzenia prac tej komisji. Nasze projekty zmian ustaw będą przedmiotem obrad parlamentu. W tej chwili przedłożyliśmy 41 kompletnych zmian. 101 innych przepisów jest w komisji sejmowej - mówił poseł Palikot. Przewodniczący dodał, iż te 41 poprawek ustaw dotyczy czterech obszarów a mianowicie procesu inwestycyjnego i spraw związanych z odrolnieniem gruntów, prawa budowlanego oraz prawa podatkowego.

Poseł Palikot zapytany o to, kiedy przewiduje wejście w życie proponowanych przez niego zmian odpowiedział - We wrześniu zakończy się ten proces. Te sto kilkanaście ustaw wyjdzie z sejmu i pójdzie do podpisu prezydenta. Ja myślę, że prezydent je podpisze bez względu na to czy mnie lubi czy nie.

Ponadto poseł nadmienił, iż prace komisji skupiają się także na innych obszarach. –Chcielibyśmy wprowadzić formułę elektronicznego przechowywania paragonów. Bo jak wiemy dzisiaj paragony musimy trzymać przez okres pięciu lat. Elektroniczna formuła byłaby ułatwieniem dla każdego obywatela.

Przewodniczący powiedział także, iż kierowana przez niego komisja pracuje nad zmianami przepisów związanymi z zaświadczeniem o niekaralności. – Chcielibyśmy zastąpić zaświadczenie oświadczeniem. Obywatel samodzielnie pisałby, że nie jest karany i składał podpis. Taka zmiana nie tylko zwolniłaby obywateli z kosztów nabycia zaświadczenia i skróciłaby całą procedurę, ale po raz pierwszy dano by wiarę obywatelowi. Jeżeli obywatel skłamie to będzie odpowiadał przed sądem.

Janusz Palikot zapowiedział, że komisja będzie pracowała także nad wprowadzeniem jednego numery identyfikacyjnego dla obywateli. -  Trzeba połączyć NIP, PESEL I REGON w jeden poprzez specjalne oprogramowanie, co z pewnością ułatwiłoby życie obywatelom - mówił Przewodniczący Janusz Palikot.

Prowadzący debatę zapytał gościa o to, co sądzi na temat likwidacji obowiązku meldunkowego. – Z tym mogą być pewne kłopoty związane z głosowaniem, a mianowicie czy dana osoba ma prawo oddać swój głos w danym miejscu czy nie. Potrzebne jest jakieś zabezpieczenie, żeby obywatele nie głosowali kilkakrotnie- odpowiedział Janusz Palikot.

Na zakończenie spotkania gość rozdał słuchaczom swoje książki "Poletko Pana P."

- Uczestniczę we wszystkich debatach, jednak to spotkanie uważam za jedno z najbardziej udanych. Poseł Paklikot był bardzo przekonywający w swoich wypowiedziach i co najważniejsze odpowiadał konkretnie na pytania publiczności. Takich osób potrzebujemy więcej w naszym parlamencie- powiedział jeden z uczestników debaty.

To spotkanie po raz kolejny pokazało, że tego typu przedsięwzięcia są potrzebne. Dlatego już dziś zapraszamy wszystkich elblążan, którzy mają poczucie odpowiedzialności za wspólne dobro, na kolejną debatę publiczną.

Już wkrótce będzie można zobaczyć relację telewizyjną z debaty na http://www.eswiatowid.pl/

Autor: Monika Stando

Zobacz również

Zapisz się do newslettera