Witajcie w szkolnej bajce!

Od kwietnia do grudnia 2019 r. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu będzie realizował projekt pn. „Witajcie w szkolnej bajce!”, który uzyskał dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Promocja literatury i czytelnictwa, priorytet Promocja.

Projekt zakłada przeprowadzenie wielu działań, które można podzielić na zadania:

BAJECZNA KONKURSOMANIA

Skierowana jest przede wszystkim na rozbudzenie kreatywności dzieci i młodzieży. Konkursy będą skierowane do kilku grup wiekowych. Ich przedmiotem będą różne formy ekspresji – praca plastyczna („5 powodów, dla których warto czytać”), tekst literacki („A co by było gdyby…?”) oraz video („Najważniejsze książki w moim życiu”). Zróżnicowany stopień trudności i form ma zainteresować i zainspirować jak największą liczbę odbiorców, pobudzić ich kreatywność w kilku dziedzinach, których wspólnym mianownikiem będzie oczywiście literatura.

BAJECZNE LATO

Na tym etapie projekt przewiduje przeprowadzanie w Elblągu Gry Miejskiej (pn. "Z dala od klawiatury, a bliżej literatury") inaugurującej projekt – na początku czerwca 2019r. W wakacje natomiast odbędą się półkolonie literacko-teatralne w Markusach (Biblioteka Publiczna Gminy Markusy). Do tej pory podobne wakacyjne półkolonie odbywały się w naszej siedzibie, ale tym razem pragniemy działaniem objąć dzieci i młodzież z mniejszej miejscowości. Efektem warsztatów będzie spektakl zaprezentowany przed mieszkańcami Gminy Markusy.

AKADEMIA PANI KSIĄŻKI

To działanie jest skierowane do uczniów szkół w Ornecie (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Ornecie), Młynarach (Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Młynarach) i Zalewie (Szkoła Podstawowa). To właśnie w tych miejscowościach, w wybranych szkołach, odbędą się pikniki literackie pn. „Akademia Pani Książki".  Nasze działania będą skierowane przede wszystkim do uczniów wybranej szkoły, ale z przygotowanych atrakcji będą mogły skorzystać również pozostali mieszkańcy miasta. Zaprosimy ich do spędzenia niezapomnianego dnia w świecie literatury. Szereg atrakcji: gra typu escape room, spotkanie z bajką czytaną, zajęcia plastyczne, dydaktyczne, edukacyjne, olimpiada „Oczytana Szkoła” a także porady ekspertów w dziedzinach szybkiego i poprawnego czytania oraz ds. nowych mediów przyczyni się do pobudzenia aktywności twórczej najmłodszych, poszerzenia wiedzy czytelniczej, wzbudzenia zainteresowania literaturą, a także poprawy jakości czytania i korzystania zasobów czytelniczych dostępnych w Internecie.

BAJECZNY HAPPENING

Na zakończenie projektu zostanie zorganizowany happening, podczas którego zostanie rozegrany finał olimpiady „Oczytana Szkoła”, a także zostaną podsumowane działania projektowe oraz zaprezentowane ich efekty – videorecenzje, opowiadania, postery motywacyjne, a także spektakl będący efektem półkolonii literacko-teatralnych i materiał multimedialny prezentujący działania projektowe. Zostanie otwarta również wystawa prezentująca prace laureatów konkursów.

***

GRA MIEJSKA PN. "Z DALA OD KLAWIATURY, A BLIŻEJ LITERATURY"

6 czerwca 2019 roku po raz 6 rozegraliśmy grę miejską "Z dala od klawiatury, a bliżej literatury". W tym roku została zorganizowana w ramach projektu pn. "Witajcie w szkolnej bajce!" , ale niezmiennie włączyły się w nią nasze partnerskie instytucje:  Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Centrum Sztuki Galeria EL, Urząd Miasta Elbląg , Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu, Biblioteka Elbląska im. C.Norwida, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Pogoda dopisała aż nadto, słońce prażyło intensywnie, ale to nie przeszkodziło naszym wytrwałym uczestnikom z sześciu drużyn zdobywać kolejne punkty na kolejnych stacjach. A najwięcej zdobyła ich SP nr 12 w Elblagu, II miejsce zajęła drużyna z SP nr 14 w Elblągu, III - Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu. GRATULUJEMY! 

 

Nagrodami były m.in. gry edukacyjne, książki, bony do księgarni i gadżety. Bony upominkowe dla uczestników gry miejskiej pn. "Z dala od klawiatury, a bliżej literatury" ufundowała firma PaintballElblag.pl, Hotel Młyn Aqua Spa w Elblągu, Strzecha Restauracja&Pizzeria oraz Pizzeria-Restauracja Oliwka. 

Więcej zdjęć.

***

KONKURSY

Napisz/nagraj/narysuj… i wygraj nagrody!

Trzy różne konkursy, trzy różne formy, jeden wspólny mianownik – literatura!

1. Konkurs pn. “5 powodów, dla których warto czytać” - konkurs przeznaczony dla dzieci i młodzieży do lat 18, polegający na przygotowaniu projektu postera motywacyjnego – plakatu zachęcającego do sięgania po literaturę w formie tradycyjnej, jak również nowoczesnej (audiobooka’a lub e-book’a).

2. Konkurs literacki pn. „A co by było, gdyby…?” – konkurs przeznaczony dla dzieci i młodzieży do lat 18. Przedmiotem konkursu będzie opowiadanie, które będzie przedstawiało alternatywne zakończenie ulubionej książki.

3. Konkurs pn. „Najważniejsze książki w moim życiu!” – konkurs dla osób indywidualnych, polegający na nagraniu video z krótkimi recenzjami ulubionych książek wraz z uzasadnieniem wyboru.

REGULAMINY ORAZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY - W ZAŁĄCZNIKACH

Prace konkursowe będą przyjmowane do 20 sierpnia 2019r. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Nagrodami będą bony do księgarni, gry planszowe, książki itp. Łączna pula nagród - 1000 zł. Wszelkie pytania – 55 611 20 89 / agnieszka.tkaczuk@swiatowid.elblag.pl 

AKTUALIZACJA z dn. 20.08.2019r. 

Prace konkursowe będą przyjmowane do 24 września 2019r.

 WYNIKI KONKURSÓW

Konkurs plastyczny pn. „5 powodów, dla których warto czytać” – konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży do lat 18. Polegał  na stworzeniu pracy plastycznej w formie plakatu zachęcającego do czytania książek. Napłynęło 49 prac, z czego 45 spełniło wymogi regulaminu.

 I miejsce: - Kacper Siwek- Julia Nasarzewska

II miejsce:- Nikola Stelmaszew- Zuzanna Hołubowicz

III miejsce:- Maria Gołota- Natalia Pędziwiatr

Wyróżnienia:- Angelika Banaś- Martyna Nowicka- Alicja Pyrzanowska- Nicoletta Sumińska- Jakub Dębiec- Milena Kurek- Magdalena Wrona

Więcej posterów motywacyjnych TUTAJ.

Konkurs literacki pn. „A co by było, gdyby?”- konkurs polegał na wybraniu przez uczestników książki, której zakończenie im się nie podobało, a następnie napisaniu pracy literackiej będącej nowym zakończeniem tej książki. Napłynęło  18 prac, z czego 14 spełniło wymogi regulaminu. Prace zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych:9-12 lat:I miejsce:- Zofia Hada

II miejsce:- Irmina Wójcik

13-18 lat:I miejsce:- Ilona PypczyńskaII miejsce:- Klaudia BronhardIII miejsce:-Ewa Czapiewska

Wyróżnienia:- Oliwia Malkiewicz- Szymon Cyrklewicz

Opowiadania dostępne w załącznikach.

Konkurs pn. „Najważniejsze książki w moim życiu!” – konkurs bez ograniczeń wiekowych. Polegał na nagraniu przez uczestników krótkiego video opowiadającego o najważniejszych dla nich książkach. Konkurs przeprowadzony był bez ograniczeń wiekowych. Napłynęło 8 prac, z czego 5 spełniło wymogi regulaminu. Filmy video zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych:Kategoria do 16 roku życia:I miejsce:- Apolonia Owczarek

Kategoria pow. 16 roku życia:I miejsce:- Aleksandra GronuśWyróżnienie:- Kajetan Wziątek

Nagrodzone i wyróznione filmy można obejrzeć na kanale Youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=7ADCOd8fR4A

https://www.youtube.com/watch?v=A-q2fUKhOnA

https://www.youtube.com/watch?v=_Kvc1J4JbJ0

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, każda praca była wyjątkowa. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Laureaci z Elbląga zostaną nagrodzeni w piątek 25 października o godz. 16:30 w Galerii Nobilis (CSE Światowid, II piętro), zaś laureatom spoza Elbląga nagrody zostaną wysłane pocztą.

***

PÓŁKOLONIE LITERACKO-TEATRALNE 

W dniach 1-5 lipca odbyły się półkolonie literacko-teatralne poza granicami naszej instytucji, a nawet miasta. Od poniedziałku do czwartku w Wiejskiej Świetlicy w Markusach działającej przy Bibliotece Publicznej Gminy Markusy (partner projektu) uczestniczki zajęć zapoznawały się z wartościowymi  pozycjami literackimi, poznawały metody pracy aktorów,  brały udział w ćwiczeniach z zakresu techniki aktorskiej, improwizacji, ale również zabawach integracyjnych. Młode adeptki sztuki teatralnej opracowały autorski scenariusz i przygotowywały spektakl z pomocą instruktorki pani Ireny Adamiak - aktorki Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.  Scenariusz zainspirowany dramatem "Skrzydełka" autorstwa Małgorzaty Jokiel.  Tematyka przedstawienia dotykała bardzo dojrzałego i coraz bardziej niepokojącego zjawiska - konsumpcjonizmu. W piątek ostatnie warsztaty, próba generalna i spektakl odbyły się w  Świetlicy Wiejskiej w Żurawcu. Zgromadziło się wielu mieszkańców okolicznych miejscowości, spektakl zachwycił widzów (...nie obyło się bez łez...), po przedstawieniu znalazł się również czas na rozmowy z młodymi aktorkami, reżyserką, dyrektorem CSE i koordynatorką projektu.

Więcej zdjęć w galerii

 

 

   ***

MAGNETYCZNE ZAKŁADKI

Zakładki magnetyczne do książek stworzone w ramach projektu „Witajcie w szkolnej bajce!” zawierają cytaty autorów oraz tytuły polecanych książek, informacje o partnerach i patronachmedialnych oraz kod QR umożliwiający łatwy i szybki dostęp do strony internetowej projektu. Dzięki umieszczonych na nich magnesach bez problemu utrzymają się na stronach dowolnej książki, bez ryzyka przesunięcia i stracenia przez czytelnika wątku. Zakładki te są innowacyjnym i kreatywnym gadżetem, który z pewnością przysłuży się każdemu wielbicielowi czytelnictwa w codziennym odkrywaniu literatury. Zapraszamy do CSE po zakładki - znajdują się przy kasie w budynku CSE „Światowid” lub w pokoju 44c.

 

***

AKADEMIA PANI KSIĄŻKI

29 października - Szkoła Podstawowa w Młynarach, 30 października - Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Pieniężnie, 31 października - Zespół Szkół w Zalewie - to właśnie uczniowie tych szkół wzięli udział w szkolnych piknikach pn. "Akademia Pani Książki" połączonych z olimpiadą "Oczytana Szkoła".  Trzy dni pełne literatury, edukacji, uśmiechu i dobrej czytelniczej zabawy!  

Szereg atrakcji: gra pn. „Uwięzieni w książce”, olimpiada czytelnicza, spotkanie z bajką czytaną, zajęcia plastyczne, dydaktyczne, edukacyjne, a także porady ekspertów w dziedzinach szybkiego i poprawnego czytania oraz ds. nowych mediów pobudziły uczniowską aktywność twórczą , poszerzyły wiedzę czytelniczą, wzbudziły zainteresowanie literaturą, a także umożliwiły poprawę jakości czytania i korzystania z zasobów czytelniczych dostępnych w Internecie.

W piknikach brali uczniowie  klas I-VIII. Zajęcia były przygotowane adekwatnie do wieku uczniów, a do tego prowadzone przez niesamowitych prowadzących, dlatego też uczniowie uczestniczyli we wszystkich zajęciach z wielką ochotą, zainteresowaniem i zaangażowaniem. Ich kreatywność i dojrzałe podejście do tematu zaskoczyło nas wszystkich.

W ramach pikniku na uczniów czekały następujące stacje:

1. - „Zostań mistrzem czytania” – stacja edukacyjna, na której można było poznać tajniki techniki szybkiego i poprawnego czytania. Uczniowie poznali nowatorskie metody i formy typu duolong reading czy karaoke. Chętni poddali się również badaniu, którego wyniki wskazywały ich poziom opanowania techniki czytania, prowadząca omawiała również  sposoby rozwiązania ewentualnych problemów.
2. „Spotkanie z bajką czytaną” – na tej stacji aktor teatralny czytał uczniom wybrane fragmenty książek. Były to różne pozycje literatury dziecięcej i młodzieżowej. Wybrane utwory wciągały, pouczały i zmuszały do refleksji. Uczniowie mogli położyć się na materacach/dywanie i naprawdę "odpłynąć do krainy literackiej. Dodatkowo prowadzący przygotował wiele zagadek i quizów z nagrodami. 
3. „Literatura w sieci” – na tej stacji specjalistka ds. nowych mediów udowodniła, że Internet i technologia nie zawsze mają negatywny wpływ na dzieci i młodzież. Uczniowie poznali wiele aplikacji ułatwiających wyszukiwanie, pobieranie i czytanie e- booków. Najbardziej jednak zachwyt wzbudziły opowieści o blogach czytelniczych i internetowych akcjach promujących książki/czytelnictwo. Uczestnicy mogli sami przekonać się, jak wygląda taka akcja - z pomocą własnych telefonów i aplikacji stworzyli świetne fotografie/grafiki reklamujące daną książkę czy promujące czytanie. 
4. Olimpiada „Oczytana szkoła” – wszyscy uczniowie klas V-VIII wzięli udział w teście ze znajomości lektur. Po  napisaniu testu, otrzymali zakładki magnetyczne, mogli przygotować również przypinkę/magnes z tytułem ulubionej książki/związany z literaturą. Laureaci etapów szkolnych dostali nagrody i zostali zaproszeni do finału, który odbędzie się podczas Bajecznego Happeningu w CSE "Światowid". 
                                             
5. „OK!ładka jak z bajki” – zajęcia plastyczne, podczas których uczniowie przygotowali okładki na zniszczone książki ze szkolnych bibliotek. Czytano przy tym fragmenty przyniesionych książek, dyskutowano o nich i o innych pozycjach literackich. Chętni mogli również przygotować zakładkę do książki i zabrać ją do domu. 
6. „Z literatury wzięte” – stacja, która udowodniła, że  literatura nie tylko dostarcza rozrywki i wzruszeń, ale przede wszystkim stanowi źródło wiedzy teoretycznej i praktycznej we wszystkich dziedzinach. Na stacji uczniowie otrzymali przepisy na potrawy pochodzące z literatury - ich wstępem był fragment danej książki. Prowadząca przygotowała scenariusze zabaw i gier zaczerpniętych z takich książek jak: „Akademia Pana Kleksa” „Dzieci z Bullerbyn”, „Pippi Pończoszanka”,„Szatan z siódmej klasy”, „Przygody Tomka Sawyera” i seria „Magiczne drzewo” itp. Przykłady zabaw zostały zaprezentowane  nauczycielom.
7. „Poleć książkę” - na specjalnej tablicy chętni przyklejali fiszki z tytułem i autorem książki, którą chcieliby zarekomendować innym. Tablica podróżowała po wszystkich szkołach, w których były organizowane pikniki. Po zakończeniu działań wyjazdowych tablica będzie wystawiona w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" do momentu zakończenia projektu.
8. Gra „Uwięzieni w książce” – gra typu escape room dla uczniów klas VI-VIII. Gracze musieli rozwiązując zagadkę związaną z mitologią grecką. Klasa była pełna niespodzianek, dziwacznych przedmiotów, gier planszowych i łamigłówek, których rozwikłanie pomogło w rozszyfrowaniu głównej zagadki. Uczniowie byli zachwyceni, i zaangażowani od początku do końca. Najlepsze drużyny otrzymały nagrody. 
Ponadto po zakończeniu szkolnych pikników nauczyciele języka polskiego spotkali się z prowadzącą stację "Zostań mistrzem czytania!", która udzieliła porad na temat sposobów na zachęcenie dzieci i młodzieży do stałego obcowania z literaturą, wskazała pomocne narzędzia i metody oraz pokazała scenariusze interesujących zajęć z języka polskiego, promujących czytelnictwo. 
 
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

***

BAJECZNY HAPPENING

18 grudnia na długo zapadnie w pamięci uczniów z siedmiu elbląskich szkół podstawowych, a to za sprawą „Bajeczny happeningu”, który zakończył oficjalnie zakończył nasz projekt... Na początku podsumowano działania projektowe oraz zaprezentowane fotorelacje i prace konkursowe – videorecenzje i postery motywacyjne. Została również otwarta wystawa prezentująca prace laureatów i uczestników konkursów. Jednakże głównym punktem programu było rozegranie olimpiady pn. „Oczytana szkoła”. Uczniowie zacięcie rywalizowali w olimpiadzie „Oczytana szkoła”, bawiąc się przy tym iście bajecznie. Olimpiada  składała się z ośmiu rund i sprawdzała wiedzę dotyczącą nie tylko szkolnych lektur, ale też książek poza kanonem szkolnym oraz znajomość adaptacji filmowych. Koło fortuny, magiczny worek, cytaty, kalambury, to tylko niektóre zadania, z którymi zmierzyli się nasi finaliści. Wykazali się oni dużą wiedzą i chęcią zdrowej rywalizacji. Często znali odpowiedzi, zanim pytanie dobiegło końca, brawurowo łączyli bohaterów z tytułami książek, bezbłędnie rozpoznawali okładkę książki po kadrze ilustracji. Dużą rolę odegrała publiczność i doping, jaki zgotowali swoim drużynom pozostali uczniowie - dali odczuć, że reprezentanci rywalizujący o wygraną nie są sami i że również świetnie się bawią. Nuda i zniechęcenie została tego dnia poza salą Kina Światowid.    

Tytuł „Oczytana szkoła” trafił do Szkoły Podstawowej Regent z Oddziałami Dwujęzycznymi,  drugie miejsce zajął Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu, trzecie miejsce należało do Szkoła Podstawowa Nr 12 w Elblągu, a czwarte do Szkoły Podstawowej nr 14 w Elblągu. Mimo, że nie wszyscy wygrali, nikt nie był przegrany, wszystkie drużyny otrzymały nagrody: książki, gry edukacyjne, gry planszowe i gadżety edukacyjne. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. 

Więcej zdjęć tutaj

***

Projekt pn. "Witajcie w szkolnej bajce!" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Pliki do pobrania

 • pdf

  NAJWAŻNIEJSZE KSIĄŻKI W MOIM ŻYCIU - REGULAMIN

  pobierz
 • pdf

  ANEKS NR 1 DO REGULAMINU KONKURSU "NAJWAŻNIEJSZE KSIĄŻKI W MOIM ŻYCIU"

  pobierz
 • pdf

  5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI - REGULAMIN

  pobierz
 • pdf

  ANEKS NR 1 DO REGULAMINU KONKURSU "5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ"

  pobierz
 • pdf

  A CO BY BYŁO, GDYBY - REGULAMIN

  pobierz
 • pdf

  ANEKS NR 1 DO REGULAMINU KONKURSU "A CO BY BYŁO, GDYBY…?"

  pobierz
 • doc

  NAJWAŻNIEJSZE KSIĄŻKI W MOIM ŻYCIU - FORMULARZ

  pobierz
 • doc

  5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI - FORMULARZ

  pobierz
 • doc

  A CO BY BYŁO, GDYBY - FORMULARZ

  pobierz
 • docx

  Aleksandra Jakubowska

  pobierz
 • docx

  Julia Budka

  pobierz
 • doc

  Ewa Czapiewska

  pobierz
 • docx

  Ilona Pypczyńska

  pobierz
 • docx

  Irmina Wójcik

  pobierz
 • docx

  Karolina Cichowlas

  pobierz
 • docx

  Klaudia Bronhard

  pobierz
 • docx

  Małgorzata Tokarczyk

  pobierz
 • docx

  Oliwia Malkiewicz

  pobierz
 • docx

  Szymon Cyrklewicz

  pobierz
 • docx

  Zofia Hada

  pobierz

Zapisz się do newslettera