Marszałek odpowiadał na pytania

Wczoraj, 8 kwietnia, w centrum kultury „Światowid" odbyło się Forum Debaty Publicznej, którego gościem był Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Jacek Protas.

Spotkanie zgromadziło wielu zainteresowanych - sala kameralna była pełna. Marszałkowi towarzyszył Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Grzegorz Nowaczyk. 

Na wstępie goście poinformowali o podpisanej wczoraj umowie przyjęcia projektu ,,Odbudowa Ratusza Staromiejskiego w Elblągu" oraz o stanowisku samorządu w kwestii budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną - marszałek wyjaśnił, że nie ma odmowy dla projektu, choć zaznaczył, że wszystko zależy od raportu w sprawie wpływu tego projektu na środowisko. 

Następnie padły pytania z sali - jeden z przybyłych elblążan poruszył problem dotyczący rejonizacji ubezpieczeń samochodów i sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. O ile marszałek obiecał zorientować się w pierwszej sprawie, co do jakości usług szpitala nie miał wątpliwości - uważa, że są na wysokim poziomie, co - jak zaznaczył -potwierdzają niezależne sondaże.

Prowadzący debatę, redaktor Piotr Derlukiewicz, zapytał o plany rozbudowy wspólnego obiektu „Światowida" i elbląskiego teatru. Goście potwierdzili, że takie zamysły istnieją i są na etapie przygotowywania dokumentacji przez dyrekcje obu placówek. Dodali również, że prowadzili już rozmowy z Ministrem Kultury Bogdanem Zdrojewskim, który w przypadku akceptacji projektu nie wykluczył dofinansowania ze środków centralnych, a samorząd województwa zagwarantował pieniądze na opracowanie dokumentacji. 

Poruszona też została kwestia dofinansowań z Regionalnych Funduszy Operacyjnych do budowy elektrowni wodnych oraz wspieranie ekologicznego transportu masowego. Pan Grzegorz Nowaczyk poinformował również zgromadzonych o mającym niebawem nastąpić wprowadzeniu trzech nowych szynobusów na trasie Elbląg-Olsztyn.

- Fajnie, że są takie inicjatywy, otrzymałem odpowiedzi na wiele pytań dotyczących inwestycji samorządu w mieście i wyjaśnione zostały niektóre informacje, zwłaszcza te dotyczące przekopu - powiedział Krzysztof Prochera, jeden z uczestników. - Marszałek był bardzo rzeczowy, a poproszony o ostatnie słowo wykorzystał je do złożenia świątecznych życzeń, czym wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie.

J.Kozłowska-Dyrla

Zobacz również

Zapisz się do newslettera