Pod takim hasłem 27 listopada w „Światowidzie" odbyło się kolejne spotkanie Forum Debaty Publicznej. Tym razem gośćmi debaty byli Pan Marian Dmowski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Ks. dr Andrzej Kilanowski – wykładowca Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Elblągu oraz Pan Jakub Szadaj przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego oraz członek Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Żydów w Polsce.
Przypomnijmy, że podczas Forum Debaty Publicznej spotykają się elblążanie, którzy nie są obojętni na sprawy dotyczące nas wszystkich. Gośćmi spotkań, z którymi prowadzone są dyskusje są osoby publiczne - politycy, naukowcy, liderzy organizacji.
Tym razem „Światowid” wspólnie ze Stowarzyszeniem „Młodzi Demokraci” w Elblągu postanowili zorganizować spotkanie z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz światowego dnia walki z faszyzmem i antysemityzmem.
Wczorajsze spotkanie poprowadził Oliwier Daniel Pietrzykowski ze Stowarzyszenia „ Młodzi Demokraci”. Debatę zapoczątkowała projekcja filmu składającego się z materiałów archiwalnych, relacji z okresu walk o niepodległość, I wojny światowej oraz XX – lecia międzywojennego. Następnie zaproszeni goście dyskutowali o postawie Polaków pod zaborami, stosunku Polaków do mniejszości narodowych, wojnie polsko – bolszewickiej, holocauście oraz o tożsamości narodowej. W połowie debaty zaprezentowany został kolejny film tym razem zawierający materiały dotyczące II wojny światowej. Ostatnim elementem filmu było bardzo wymowne zdjęcie uśmiechniętej, pogodnej Ireny Sendlerowej.
Pan Marian Dmowski zapytany o to jak ocenia marszałka Józefa Piłsudskiego odpowiedział – To był człowiek, który nie tylko dawał z siebie co mógł, ale jeszcze dodatkowo uczył, przekazywał swoje mądrości.
- Moje pokolenie dowiedziało się o Piłsudskim, ponieważ nie można było mieć jego zdjęcia – powiedział Ks. Dr Andrzej Kilanowski.
Z kolei Pan Jakub Szadaj zapytany o „Noc kryształową” powiedział – z mojego punktu widzenia i wiedzy, jaką posiadam to nie była niechęć do ludzi, tylko do tego co oni posiadają. To był przedsmak tego, co Hitler nam szykował. On robił to w celu przejęcia tych wszystkich fabryk, własności, które Żydzi posiadali.
- „Noc kryształowa” w Elblągu to był gest oddany ludności. Kiedy podpalono synagogę to przyjechało kilkanaście wozów strażackich, ale nie po to by gasić synagogę, lecz po to by schładzać pobliskie kamienice. Jakie to okrutne – dodał ks. Dr Andrzej Kilanowski.
Pan Jakub Szadaj zapytano o to jak ocenia ludzi, którzy pomagali Żydom przetrwać powiedział – Pomoc Żydom to był wielki czyn. Ci ludzie zdawali sobie sprawę z tego, że za takie postępowanie mogą wymordować im całą rodzinę. Dlatego uważam, że był to heroizm, odwaga.
Na zakończenie prowadzący debatę Oliwier Pietrzykowski odczytał poemat dygresyjny Juliana Tuwima „Kwiaty Polskie”.
… Chmury nad nami rozpal w łunę,
Uderz nam w serca złotym dzwonem,
Otwórz nam Polskę, jak piorunem
Otwierasz niebo zachmurzone…
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość – sprawiedliwość.
Niech Polska będzie wielka.
Synom jej ducha czy jej ciała
Daj wielkość serc, gdy będzie wielka,
I wielkość serc, gdy będzie mała...