Po spotkaniu z Janem Widackim

W środę, 2 kwietnia w sali kameralnej CKiWM „Światowid" prof. Jan Widacki spotkał się z elblążanami. Odbyło się kolejne Forum Debaty Publicznej.

     Tematem spotkania było „Sądownictwo - trzecia władza czy zbrojne (w paragrafy) ramię rządów", a gościowi towarzyszył niedawny kolega z Klubu Poselskiego Lewicy i Demokratów - poseł Witold Gintowt - Dziewałtowski.

    FDP tym razem skupiło ok. 30 osób zainteresowanych tematyką wymiaru sprawiedliwości, ale przede wszystkim rozmową z mecenasem i posłem Janem Widackim, który sporo czasu poświęcił na omówienie prac komisji śledczej ds. nielegalnych nacisków na służby specjalne.

- Stałym punktem komisji jest próba wyrzucenia mnie przez PiS, ale to nie tamuje jej prac - mówił. - Zwróciliśmy się do prokuratury o udostępnienie akt - analiza materiału aktowego pozwoli ustalić listę osób, które należy przesłuchać.

Prowadzący debatę redaktor naczelny Elbląskiej Gazety Internetowej „PortEl", Piotr Derlukiewicz, zapytał, jak długo będzie trwała praca komisji.

- To praca na wiele miesięcy - odpowiedział gość. - Są 52 sprawy karne, wiele z nich ma kilkanaście tomów. Niezbędne jest oczywiście doświadczenie w czytaniu akt.

     Jan Widacki wspomniał także o konieczności rozdzielenia stanowiska Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Według niego sytuacja, w której polityk stoi na czele Prokuratury Generalnej uniemożliwia niezawisłość organu, który niezawisły powinien być z definicji.

Zgromadzonych interesowały także mechanizmy przyjmowania młodych ludzi na aplikacje adwokackie oraz używania immunitetów poselskich. Tu głos zabrał poseł Witolt Gintowt - Dziewałtowski, który jest członkiem Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich.

Dyskusja trwała 1,5 godziny.

Jak zapowiedział dyrektor CKiWM „Światowid" Antoni Czyżyk gościem kolejnego spotkania w ramach Forum Debaty Publicznej, zaplanowanego w maju, będzie Janusz Palikot, poseł Platformy Obywatelskiej i przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.

Autor: J.Kozłowska-Dyrla

Zobacz również

Zapisz się do newslettera