Zapraszamy do obejrzenia prac laureatów konkursów na plakat zachecający do czytania.
***
Zapraszamy do lektury prac literackich nadesłanych na konkurs literacki "Nie uwierzysz z kim siedziałam/em w szkolnej ławce".
Przypominamy, że akcji musiał być dzień spędzony w szkole , zaś jednymi z bohaterów autor opowiadania i wybrany bohater literacki.
Konkurs oceniany był w dwóch kategoriach wiekowych - do lat 12 i od lat 13.
Na konkurs napłynęło 51 prac z całej Polski, z czego 37 spełniło wymogi regulaminu.
Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
w kategorii do lat 12:
I miejsce Joanna Lachowska z Gliwic
II miejsce Jakub Nowak z miejscowości Chęciny
III miejsce równorzędnie: Maciej Keller z Luzina, Karina Skowrońska z Izabelina
oraz Stefania Paciorek z Warszawy
Przyznano również wyróżnienie:
Barbarze Parys z Warszawy
w kategorii od 13 do 18 lat:
I miejsce Aleksandra Iwaszko z Warszawy
II miejsce Barbara Janota – Bzowska z Warszawy
III miejsce Jakub Miczek ze Starogardu Gdańskiego
Przyznano również dwa wyróżnienia:
Beacie Szewczyk z Białegostoku
Natalii Łaćko z Gdańska
Zapraszamy do lektury zarówno nagrodzonych prac jak i innych (równie ciekawych) nadesłanych przez dzieci i młodzież.
Wykaz autorów opowiadań (od 1 do 24 kategoria powyżej 13 lat, od 25-50 kategoria do 12 lat):
1.Aleksandra Iwaszko
2. Barbara Janota – Bzowska
3. Beata Kozioł
4. Beata Szewczyk
5. Dawid Dębowski
6. Dominika Sztony
7. Dominika Trocek
8. Ewa Czapiewska
9. Jakub Miczek
10. Kaja Pantkowska
11. Karina Polis
12. Kasia Markuszka
13. Katarzyna Bączek
14. Klaudia Olczyk
15. Małgorzata Sobakiewicz
16. Marceli Dzięgielewski
17. Maria Sukow
18. Natalia Klonowska
19. Natalia Łaćko
20. Natalia Szatko
21. Oliwia Wojtowicz
22. Weronika Ruczyńska
23. Zuzanna Sobiechowska
24. Zuzanna Zarębska
25. Kamila Wiśniewska
26. Adrianna Mikos
27. Agata Bajer
28. Agata Kąkolewska
29. Agata Szurgot
30. Alicja Meler
31. Alicja Niski
32. Barbara Parys
33. Hania Szczesiak
34. Jakub Nowak
35. Jakub Poleski
36. Joanna Lachowska
37. Judyta Mruk
38. Karina Skowrońska
39. Maciej Keller
40. Maciej Bakiera
41. Małgosia Chorwat
42. Marcin Wiśniewski
43. Mikołaj Szymczak
44. Miłosz Wiejak
45. Natalia Bernat
46. Natalia Sodolska
47. Patryk Bernat
48. Roksana Wilkowska
49. Stefania Paciorek
50. Szymon Rybicki
*****
Na ogłoszone w ramach realizacji projektu konkursy ("Pokaż, że czytasz", "Poczytajmy i pograjmy" oraz "Nie uwierzysz, z kim siedziałem w szkolnej ławce" nadeszło bardzo dużo pięknych prac. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Kultury z prośbą o możliwość przesunięcia środków w ramach projektu i zwiększenia puli na nagrody. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, zbiorą się komisje i ocenią nadesłane prace. Wszystkich laureatów poinformujemy telefonicznie lub mailowo a nagrody wyślemy pocztą. Dziękujemy za udział w konkursach i prosimy o cierpliwość. Organizatorzy
***********
Od kwietnia do listopada 2017 r. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu będzie realizował projekt pn. „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki”, który uzyskał dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Promocja literatury i czytelnictwa, priorytet Promocja.
Projekt zakłada przeprowadzenie wielu działań, które można podzielić na zadania:
BAJECZNA KONKURSOMANIASkierowana jest przede wszystkim na rozbudzenie kreatywności dzieci i młodzieży. Konkursy („Pokaż, że czytasz”, „Nie uwierzysz, z kim siedziałam w szkolnej ławce!” oraz „Poczytajmy i pograjmy”) będą skierowane do kilku grup wiekowych. Ich przedmiotem będą różne formy ekspresji – praca plastyczna (zdjęcie/kolaż/plakat propagujące czytelnictwo każdego dnia), tekst literacki (opowiadanie, którego głównymi bohaterami będzie autor opowiadania oraz wybrany bohater literacki) oraz gra planszowa(edukacyjna gra oparta na fabule literackiej). Zróżnicowany stopień trudności i form ma zainteresować i zainspirować jak największą liczbę odbiorców, pobudzić ich kreatywność w kilku dziedzinach, których wspólnym mianownikiem będzie oczywiście literatura.
BAJECZNE LATONa tym etapie projekt przewiduje przeprowadzanie Pikniku Literackiego inaugurującego projekt oraz grę terenową pn. "Z dala od klawiatury, a bliżej literatury" (1 czerwca, Elbląg). W wakacje natomiast w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbędą się półkolonie literackie oraz ilustratorskie. Dzieci i młodzież pracować będą z instruktorem, który zapozna ich z metodami pisania utworów literackich, dzięki czemu powstaną wiersze/opowiadania. Podczas warsztatów ilustratorskich powstaną zaś ilustracje do stworzonych prac literackich.
SZKOŁO! Z KSIĄŻKAMI JEST WESOŁO!To działanie jest skierowane do mieszkańców pięciu miejscowości: Gronowo Elbląskie, Morąg, Rychliki, Braniewo i Miłakowo. To właśnie w tych miejscowościach, w wybranych szkołach, odbędą się pikniki literackie pn. „Szkoło! Z książkami jest wesoło!" oraz gry terenowe pn. „Z dala od klawiatury, a bliżej literatury” . Zaprosimy odbiorców do spędzenia niezapomnianego dnia w świecie literatury. Szereg atrakcji: gra terenowa dlagrup szkolnych i indywidualnych, spotkanie z bajką czytaną, zajęcia plastyczne, dydaktyczne, edukacyjne, a także porady ekspertów w dziedzinach szybkiego i poprawnego czytania oraz ds. nowych mediów przyczyni się do pobudzenia aktywności twórczej najmłodszych, poszerzenia wiedzy czytelniczej, wzbudzenia zainteresowania literaturą, a także poprawy jakości czytania i korzystania zasobów czytelniczych dostępnych w Internecie.
BAJECZNY HAPPENINGNa zakończenie projektu w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zostanie zorganizowany happening, podczas którego zostanie rozegrana „Wielka Potyczka Literacka” (quiz literacki dla kilku kategorii wiekowych), a także zostaną podsumowane działania projektowe oraz zaprezentowane ich efekty – konkursowe plakaty, opowiadania, gry planszowe, a także materiał multimedialny prezentujący działania projektowe. Zostanie otwarta również wystawa prezentujące prace uczestników wakacyjnych półkolonii i laureatów konkursów.
Ogłoszenie konkursów:
Zapraszamy do udziału w naszych konkursach, regulaminy i formularze zgłoszeń w załączeniu.
***
Piknik "Szkoło! Z książkami jest wesoło!" oraz gra terenowa "Z dala od klawiatury a bliżej literatury" odbędą się 1 czerwca. Gra terenowa rozgrywana będzie w Elblągu już po raz czwarty. Do współpracy przy realizacji tego wydarzenia przyłączyły się elbląskie instytucje kulturalne - Biblioteka Elbląska, Biblioteka Pedagogiczna, Centrum Sztuki Galeria EL, Urząd Miejski w Elblągu, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu. Zadaniem uczestnikow gry będzie rozwiązanie zagadki literackiej związanej z Elblagiem. Do udziału w zabawie zapraszamy drużyny ze szkół podstawowych (klasy V i VI) oraz gimnazjów (klasy I i II). Regulamin i karta zgłoszenia w załączeniu. Na uczestników zabawy czekają nagrody - gry planszowe, książki, wejściówki na basen, squosha, bezpłatne lekcje itp.
1 czerwca w CSE Światowid odbędzie się również piknik literacki. Na dzieci czekać będą stacje - "spotkanie z bajką czytaną", "bajeczna moda", "poczytajmy i pograjmy", "literackie przysmaki", "poleć książkę", "zostań mistrzem czytania" i "literatura w sieci".
***
W Dniu Dziecka rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki” organizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Na uczniów szkół podstawowych i gimnazjów czekały piknik literacki oraz gra terenowa, które miały na celu zachęcić najmłodszych do częstszego czytania.
Na uczestników pikniku literackiego „Szkoło! Z książkami jest wesoło!” czekało kilka tematycznych stacji, m.in. „Spotkanie z bajką czytaną”, gdzie można było posłuchać fragmentów najpiękniejszych dzieł literackich dla dzieci i młodzieży. Na „Bajecznej modzie” uczniowie wraz z instruktorką mogli ozdobić koszulki i ekologiczne torby motywami pochodzącymi z literatury, a na stacji „Poczytajmy i pograjmy” pograć w gry planszowe oparte na fabułach książek.W punkcie „Literackich przysmaków” uczestnicy poznali przepisy przygotowywania potraw, których receptury pojawiły się w literaturze młodzieżowej. Uczniowie zostali także zaznajomieni z metodami szybkiego i poprawnego czytania na stacji „Zostań mistrzem czytania”. O pozytywnym wpływie Internetu i technologii na edukację można było posłuchać na stacji „Literatura w sieci”. Ostatnią atrakcją był punkt „Poleć książkę”, gdzie znajdowała się specjalna tablica, na której można było przyczepić fiszki z tytułami ulubionych książek. Tego samego dnia rozpoczęła się także gra terenowa pn. „Z dala od klawiatury, a bliżej literatury”. W grze wzięło udział jedenaście grup z 6. klas szkół podstawowych oraz 1. i 2. klas gimnazjum ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Elblągu, Gimnazjum Nr 2 im. Sybiraków w Elblągu, Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu oraz Zespołu Szkół w Gronowie Górnym. Grupy składające się z maksymalnie pięciu osób wyruszyły z budynku CSE „Światowid” i przy pomocy mapy odwiedzały instytucje kulturalne, gdzie musiały wykonać określone zadania. Punktami były m.in. Biblioteka Elbląska, Biblioteka Pedagogiczna, Centrum Sztuki Galeria EL, Urząd Miejski w Elblągu, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu czy Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
Na uczniów czekały m.in. kalambury, krzyżówki, diagramy, gry memory i zagadki graficzne. Na każdej stacji grupy otrzymały koperty ze wskazówkami, które potem posłużyły do rozpoznania fragmentów książek oraz rozwiązania zagadki literackiej: „Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach” – cytatu Johanna Wolfganga von Goethego.Zwycięzcami okazała się drużyna niebieska z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu, jednak uczniowie ze wszystkich szkół otrzymali upominki. Nagrodami byłym.in. książki, gry planszowe, zaproszenia na basen do Hotelu Młyn oraz wejściówki do parku linowego, klubu Squash Score i wspinalni.
Projekt pn. "Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sebastian Czarnecki, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ z pikniku i gry terenowej.
***
„Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki" w trasie
Literatura podana w interesującej formie. Pięć miejscowości i szereg atrakcji. Gry, zabawy, wykłady, stacje tematyczne. Zajęcia w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Tak, w telegraficznym skrócie, wyglądał kolejny etap projektu „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki” realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
W dniach 12 – 14 i 19 - 20 czerwca br. Centrum Spotkań Europejskich odwiedzało szkoły różnego szczebla, by realizować w nich piknik literacki oraz grę terenową w ramach projektu „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki”. „Światowid” pojawił się kolejno w Gronowie Elbląskim, Miłakowie, Morągu, Rychlikach i Braniewie. Na uczniów czekały różnorodne stacje tematyczne, które miały wspólny mianownik – wszystkie zachęcały do czytania książek.
Podczas pikniku zatytułowanego „Szkoło! Z książkami jest wesoło!” uczniowie, pod kierunkiem ekspertów z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, mogli uczyć się technik szybkiego i poprawnego czytania. Mogli dowiedzieć się także, że Internet nie tylko służy do rozrywki, ale także dzięki niemu można czytać książki, a także znaleźć ciekawe informacje o literaturze. Podczas pikniku, uczestnicy wymieniali się opiniami na temat ulubionych bajek i książek. Słuchali bestsellerów literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Ogromną popularnością cieszyła się stacja, na której uczniowie ozdabiali, motywami pochodzącymi z literatury, koszulki i torby ekologiczne. Miejsce do zabawy i zdobywania nowej wiedzy, znaleźli także miłośnicy gier planszowych, inspirowanych książkami. W punkcie „Literackie przysmaki” uczestnicy pikniku, poznawali przepisy na potrawy, których receptury pojawiają się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej.
Drugą propozycją adresowaną do uczniów do skorzystania, z której zapraszało CSE „Światowid”, była gra terenowa „Z dala od klawiatury, a bliżej literatury”. Jej uczestnicy rozwiązywali różne zadania literackie m.in. kalambury, krzyżówki, diagramy, zagadki.
Rodzice, uczniowie i nauczyciele mogli skorzystać również z wykładu, który poruszał problem, będący coraz częstszym zjawiskiem: książka przegrywająca z telewizją, smartfonem czy komputerem.
Piknik literacki „Szkoło! Z książkami jest wesoło!” i gra terenowa była jednym z wielu działań projektu realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich. Już wkrótce w ramach „Bajecznych wspomnień ze szkolnej ławki” odbędą się warsztaty literackie i ilustratorskie, na które serdecznie zapraszamy.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ:
***
PÓŁKOLONIE LITERACKIE
Od 3 lipca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu odbywały się półkolonie literackie, na których dzieci i młodzież miały szansę spróbować swoich sił w pisaniu opowiadań. Młodzi autorzy pod okiem Pani Wioletty Piaseckiej doskonalili swój warsztat z zakresu pisania dialogów, opisów i charakterystyki postaci oraz samego tworzenia dłuższej formy pisemnej. W trakcie warsztatów pytaliśmy uczestników o czym piszą i ich wrażenia z zajęć. Jedna z uczestniczek projektu, Oliwia, jest autorką intrygującego kryminału. Głównymi bohaterami opowiadania są najlepsi przyjaciele – Emma i Brandon. Pewnego dnia ich współlokatorka zostaje zamordowana.
- Prowadzone śledztwo jest skomplikowane ze względu na brak dowodów, które zostały doszczętnie zniszczone - mówi Oliwia. - Jestem w trakcie pisania zakończenia, ale myślę, że zaskoczy ono wszystkich. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tych warsztatach, bo dzięki nim uzyskałam wiele wskazówek, które teraz pomogły mi w tworzeniu opowiadania i na pewno przydadzą się w szkole.
Alicja natomiast opowiada historię, w której młoda bohaterka Kinga Handryd doświadcza zjawisk paranormalnych w labiryncie, który jak się później okaże, jest miejscem uleczającym wiele jej dysfunkcji. Autorka na razie nie chciała ujawniać zakończenia tej historii, jednak zaznaczyła, że będzie nieoczywiste. Z kolei Ewa pisze o losach nastolatki, która walczy z niebezpiecznym mężczyzną, ląduje w szpitalu z powodu odniesionych obrażeń oraz za sprawą śpiączki słyszy głosy z przeszłości. Czy opowiadanie zakończy się szczęśliwie? Tego jeszcze nie wiadomo, ale z pewnością zapowiada się interesująco. Tematyka opowiadań jest bardzo zróżnicowana, ale na pewno nie nudna. Dzieci w pełni wykorzystują swoją wyobraźnię i posługują się wiedzą zdobytą na warsztatach. Zajęcia zakończyły się w piątek 7 lipca, jednak dzieci twierdzą, że to dopiero początek ich przygody z pisaniem. Stworzone na warsztatach opowiadania za kilka dni przeczytać będzie można na podstronie projektu oraz facebooku.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
***
W dniach 10-14 lipca w CSE Światowid odbywały się półkolonie ilustratorskie. Pod fachową opieką Jarosława Gacha- artysty grafika i rysownika komiksów dzieci i młodzież uczyły się tworzenia komiksów oraz ilustracji do tekstów. Młodzi twórcy rozwijali wyobraźnię i talent plastyczny. Efektem warsztatów są m.in. komiksowe przygody małpek Janka i Franka, ziemniaka Augusta oraz rozgwiazdy Patryka. Dzieci tworzyły również ilustracje do opowiadań, które powstały na półkoloniach literackich. Dzieła młodych artystów zobaczyć będzie można wkrotce w galerii oraz na wystawie, która zaplanowana została na październik.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
***
Zapraszamy do lektury opowiadań stworzonych przez uczestników półkolonii literackich oraz do oglądania prac powstalych na półkoloniach ilustratorskich
***
PROTOKÓŁ OBRAD JURY
KONKURS „POCZYTAJMY I POGRAJMY”
OGŁOSZONY W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU „BAJECZNE WSPOMNIENIA ZE SZKOLNEJ ŁAWKI”
Konkurs polegał na stworzeniu gry planszowej inspirowanej fabułą opowiadania/ksiązki/wiersza. Jury przy ocenie brało pod uwagę:
- nawiązanie do tematu konkursu,
- przejrzystość zasad gry
- pomysłowość,
- oryginalność,
- estetykę pracy.
Na konkurs napłynęło 31 prac z całej Polski.
Jury w składzie:
Paweł Kondraciuk
Jakub Kasin
Krzysztof Prochera
postanowiło przyznać następujące nagrody:
1 miejsce gra „Inny świat” wykonana przez:
Wiktorię Węgiełek ze Śniadowa Górnego, Milenę Książek z miejscowości Sobienie Jeziory, Julię Strzeżek miejscowości Sobienie Jeziory oraz Michała Sosnowskiego z Piwonia
2 miejsce gra „Mój przyjaciel Augustin” w wykonaniu
Agnieszki Kowina z Katowic oraz Aleksandra Kowina z Katowic
3 miejsce gra „Harry Potter” wykonana przez:
Jakuba Ptaszny z Katowic
Wyróżnienia przyznane zostały:
Grze „Mały książę” w wykonaniu
Natalii Lenart ze Sielanki, Karoliny Sałek z Woli Raniżowskiej, Dawida Magdy z Trzęsówki oraz Michała Łyżenia z Nowej Wsi
Grze” Smaki szepczącego lasu” w wykonaniu Wojciecha Bzowskiego ze Świdnika
Grze „Tajemnice z Avonlea” w wykonaniu Magdaleny Twardowskiej oraz Justyny Grzywacz z Bud Głogowskich
Gratulujemy laureatom. Nagrody zostaną wysłane pocztą.
***
PROTOKÓŁ OBRAD JURY
KONKURS „NIE UWIERZYSZ Z KIM SIEDZIAŁEM/AM W SZKOLNEJ ŁAWCE”
OGŁOSZONY W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU „BAJECZNE WSPOMNIENIA ZE SZKOLNEJ ŁAWKI”
Konkurs polegał na stworzeniu opowiadania, którego tłem akcji będzie dzień spędzony w szkole, zaś jednymi z bohaterów muszą być autor opowiadania i wybrany bohater literacki pochodzący z wybranej lektury szkolnej (adekwatnej do wieku uczestnika).
Liczba znaków w opowiadaniu – max 4.000.
Konkurs oceniany był w dwóch kategoriach:
- do lat 12
- od 13 do 18 lat
Na konkurs napłynęło 51 prac z całej Polski, z czego 37 spełniło wymogi regulaminu.
Jury w składzie:
Aleksandra Bednarczuk
Justyna Kozłowska – Dyrla
Joanna Zuehlke
postanowiło przyznać następujące nagrody:
w kategorii do lat 12:
I miejsce Joanna Lachowska z Gliwic
II miejsce Jakub Nowak z miejscowości Chęciny
III miejsce równorzędnie: Maciej Keller z Luzina, Karina Skowrońska z Izabelina
oraz Stefania Paciorek z Warszawy
Przyznano również wyróżnienie:
Barbarze Parys z Warszawy
w kategorii od 13 do 18 lat:
I miejsce Aleksandra Iwaszko z Warszawy
II miejsce Barbara Janota – Bzowska z Warszawy
III miejsce Jakub Miczek ze Starogardu Gdańskiego
Przyznano również dwa wyróżnienia:
Beacie Szewczyk z Białegostoku
Natalii Łaćko z Gdańska
Gratulujemy laureatom. Nagrody zostaną wysłane pocztą.
***
PROTOKÓŁ OBRAD JURY
KONKURS „POKAŻ, ŻE CZYTASZ”
OGŁOSZONY W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU „BAJECZNE WSPOMNIENIA ZE SZKOLNEJ ŁAWKI”
Konkurs polegał na stworzeniu plakatu, zachęcającego do spędzenia czasu z książką zamiast przed telewizorem czy gra komputerową.
Na konkurs napłynęły 54 prace z całej Polski oraz kilka prac spoza granic naszego kraju.
Jury w składzie:
Ewa Bednarska – Siwilewicz
Paula Załuska
po obejrzeniu wszystkich prac jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
I miejsce równorzędnie Zuzanna Kozłowska z Gdańska i Klaudia Olczyk z Morawicy
II miejsce równorzędnie: Angelika Kwiatkowska z Elbląga i Lena Kozłowska z Gdańska
III miejsce równorzędnie: Dmytro Bondarczuk z Kijowa i Julia Kord z Jeglijowiec
Przyznano również pięć wyróżnień:
Zuzanna Bruziewicz z Krakowa
Julia Hodur z Żarek
Hanna Druszcz z Miłakowa
Nikola Urysiak z miejscowości Parzęczew
Kacper Szewczyk z miejscowości Sulmierzyce
Gratulujemy laureatom. Nagrody zostaną wysłane pocztą.
***
Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z podsumowania projektu podczas "Wielkiej potyczki".