Od kwietnia do grudnia 2019 r. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu będzie realizował projekt pn. „Witajcie w szkolnej bajce!”, który uzyskał dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Promocja literatury i czytelnictwa, priorytet Promocja.
Projekt zakłada przeprowadzenie wielu działań, które można podzielić na zadania:
BAJECZNA KONKURSOMANIA
Skierowana jest przede wszystkim na rozbudzenie kreatywności dzieci i młodzieży. Konkursy będą skierowane do kilku grup wiekowych. Ich przedmiotem będą różne formy ekspresji – praca plastyczna („5 powodów, dla których warto czytać”), tekst literacki („A co by było gdyby…?”) oraz video („Najważniejsze książki w moim życiu”). Zróżnicowany stopień trudności i form ma zainteresować i zainspirować jak największą liczbę odbiorców, pobudzić ich kreatywność w kilku dziedzinach, których wspólnym mianownikiem będzie oczywiście literatura.
BAJECZNE LATO
Na tym etapie projekt przewiduje przeprowadzanie w Elblągu Gry Miejskiej (pn. "Z dala od klawiatury, a bliżej literatury") inaugurującej projekt – na początku czerwca 2019r. W wakacje natomiast odbędą się półkolonie literacko-teatralne w Markusach (Biblioteka Publiczna Gminy Markusy). Do tej pory podobne wakacyjne półkolonie odbywały się w naszej siedzibie, ale tym razem pragniemy działaniem objąć dzieci i młodzież z mniejszej miejscowości. Efektem warsztatów będzie spektakl zaprezentowany przed mieszkańcami Gminy Markusy.
AKADEMIA PANI KSIĄŻKI
To działanie jest skierowane do uczniów szkół w Ornecie (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Ornecie), Młynarach (Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Młynarach) i Zalewie (Szkoła Podstawowa). To właśnie w tych miejscowościach, w wybranych szkołach, odbędą się pikniki literackie pn. „Akademia Pani Książki". Nasze działania będą skierowane przede wszystkim do uczniów wybranej szkoły, ale z przygotowanych atrakcji będą mogły skorzystać również pozostali mieszkańcy miasta. Zaprosimy ich do spędzenia niezapomnianego dnia w świecie literatury. Szereg atrakcji: gra typu escape room, spotkanie z bajką czytaną, zajęcia plastyczne, dydaktyczne, edukacyjne, olimpiada „Oczytana Szkoła” a także porady ekspertów w dziedzinach szybkiego i poprawnego czytania oraz ds. nowych mediów przyczyni się do pobudzenia aktywności twórczej najmłodszych, poszerzenia wiedzy czytelniczej, wzbudzenia zainteresowania literaturą, a także poprawy jakości czytania i korzystania zasobów czytelniczych dostępnych w Internecie.
BAJECZNY HAPPENING
Na zakończenie projektu zostanie zorganizowany happening, podczas którego zostanie rozegrany finał olimpiady „Oczytana Szkoła”, a także zostaną podsumowane działania projektowe oraz zaprezentowane ich efekty – videorecenzje, opowiadania, postery motywacyjne, a także spektakl będący efektem półkolonii literacko-teatralnych i materiał multimedialny prezentujący działania projektowe. Zostanie otwarta również wystawa prezentująca prace laureatów konkursów.
***
GRA MIEJSKA PN. "Z DALA OD KLAWIATURY, A BLIŻEJ LITERATURY"
6 czerwca 2019 roku po raz 6 rozegraliśmy grę miejską "Z dala od klawiatury, a bliżej literatury". W tym roku została zorganizowana w ramach projektu pn. "Witajcie w szkolnej bajce!" , ale niezmiennie włączyły się w nią nasze partnerskie instytucje: Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Centrum Sztuki Galeria EL, Urząd Miasta Elbląg , Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu, Biblioteka Elbląska im. C.Norwida, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Pogoda dopisała aż nadto, słońce prażyło intensywnie, ale to nie przeszkodziło naszym wytrwałym uczestnikom z sześciu drużyn zdobywać kolejne punkty na kolejnych stacjach. A najwięcej zdobyła ich SP nr 12 w Elblagu, II miejsce zajęła drużyna z SP nr 14 w Elblągu, III - Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu. GRATULUJEMY!
Nagrodami były m.in. gry edukacyjne, książki, bony do księgarni i gadżety. Bony upominkowe dla uczestników gry miejskiej pn. "Z dala od klawiatury, a bliżej literatury" ufundowała firma PaintballElblag.pl, Hotel Młyn Aqua Spa w Elblągu, Strzecha Restauracja&Pizzeria oraz Pizzeria-Restauracja Oliwka.
***
KONKURSY
Napisz/nagraj/narysuj… i wygraj nagrody!
Trzy różne konkursy, trzy różne formy, jeden wspólny mianownik – literatura!
1. Konkurs pn. “5 powodów, dla których warto czytać” - konkurs przeznaczony dla dzieci i młodzieży do lat 18, polegający na przygotowaniu projektu postera motywacyjnego – plakatu zachęcającego do sięgania po literaturę w formie tradycyjnej, jak również nowoczesnej (audiobooka’a lub e-book’a).
2. Konkurs literacki pn. „A co by było, gdyby…?” – konkurs przeznaczony dla dzieci i młodzieży do lat 18. Przedmiotem konkursu będzie opowiadanie, które będzie przedstawiało alternatywne zakończenie ulubionej książki.
3. Konkurs pn. „Najważniejsze książki w moim życiu!” – konkurs dla osób indywidualnych, polegający na nagraniu video z krótkimi recenzjami ulubionych książek wraz z uzasadnieniem wyboru.
REGULAMINY ORAZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY - W ZAŁĄCZNIKACH
Prace konkursowe będą przyjmowane do 20 sierpnia 2019r. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Nagrodami będą bony do księgarni, gry planszowe, książki itp. Łączna pula nagród - 1000 zł. Wszelkie pytania – 55 611 20 89 / agnieszka.tkaczuk@swiatowid.elblag.pl
AKTUALIZACJA z dn. 20.08.2019r.
Prace konkursowe będą przyjmowane do 24 września 2019r.
WYNIKI KONKURSÓW
Konkurs plastyczny pn. „5 powodów, dla których warto czytać” – konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży do lat 18. Polegał na stworzeniu pracy plastycznej w formie plakatu zachęcającego do czytania książek. Napłynęło 49 prac, z czego 45 spełniło wymogi regulaminu.
I miejsce: - Kacper Siwek- Julia Nasarzewska
II miejsce:- Nikola Stelmaszew- Zuzanna Hołubowicz
III miejsce:- Maria Gołota- Natalia Pędziwiatr
Wyróżnienia:- Angelika Banaś- Martyna Nowicka- Alicja Pyrzanowska- Nicoletta Sumińska- Jakub Dębiec- Milena Kurek- Magdalena Wrona
Więcej posterów motywacyjnych TUTAJ.
Konkurs literacki pn. „A co by było, gdyby?”- konkurs polegał na wybraniu przez uczestników książki, której zakończenie im się nie podobało, a następnie napisaniu pracy literackiej będącej nowym zakończeniem tej książki. Napłynęło 18 prac, z czego 14 spełniło wymogi regulaminu. Prace zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych:9-12 lat:I miejsce:- Zofia Hada
II miejsce:- Irmina Wójcik
13-18 lat:I miejsce:- Ilona PypczyńskaII miejsce:- Klaudia BronhardIII miejsce:-Ewa Czapiewska
Wyróżnienia:- Oliwia Malkiewicz- Szymon Cyrklewicz
Opowiadania dostępne w załącznikach.
Konkurs pn. „Najważniejsze książki w moim życiu!” – konkurs bez ograniczeń wiekowych. Polegał na nagraniu przez uczestników krótkiego video opowiadającego o najważniejszych dla nich książkach. Konkurs przeprowadzony był bez ograniczeń wiekowych. Napłynęło 8 prac, z czego 5 spełniło wymogi regulaminu. Filmy video zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych:Kategoria do 16 roku życia:I miejsce:- Apolonia Owczarek
Kategoria pow. 16 roku życia:I miejsce:- Aleksandra GronuśWyróżnienie:- Kajetan Wziątek
Nagrodzone i wyróznione filmy można obejrzeć na kanale Youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=7ADCOd8fR4A
https://www.youtube.com/watch?v=A-q2fUKhOnA
https://www.youtube.com/watch?v=_Kvc1J4JbJ0
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, każda praca była wyjątkowa. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Laureaci z Elbląga zostaną nagrodzeni w piątek 25 października o godz. 16:30 w Galerii Nobilis (CSE Światowid, II piętro), zaś laureatom spoza Elbląga nagrody zostaną wysłane pocztą.
***
PÓŁKOLONIE LITERACKO-TEATRALNE
W dniach 1-5 lipca odbyły się półkolonie literacko-teatralne poza granicami naszej instytucji, a nawet miasta. Od poniedziałku do czwartku w Wiejskiej Świetlicy w Markusach działającej przy Bibliotece Publicznej Gminy Markusy (partner projektu) uczestniczki zajęć zapoznawały się z wartościowymi pozycjami literackimi, poznawały metody pracy aktorów, brały udział w ćwiczeniach z zakresu techniki aktorskiej, improwizacji, ale również zabawach integracyjnych. Młode adeptki sztuki teatralnej opracowały autorski scenariusz i przygotowywały spektakl z pomocą instruktorki pani Ireny Adamiak - aktorki Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Scenariusz zainspirowany dramatem "Skrzydełka" autorstwa Małgorzaty Jokiel. Tematyka przedstawienia dotykała bardzo dojrzałego i coraz bardziej niepokojącego zjawiska - konsumpcjonizmu. W piątek ostatnie warsztaty, próba generalna i spektakl odbyły się w Świetlicy Wiejskiej w Żurawcu. Zgromadziło się wielu mieszkańców okolicznych miejscowości, spektakl zachwycił widzów (...nie obyło się bez łez...), po przedstawieniu znalazł się również czas na rozmowy z młodymi aktorkami, reżyserką, dyrektorem CSE i koordynatorką projektu.
Więcej zdjęć w galerii.
***
MAGNETYCZNE ZAKŁADKI
Zakładki magnetyczne do książek stworzone w ramach projektu „Witajcie w szkolnej bajce!” zawierają cytaty autorów oraz tytuły polecanych książek, informacje o partnerach i patronachmedialnych oraz kod QR umożliwiający łatwy i szybki dostęp do strony internetowej projektu. Dzięki umieszczonych na nich magnesach bez problemu utrzymają się na stronach dowolnej książki, bez ryzyka przesunięcia i stracenia przez czytelnika wątku. Zakładki te są innowacyjnym i kreatywnym gadżetem, który z pewnością przysłuży się każdemu wielbicielowi czytelnictwa w codziennym odkrywaniu literatury. Zapraszamy do CSE po zakładki - znajdują się przy kasie w budynku CSE „Światowid” lub w pokoju 44c.
***
AKADEMIA PANI KSIĄŻKI
29 października - Szkoła Podstawowa w Młynarach, 30 października - Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Pieniężnie, 31 października - Zespół Szkół w Zalewie - to właśnie uczniowie tych szkół wzięli udział w szkolnych piknikach pn. "Akademia Pani Książki" połączonych z olimpiadą "Oczytana Szkoła". Trzy dni pełne literatury, edukacji, uśmiechu i dobrej czytelniczej zabawy!
Szereg atrakcji: gra pn. „Uwięzieni w książce”, olimpiada czytelnicza, spotkanie z bajką czytaną, zajęcia plastyczne, dydaktyczne, edukacyjne, a także porady ekspertów w dziedzinach szybkiego i poprawnego czytania oraz ds. nowych mediów pobudziły uczniowską aktywność twórczą , poszerzyły wiedzę czytelniczą, wzbudziły zainteresowanie literaturą, a także umożliwiły poprawę jakości czytania i korzystania z zasobów czytelniczych dostępnych w Internecie.
W piknikach brali uczniowie klas I-VIII. Zajęcia były przygotowane adekwatnie do wieku uczniów, a do tego prowadzone przez niesamowitych prowadzących, dlatego też uczniowie uczestniczyli we wszystkich zajęciach z wielką ochotą, zainteresowaniem i zaangażowaniem. Ich kreatywność i dojrzałe podejście do tematu zaskoczyło nas wszystkich.
W ramach pikniku na uczniów czekały następujące stacje:
***
BAJECZNY HAPPENING
18 grudnia na długo zapadnie w pamięci uczniów z siedmiu elbląskich szkół podstawowych, a to za sprawą „Bajeczny happeningu”, który zakończył oficjalnie zakończył nasz projekt... Na początku podsumowano działania projektowe oraz zaprezentowane fotorelacje i prace konkursowe – videorecenzje i postery motywacyjne. Została również otwarta wystawa prezentująca prace laureatów i uczestników konkursów. Jednakże głównym punktem programu było rozegranie olimpiady pn. „Oczytana szkoła”. Uczniowie zacięcie rywalizowali w olimpiadzie „Oczytana szkoła”, bawiąc się przy tym iście bajecznie. Olimpiada składała się z ośmiu rund i sprawdzała wiedzę dotyczącą nie tylko szkolnych lektur, ale też książek poza kanonem szkolnym oraz znajomość adaptacji filmowych. Koło fortuny, magiczny worek, cytaty, kalambury, to tylko niektóre zadania, z którymi zmierzyli się nasi finaliści. Wykazali się oni dużą wiedzą i chęcią zdrowej rywalizacji. Często znali odpowiedzi, zanim pytanie dobiegło końca, brawurowo łączyli bohaterów z tytułami książek, bezbłędnie rozpoznawali okładkę książki po kadrze ilustracji. Dużą rolę odegrała publiczność i doping, jaki zgotowali swoim drużynom pozostali uczniowie - dali odczuć, że reprezentanci rywalizujący o wygraną nie są sami i że również świetnie się bawią. Nuda i zniechęcenie została tego dnia poza salą Kina Światowid.
Tytuł „Oczytana szkoła” trafił do Szkoły Podstawowej Regent z Oddziałami Dwujęzycznymi, drugie miejsce zajął Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu, trzecie miejsce należało do Szkoła Podstawowa Nr 12 w Elblągu, a czwarte do Szkoły Podstawowej nr 14 w Elblągu. Mimo, że nie wszyscy wygrali, nikt nie był przegrany, wszystkie drużyny otrzymały nagrody: książki, gry edukacyjne, gry planszowe i gadżety edukacyjne. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
Więcej zdjęć tutaj.
***
Projekt pn. "Witajcie w szkolnej bajce!" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.